Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy ktos zna się na LED-ach ?

    Chodzi o budowę zasilanie , żywotnosc itp.
    Nie chodzi mi tu o mundrości internetowe ale faktyczna techniczna wiedzę.
    Chcialbym skonsultować pewien przypadek lamp ledowych

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jakieś tam podstawy bardziej zaawansowane mam ponieważ sam sobie robiłem lampy ledowe i coś tam w elektronice dawniej dłubałem, jak coś to pytaj na pm może coś pomogę.

  3. #3

    Domyślnie

    Wlałbym tutaj na forum - przy okazji będzie to jakas przestroga dla ew. kupców.

    Później wkleję zdjęcia lamp.

    Lampy są dość "uniwersalne" bo mogą emitować światło w zakresie 3200-5600K - wybieranym przy pomocy potencjometru. Maja również regulacje jasności w zakresie 1-100% (teoretyczny zakres)
    Zbudowane są na planie prostokąta i mają dwie grupy LEDów - jedna odpowiada za 3200 a druga za 5600. Pośrednie temperatury uzyskuje się mieszajac mocowo te dwie grupy, ale na wyświetlaczu są wszystkie potrzebne wartości.

    Jak tylko dostałem te lampę w swoje łapki (a nie lubię ledów, uważam ze to zbyt skomplikowana technologia aby była dobra i tania) pojechałem do znajomego szefa firmy oświetleniowej i zbadaliśmy lampę kolorymetrem.

    zamiast 3200 wyszło 3300-3400 (o ile pamietam)
    4300 było w punkt
    zamiast 5600 chyba było 5500 - generalnie różnice nie były duże. Dodatkowo znajomy zasugerował że warto by było dać do lampy "+green-a" 1/8 bo wpada w lekki róż.

    Ponieważ lampa kosztowała ok 1200-1400zł wziąłem sobie dwie.

    W firmie naszej zakupiono tego więcej w kilku partiach o ile pamiętam, głównie ze względu na możliwośc zasilania bateryjnego z akumulatorów V-lock stosowanych do kamer.
    I teraz do sedna.
    OD ok. 3-4 miesiecy okazuje się że część z tych lamp nie jest w stanie wyemitować światła w okolicach tych 3200-3400 i najniższa temperatura to 4100-4300.
    Najdziwniejsze jest to że tę temperaturę uzyskuje się z tej grupy tych "ciepłych" ledów...
    Co się mogło stać? Czy Ledy potrafią się "starzeć" , czy może sposób ich zasilania , częstotliwość itp. może zmienić barwę?
    Co ciekawe - te moje które też już trochę popracowaly - trzymają parametry bez problemu. Te firmowe pracowały "jak prostytutki" co dziennie z kim innym a czasem miały kilku klientów . Wiadomo ze takie traktowanie niszczy dramatycznie, ale od technicznej strony - jak to mozliwe?

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ogólnie nie istnieje coś takiego jak dioda led emitująca białe światło, uzyskuje się to z diody niebieskiej i odpowiedniego filtra żółtego, tanie konstrukcje tracą jakość tych filtrów zwłaszcza że temperatura często to nawet i 80-90 stopni w samej diodzie.
    Druga sprawa, zasilanie led jest impulsowe, a tanie zasilacze potrafią się "rozregulować", dlatego można je wyregulować żeby nadal dla danych grup był podawany odpowiedni prąd i napięcie, które odpowiadają za poprawne temperatury świecenia, do tego dochodzi "ściemniacz" nie wiem jakie to ma po polsku nazwy w zasilaniu impulsowym ( dimmer ? ), który jeśli jest tanim chińczykiem to może rożnie szaleć.

    Podsumowując, teoretycznie da się to wyregulować i nie powinna to być jakaś trwała wada.

    Niech się wypowiedzą też ci co siedzą więcej w temacie bo czasami można w elektronice walnąć bzdurami bo jednak to co potrzebowałem to wykonałem ale z elektroniką na poważnie już nie mam do czynienia od dawna.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 25-01-2017 o 18:50

  5. #5

    Domyślnie

    Ta niebieska dioda to jak bardzo jest "niebieska" ?

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2013
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    96

    Domyślnie

    to działa zupełnie inaczej.
    zasada działania LED to jak w świetlówkach: emiter UV i luminofor zamieniający światło UV na widzialne. Niebieska dioda tak naprawde świeci UV a ten żółty filtr to luminofor nałożony na emiter. Luminofor miesza się na konkretną temp barwową a dodatow o z chipa jak się diody podzili to się je dobera w partie z tolerancją temp berwowe ~ +/_ 100K ludzkie oko tego nie odróżnia. Takie dobieranie nazywa się binning i dobry binning decyduje o jednorodności świecenia żrdła, które ma wiele emiterów - w każdej lampie jest kilka- kilkanaście i więcej emiterów - pojedyńczych diód.
    Zabawa przy zmiennej temp barwowej polega na tym, że paruje się dwie diody - ciepłą i zimną. poprzez sterowanie jedna lub druga świeci mocniej/słabiej i następuje zmiana temp barwowej. W lepszych konstrukcjach daje się 3-cią lub nawet 4-tą diodę - trudno jest uzyskac stabilna cieplą barwe i dodaje sie dodatkowe ciepłe emitery tym bardziej, że im cieplejsza barwa światła tym niższa wydajność a za tym strumień. Więc nie da się łątwo zmiksować z dwóch diód 1/1 pełny zakresu temp barwowej.
    I pewnie tu jest pies pogrzebany - diody na dzisiaj produkuje się w 3 zakresach temp - ~2700-3000K 4000K i 5500-6000K z nich miksuje się wszystkie barwy - oczywiście poza odzutami , które trafiają do pasków ledowych i na labie widziełem już takie, które miały temp barwowa 12000K
    Nie mam pojęcia jak to jest fizycznie skonstruowane ale po chińczykach bez mocnego europejskiego nadzoru cudów spodziewac się nie należ. Wygląda jakby jeden tor sterowania uległ uszkodzeniu, może być jescze tak, że lampa jest w środku podzielona na sekcje dla bezpieczeństwa i po prostu kawałek np 1/3 ciepłych emiterów działa słabiej?
    Zużywa się to wszystko tym szybciej im wyższa temp w środku panuje. Jak podkręcają moc to na wariata to produkują takie żarówki czy lampy ledowe gdzie w środku jest temp ponad 130 stC a komponenty ukłądu zasilającego - kondensator jest wrażiliwy bo wysycha wtakij temp a nie jest wysokotemperaturowy tylko zwykły do 90 St C. No i potem to wszystko pada.
    W środku ma dwa znaczenia: 1) granica dioda- luminofor 2) zamknięta puszka obudowy w której jest ukłąd zasilający.
    Rekord mieliśmy jak nam kiedys spawdzony chinol przysłał "przyoszczędzona" partię - oczywiście nic nie powiedział - kupił jakis g...niany lut do SMD gdzie przy 100 stopniach emitery odpadały od płytek - cała partia żarówek poszła do wycofania a co klienci mówili to wolę nie wspominać.
    Drugi probem z temp jest taki, że liminofor sie wypala - sublimuje i traci właściowści. Im wyższa temp tym szybciej. Spada strumień a led świeci coraz słabiej i zaczyna wyglądac jak stara świetlówka - taki fioletowaty zafarb sie pojawia w świetle.
    Duże zmiany w temp barwowej niestety już nawet po miesiącu używania widac na większości chińskich ledów (zwłaszcza marek własnych z marketów i super sprzedawców z Allegro)
    Niestety ta technologia żeby była trwała to musi być dobrze skonstruowana i z najlepszych diód a z tym wiadomo jak jest...
    D810, D600, D7100, D300s, N[80-400VR AF-s, 80-200 AF-D, N50 1,4G AF-s,105 2 DC, 60 2,8 AF-D mikro, 105 2,8 AF-D mikro, 10-24 AF-s DX, 17-35 AF-s, 24-70 AF-s], 2xSB-700

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli ...
    Jeżeli jest tak że oddzielnie świeca się 2 grupy diod - sterowanie działa prawidłowo , mocowo też wygląda ok.
    To znaczy że wypaliła się grupa odpowiedzialna za 3200K ?

  8. #8

    Domyślnie

    poczytaj na www.alled.pl naukowo opisane.
    najlepiej wybrać taki o najwyższym współczynniku oddawania barw

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    @fafniak ludzie mają większą wiedzę i potrafią dokładnie opisać co jak działa ale ja napiszę jeszcze raz, spróbuj zerknąć czy ta konstrukcja ma miejsce na regulacje śrubokrętem zasilacza/zasilaczy, mam konstrukcje zrobione przez siebie i na tym się opieram, jeśli lampy nie uległy awarii jakiejś to powinno udać się wyregulować żeby sekcja o ciepłej barwie ponownie świeciła jak powinna.

  10. #10

    Domyślnie

    Z zewnątrz na pewno nie. Do swoich nie będę zaglądał, ale może firmowe ktoś rozbierze...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Słowenia...Ktoś był, ktoś doradzi?
    By bajcy in forum Turystyka fotograficzna
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-05-2014, 22:09
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-09-2013, 17:29
  3. "Zgubiłem" pasek - ktoś widział ktoś zna???
    By Al Koholik in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-03-2009, 19:53
  4. Proszę o pomoc: Czy ktos mogłby mi ktoś...
    By imat in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-09-2006, 15:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •