Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Czym DOBRZE wyczyścić matryce.

    Wczoraj zrobiłem kilka zdjęć przy bardzo mocno przymkniętej przysłonie i załamałem się ile małych kropek znalazłem na sfotografowanym niebie i śniegu. Wniosek - matryca jest w plamki.
    Dotychczas były niewidoczne, ale zależało mi na maksymalnej głębi ostrości i zrobiłem kilka zdjęć przy przysłonie 22. (Chyba pierwszy raz w życiu ). Nawet nie obejrzałem wszystkich, bo czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Są małe i blade, ale jest ich pewnie ze 20, do tego były ewidentne pyłki, które już zdmuchnąłem.

    Proszę o odpowiedź, tych którzy sami czyszczą matryce, a nie tylko przeczytali o tym w internecie.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja czyscilem parę razy u siebie w D7100 zestawem z allegro. Płyn rotin? Szkatułki w zestawie. Szło pięknie. Zero problemów. Plamki zniknęły.
    Myślę że umyciu i zrobieniu ze kilkunastu może kilkudziesięciu znowu będziesz miał plamki. To normalne chyba. Nie trzeba czekać kilka tysięcy zdjęć by usyfic matrycę
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  3. #3

    Domyślnie

    Czysciłem także rotin i szpatułki z zestawu,polecam.

  4. #4

    Domyślnie

    Przyłączając się do kolegów wyżej, też polecam Rotina i szpatułki. Trzy czyszczenia D7100, jedno D300s i jedno D200. Wszystko tak samo idealnie

  5. #5

    Domyślnie

    Eclypse + sensor swab - wersja na bogato.

  6. #6

    Domyślnie

    W przeliczeniu na sztuki, wersja "na bogato" wcale nie jest tak dużo droższa .

    Póki co zamówiłem jednak zestaw Rotin. Dzięki za pomoc.

  7. #7

    Domyślnie

    Też kupiłem w/w zestaw Rotin z 2 dużymi szpatułkami w komplecie (+ 2 mini). Daje radę. Niestety można zużyć więcej niż jedną szpatułkę podczas czyszczenia, pociągając każdą stroną tylko raz po matrycy.
    Od razu pytanie: Czy stosujecie się do tych rad, bo wiem, że niektórzy przeciągają szpatułką po matrycy kilkukrotnie. (filmiki na YT) A może to jest celowy zabieg producenta, aby częściej kupować szpatułki?
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja używam starą kartę bankomatową przyciętą do DX i do FX, owijam celulozową chusteczką, a płyn mam w bańce 5 litrów 99,9% izopropenowego, pierwszy raz czyściłem sam sony A100 dawno dawno temu i zawsze się sprawdza do dnia dzisiejszego.
    Na mokro żeby zmyć ewentualne jakieś chlapnięcia oleju itp i potem na sucho.
    Nie panikowałbym z tym czyszczeniem bo żeby porysować lub uszkodzić powierzchnie na matrycy trzeba by mocniej do tego się przyłożyć niż szpatułkami lub co tam sami spreparujemy do tego.
    Oczywiście gruszka i wydmuchiwanie jakiś śmieci jest ważne, ziarnko piasku czy jakiś mikro opiłek metalu potrafiłby narozrabiać nawet jeśli byśmy używali szpatułek przeznaczonych do czyszczenia soczewki w teleskopie hubble'a

Podobne wątki

  1. Gdzie wyczyścić matrycę w 3mieście ?
    By wlasiukk in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-03-2009, 18:53
  2. Czy we Wrocku można wyczyścić matrycę?
    By saer in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-10-2008, 15:54
  3. GDANSK-gdzie wyczyscic matryce
    By Ozborn in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-07-2008, 01:03
  4. szczecin gdzie mozna wyczyscic matowke matryce
    By Wojciech in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-09-2007, 20:51
  5. Kraków - gdzie wyczyścić matrycę w D70 ?
    By verus in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-04-2007, 16:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •