Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Publikacja wizerunku bez zgody osoby sfotografowanej

    Witam serdecznie!

    Jestem tu nowa i zwracam się do Was, bo jesteście chyba moją ostatnią deską ratunku.

    Sprawa wygląda tak:
    Około 8-9 lat temu znajomy fotograf zrobił mi zdjęcia, za które ani on nie dostał ode mnie pieniędzy, ani ja nie wzięłam od niego za pozowanie. Umieściłam je na swojej stronie internetowej, gdzie z założenia tylko poglądowo ludzie mogą je obejrzeć i ocenić jeśli chcą, bez zgody na udostępnianie czy inne wykorzystywanie. Niecały miesiąc temu przypadkowo dowiedziałam się, że znalazł się śmiałek, który moje zdjęcie sobie skopiował i na Facebooku, pod nim napisał treść ogłoszenia związanego z jego tematyką (oferta szkoleń). Kilka dni temu przeglądając z ciekawości jego profil (a właściwie blog, jak on to nazywa) zauważyłam, że po raz pierwszy zrobił to już w lutym 2016 i robił to kilkukrotnie do tej pory oferując kolejne kursy. Poszłam z tym do p. adwokat, aby dowiedzieć się czy mam prawo rościć o odszkodowanie za bezprawne wykorzystanie mojego wizerunku. Powiedziała mi, że musi dokładnie sprawę wybadać, a ja przed kolejnym spotkaniem mam za zadanie określić się na ile wyceniam swój wizerunek (ile chciałabym odszkodowania za wykorzystanie tego zdjęcia bez mojej zgody) i dodatkowo za ile mogłabym je odsprzedać temu facetowi żeby dalej już legalnie mógł je udostępniać w kolejnych ogłoszeniach gdyby chciał je kupić.

    Mam zatem do Was kilka pytań:
    1. Na ile mogłabym wycenić swój wizerunek żeby była to jakaś wiarygodna cena, którą sąd mógłby mi bez problemu przyznać w razie gdyby ugoda nie była możliwa?
    2. Ile może kosztować takie zdjęcie gdybym chciała je sprzedać? Wpisując w Google i kilka innych wyszukiwarek nie ma zbyt wiele zdjęć o tej tematyce, a w kadrze widać tylko mnie z instrumentem, więc czytając Wasze forum odniosłam wrażenie, że to zdjęcie potencjalnie mogłoby mieć większą wartość ze względu na rzadką tematykę i niepowtarzalność.
    3. Czy mam w ogóle prawo je sprzedać skoro robił mi je fotograf, czy jeśli nie zawarliśmy między sobą umowy, zdjęcia przeszły na moją własność i mogę z nimi robić co chcę, nawet sprzedać?
    4. Czy fotograf również ma prawo w tym wypadku rościć o odszkodowanie od tego faceta, który je udostępnił?

    Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Kolejna prowokacja? Kolejna osoba działająca jako prawnik osoby poszkodowanej?

    Nie możesz sprzedać nie swojego zdjęcia! Zdjęcie należy do fotografa a nie do Ciebie... Ty tam tylko jesteś. Możesz wnosić o publikację wizerunku bez zgody jedynie... ale nie wiem czy przypadkiem pierwsze nie należy poinformować oskarżonego o popełnionym czynie.


    Co do tego ile kasy za wizerunek... im ładniejsza tym więcej
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcia sprzedać może jedynie osoba mająca do nich prawa materialne. Jeśli nie masz umowy z fotografem o przeniesieniu takich praw, to nie możesz nic sprzedać.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    W żadnym wypadku, to nie żadna prowokacja! Po prostu skończyli mi się znajomi, którzy mogliby mieć o tej sprawie jakiekolwiek pojęcie...


    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Zdjęcia sprzedać może jedynie osoba mająca do nich prawa materialne. Jeśli nie masz umowy z fotografem o przeniesieniu takich praw, to nie możesz nic sprzedać.

    To w takim razie chcąc je teraz sprzedać musiałabym odnaleźć fotografa który mi je robił i teraz spisywać z nim umowę, którą mogliśmy spisać 8 lat temu?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, jednak nie mało kto chce ot tak przekazać prawa materialne. Przekazanie takie uniemożliwia fotografowi dalszego dysponowania zdjęciami.
    Właścicielem zdjęć jest ich autor - czyli fotograf i tylko on ma prawo do ich sprzedaży.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tak, jednak nie mało kto chce ot tak przekazać prawa materialne. Przekazanie takie uniemożliwia fotografowi dalszego dysponowania zdjęciami.
    Właścicielem zdjęć jest ich autor - czyli fotograf i tylko on ma prawo do ich sprzedaży.
    Ok, ale nie jest też tak, że to fotograf chcąc sprzedać moje zdjęcie musi mieć spisaną ze mną jakąś umowę, albo powinnam dostać od niego jakąś zapłatę za pozowanie żebym nie miała do ich wykorzystywania żadnych praw?

  7. #7

    Domyślnie

    A może osoba wykorzystująca fotografie kupiła zdjęcia od fotografa? Czy taka ścieżka została sprawdzona?

  8. #8

    Domyślnie

    Na razie wykluczamy tą opcję, ale na pewno to sprawdzimy dla pewności. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że to zdjęcie skopiowano z mojej strony internetowej, bo można to zdjęcie znaleźć wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarce Google, a stamtąd "Odwiedzić stronę" na której jest umieszczone. Poza tym ten fotograf już dawno nie ma moich zdjęć w swoim portfolio na stronie www (sprawdzałam kilka lat temu) i wątpię żeby jakimś dziwnym trafem znalazł faceta aż z Zielonej Góry żeby mu to zdjęcie sprzedać. Choć jak już pisałam wcześniej, sprawę dla pewności potwierdzimy (o ile jeszcze mnie pamięta i ma moje zdjęcia)
    Ostatnio edytowane przez nelka161 ; 20-01-2017 o 18:07

  9. #9

    Domyślnie

    To Twój wizerunek i możesz gościa pozwać. To on musi udowodnić, czy ma prawo do wykorzystywania tych zdjęć, np. czy je kupił. Jeśli te zdjęcia sprzedał Twój fotograf, to powinien mieć Twoją zgodę na wykorzystanie wizerunku. To podstawy, co do zasady. Zwróć uwagę, że Twój wizerunek jest czym innym niż prawa autorskie do zdjęcia.
    Znajdź adwokata specjalizującego się w takich sprawach, bo widać, że pani adwokat, u której byłaś nie ma o tym pojęcia.

  10. #10

    Domyślnie

    Możesz żądać odszkodowania z tytułu bezprawnego wykorzystania Twojego wizerunku. Jeśli chcesz zdjęcie sprzedać, musisz się dogadać z fotografem - ty masz prawo do wizerunku na zdjęciu, on prawa majątkowe do samego zdjęcia. Razem sprzedacie, osobno nie.
    ;]

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. publikacja wizerunku- pytanie
    By miron19j in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 17-05-2011, 15:29
  2. Publikacja zdjęcia bez zgody autora
    By Witek "Wisz" in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 31-03-2010, 17:36
  3. [ Reportaż ] Uwaga! Publikacja bez zgody!
    By ostrygad in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 14-07-2009, 21:39
  4. Publikacja wizerunku a prawo angielskie
    By Strus in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-03-2009, 14:55
  5. Użycie wizerunku bez zgody
    By bartoszki in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-09-2008, 11:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •