Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5300 różnica w ekspozycji

    Witam wszystkich. Mam nieco dziwne pytanie, otóż zauważyłem, że robiąc zdjęcie w trybie lv (od razu mówię że światło jest stałe, rzecz się nie rusza i aparat jest na statywie) pokazuje czas otwarcia migawki np. 1/300 zaś przełączając na wizjer jest 1/150.. Czy to jest normalne? Sprawia mi to kłopot bo nawet jak jestem np w lesie (śnieg, ładna pogoda, robi się wieczór) to robiąc zdjęcie jakiejś osobie nie mogę czekać aż łaskawie mój nikon zapisze zdjęcie w trybie lv tylko chcę robić serię na wizjerze ale czasem jest taka różnica w naświetleniu, że przy tym samym iso zdjęcia są rozmazane a nie chce go podbijać do bóg wie jakich wartości.. To wina puszki czy obiektywu? Choć dodam że mam trzy obiektywy i na każdym jest jakaś różnica..

  2. #2

    Domyślnie

    Zawsze możesz otworzyć przysłonę np z f8 na f5.6 - czas otwarcia migawki Ci się skróci, albo zastosować kompensacje ekspozycji, albo przejść na manual...

  3. #3

    Domyślnie

    A zauważyłeś, że aparat ma różne tryby pomiaru światła ??
    Poza tym to chyba zupełnie logiczne, że przy LV światło jest mierzone inaczej i gdzie indziej...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym się nie sugerował pomiarami w LV, a jak chcesz pilnować czasu ekspozycji to tryb S.

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar Serioz
    Dołączył
    07 2010
    Miasto
    England/Derbyshire
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ja bym się nie sugerował pomiarami w LV, a jak chcesz pilnować czasu ekspozycji to tryb S.
    Czas ekspozycji to mu przypilnuje ale zacznie mieszać w przysłonie. Wygląda na to, że problem jest w trybie pomiaru światła w LV i przez wizjer. Kontrolę nad ekspozycją da manual i wyłączone Auto-ISO.

  6. #6

    Domyślnie

    Wiem, że aparat ma różne tryby pomiaru światła ale tak jak mówiłem ostrzone w tym samym miejscu, światło ciągłe, statyw.. I dodam, że w trybie manualnym jak ustawie parametry np. na lv i przełączę na wizjer to pokazuje całkiem inne parametry naświetlenia. To nie jest tylko w preselekcji przysłony ale ogólnie przy ustawieniach.. Tak samo jak obiektyw mam 50mm i na lv ostrzy tam gdzie ustawione a na wizjerze ma bf i to nie mały.. Teraz nie wiem czy ten model 5300 tak ma czy go na gwarancje posyłać

  7. #7

    Domyślnie

    W trybie LV zasłoń wizjer specjalną zaślepką - przez niego wpada dodatkowe światło, które może powodować zafałszowanie pomiarów parametrów ekspozycji - i zobacz czy pomiary są porównywalne gdy robisz fotkę przez wizjer - w tym trybie zasłaniasz wizjer głową.
    Instrukcja obsługi D5300 - str. 50, 124
    Ostatnio edytowane przez qwerty44 ; 22-01-2017 o 01:37

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    Wiem, że aparat ma różne tryby pomiaru światła ale tak jak mówiłem ostrzone w tym samym miejscu, światło ciągłe, statyw..
    Pomiar światła i autofokus to dwie zupełnie różne sprawy. W niektórych przypadkach stosując różne tryby pomiaru światła możesz uzyskać różnicę znacznie większą niż 2 razy - nawet jeżeli w kadrze nic się nie zmienia.
    https://www.szerokikadr.pl/poradnik/...omiaru-swiatla

    A nawet jeżeli tryb pomiaru nazwano tak samo w LV i tradycyjnym, to będą one działały trochę inaczej, bo w użyciu są różne czujniki - jak napisał wcześniej GonzoG.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi, zaraz zobaczę jak to będzie z zasłoniętym wizjerem. A jeśli chodzi o ten nieszczęsny autofocus to wysyłać do nikona?

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli masz powtarzalne warunki i przeszkadza Ci rozrzut w pomiarze światła, to możesz zastosować tryb M - będziesz miał ustalone naświetlenie.

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    A jeśli chodzi o ten nieszczęsny autofocus to wysyłać do nikona?
    Jeśli to jasna stałka i ten BF Ci przeszkadza, to trza słać. Tylko najpierw upewnij się, że to wina aparatu a nie operatora - np aparat nie został "oszukany" i nie celuje w coś innego niż byś chciał.
    Jeżeli w LV trafia Ci w punkt, a przez wizjer masz powtarzalny BF, to prawdopodobnie należy skalibrować sprzęt w serwisie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D5300 - jaka jest roznica w obiektywach?
    By PiN in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 20-12-2016, 02:09
  2. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  3. Awaria Nikona D5300 -Wadliwy pomiar ekspozycji
    By Maciej1995 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-03-2016, 19:11
  4. Nikon D5300 brzęczy podczas długiego czasu ekspozycji
    By photophoriac in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-11-2015, 00:59
  5. Nikon d5300 opcja „tryb opóźnienia ekspozycji"
    By mawor in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-04-2014, 22:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •