Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2014
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    190

    Domyślnie Carl Zeiss manual - jakie wrażenia?

    Czy któryś z was próbował lub na codzień fotografuje na obiektywach Zeissa? Ciekawią mnie wasze opinie co do pracy w trybie manualnym szczególnie w studio, porównania z obiektywami Nikona i ogólnie wasze spostrzeżenia i uwagi dotyczące obiektywów Zeissa?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  2. #2

    Domyślnie

    Na codzień większość zdjęć 'ludziom' robię Zeissem Planarem 85 mm 1.4 lub Voigtlanderem 58 mm 1.4 SLII.

    Fotografowanie na przysłonach 1.4 - 2.2 wymaga pewnej wprawy, natomiast w studio raczej przymykamy do f8 lub bardziej więc i dużo łatwiej ustawić ostrość.

    Obiektywy, których używam mają styki CPU czyli m.in. jest potwierdzanie ostrośći 'kropką' w wizjerze.

    Porównanie do Nikkorów ? Jeśli chcesz spróbować Zeissa to masz jakiś powód, na pewno łatwiej się manualnie ostrzy Zeissem niż Nikkorem serii G tylko po co manualnie ostrzyć Nikkora przy zdjęciach? (video pewnie inna bajka). Nikkorów serii D lub starych manualnych nie miałem jeszcze.

    Mi odpowiada bardzo obrazek, który generuje Zeiss czy Voigtlander, dlatego kupiłem te obiektywy.

    Tyle mojej, subiektywnej opinii.

    Więcej info mogę na priva jeśli chcesz.

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2014
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    190

    Domyślnie

    Fajne te szkła a jak trudność sprawia ci manualnie ostrzenie?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof_G Zobacz posta
    Obiektywy, których używam mają styki CPU czyli m.in. jest potwierdzanie ostrośći 'kropką' w wizjerze.
    Styki nie mają związku z potwierdzeniem ostrości. Nikon potwierdza ostrość kropką w każdym obiektywie. Styki pozwalają uzyskać pomiar światła w niższych seriach, dane w EXFie czy zmieniac przysłonę pokrętłem aparatu.

    Ja używałem Zeissa 50/1.4 i Voigtlandera 40/2 w analogu. W obecnych puszkach cyfrowych wizjer jest znacznie słabszy niż nawet w elektronicznych analogach, o tych manualnych nawet nie wspominając. Ostrzenie takim F3 czy FM2n, jest łatwe jak splunięcie, a i przy F100 było łatwo, choć wymagało to nieco więcej wprawy. I nie piszę o kropce, bo nie ma czasu na patrzenie na nią, tylko na tym co widziałem na matówce. Niemniej jednak robiłem tymi szkłami zdjęcia ludziom na ulicy bez żadnych trudności. Jak próbowałem na cyfrze D700, to już tak łatwo nie było. Wizjer jest mniejszy i ciemniejszy.

    Zeiss 50/1.4 @ FM2


    Voigtek 40/2 @ FE2


    Zeiss 50/1.4 @ F100
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Styki nie mają związku z potwierdzeniem ostrości. Nikon potwierdza ostrość kropką w każdym obiektywie.
    Pewnie masz rację.

    Ja nie wchodziłem w techniczne zawiłości wyychdząc z założenia że jeżeli będzie BF\FF focus to sobie wyreguluje mikroregujacją w body (a sprawdzałęm ostrość na monitorze).

    Moje obiektywy tego nie wymagają (a przynajmniej tak mi się wydaje i 'kropka' pomaga w ostrzeniu).


    Słyszałem również, ze ostrzenie aktualnymi modelami DSLR to nie to samo co kiedyś (matówka etc.). Mam D610, w miarę daję radę a do starych body nie mam porównania.

    Powstaje pytanie jakie zdjęcia robię manualnymi obiektywami.

    W domowym studio - prawie wszystkie zdjęcie 'ludziowe' (w mojej stopce 90% zdjęc ludzików to Zeiss lub Voigtek).

    W plenerze parę sesji: zdjęcia w ruchu dzieciom plus staż karate gdzie wiele się działo.

    Przyznaję mało mam zdjęć na f1.4 ale juz na 2.0 lub 2.2 całkiem sporo.


    Jest sporo technik jak uzyskać dobre zdjęcie przy manualnym ostrzeniu (prawie każdy poradnik do street photo opisuje więc nie widzę w tym problemu - jedyny duży problem dla mnie to robienie fot dla obiektu który idzie na mnie, w ruchu )

    Szkła Zeissa kupuje się raczej dla ich mikrokontrastu i bokeh, ktoś kto jest jest mega zadowolony z N 85 1.8G raczej tego nie zrozumie (i to nie jest przytyk dla Zdyboo, bo Ty świetnie rozumiesz różnice).

    Postaram się wrzucić kilka fotek do wątku jak wytrzeźwieję

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Szczerze to dla mnie nie ma trudności, ale dla moich modeli był czasem problem - szczególnie dzieci. Tato - już? czy dalej próbne robisz?

    pozdrawiam

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro[/QUOTE]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alf129 Zobacz posta
    Fajne te szkła a jak trudność sprawia ci manualnie ostrzenie?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    O ewentualnych trudnościach pisałem ostatnio. Wszystko jest kwestią wprawy i czasu. Nie są to jednak szkła uniwersalne, czy nawet najbardziej ostre.

    Poniżej parę obiecanych pstryków - jak zauważysz to co się dzieje w tle jest różne dla Voigta i Zeissa.

    1. Voigtlander, f2.2


    2. Voigtlander, f1.4


    3. Zeiss, f2


    4. Zeiss, f2.2 (światło ciągłe)


    5. Zeiss, f16 (światło błyskowe)


  7. #7

    Domyślnie

    ok 2 lata temu miałem okazje testować Zeissa Makro-Planar 100 f/2. Używam D700 z okularem powiekszajacym (x1.2). To był mój pierwszy kontakt z manualnym obiektywem.

    Dla mnie największym problemem było kręcenie pierścieniem ostrości, kiedy na jednym kadrze obiekt miałem na bliskej odleglości a na kolejnym kadrze obiekt blisko nieskończoności. Przekręcić pierścień z jednego krańca na drugi zajmuje kilka chwil i jest dość uciążliwe. W tym obiektywie jest wysuwany tubus, wiec za kazdym razem kiedy odwieszam aparat na ramię, potrzebuję skręcić pierścien ostrości, żeby skrócić długość obiektywu.

    Kontrast, piękne rozmycie nieostrości i brak aberracji chromatycznych to po prostu bajka jest. Ostrzenie na f/2 bez większych problemów.

    Wówczas stwierdziłem, że zaczekam na wersję AF-S od Nikona.
    Myślę że za jakiś czas zrobię podejście do N105/1.4 i zastanowię się jeszcze raz nad tym wyborem.
    Z6 | 35/1.8S | 50/1.8S | 70-200/4 VR

  8. #8

    Domyślnie

    Krótki update - ostrzenie manualne to jest pewne wyzwanie.

    Dlatego wymieniłem dzisiaj matówkę w swoim D610 na typu K3 i pierwsze wrażenie jest takie, że pomaga w ostrzeniu bardzo. W najbliższy weekend mam zamiar sprawdzić na ile jest lepiej w jakimś bardziej wymagającym środowisku (testowałem dzisiaj na zabawkach dzieci).

  9. #9

    Domyślnie

    mam 1.2 nikkora i chętnie poczytam jakie są twoje opinie o k3 bo na kropkę przy 1.2 ciężko liczyc
    d750 + d800+dk17m+dk19+ gripy newell+> nikkor 28 1.8g , Jupiter 37a, sigma 35 art, sigma 24 art, sigma 50 art, sigma 85 art +> sb910 + 400ws z aku +yn685 -> kiev 60 + sonnar 180
    https://500px.com/witoldpiotrowski

  10. #10

    Domyślnie

    Czyżby ktoś był na warsztatach u Kustry?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-11-2016, 23:24
  2. Obiektywy Carl Zeiss
    By pmpmwd in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 94
    Ostatni post / autor: 02-06-2014, 20:33
  3. Carl Zeiss Tessar 50mm f/1.8 Manual
    By Adameil in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-01-2013, 23:35
  4. carl zeiss 35
    By Tomekk in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-01-2010, 12:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •