Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Question Obiektyw Nikkor 85mm 1.4G - problem

    Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum

    Mam do Was pytanie i prośbę odnośnie Nikkora 85mm 1.4G, kilka dni temu kupiłem to szkło, padło na używkę ze względu na cenę, po otrzymaniu obiektywu zauważyłem że w ciężkich warunkach oświetleniowych są problemy z celnością AF (obiektyw współpracuje z Nikonem D7100), mam nadzieję że to jednak przypadłość tego szkła i w plenerze będzie już lepiej, a jeśli nie, to pomoże mikroregulacja w puszce?

    Wracając do tematu, mam pytanie do osób które miały/mają do czynienia z tym obiektywem, czy u Was pierścień ostrości również chodził bez większego oporu? W mojej sztuce chodzi on ze zdecydowanie mniejszym oporem niż w Nikkorze 50mm 1.8G, nawet kiedy skala się kończy w 50mm czuję zdecydowany opór pierścienia, a tutaj przejście za skalę jest ledwo odczuwalne, mam 14 dni na zwrot i nie wiem czy jest to wada tej sztuki czy "ten typ tak ma" Bardzo proszę o pomoc bo przyznam że to moje pierwsze tak drogie szkło i boję się że zostanę z uszkodzonym egzemplarzem.

    Pozdrawiam wszystkich Nikoniarzy i bardzo proszę o wyrozumiałość jeżeli coś niejasno bądź niewłaściwie opisałem

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nic?
    Napisz generalnie co zamierzasz? Przetestuj bardziej szkło, może porównaj z innym egzemplarzem i daj znać. Bo też myślę nad kupnem używanego N85 1.4. Ale nie widzi mi się zostawiania ponad czterech klocków na szkło które może mieć ukryte wady...

  3. #3

    Domyślnie

    Dziwne jest zachowanie Twojego obiektywu. Swój posiadam od ponad 3 lat i żadnych problemów nie stwierdziłem (na D300). Ustawianie ostrości odbywa się prawidłowo w każdych warunkach. AF jest względnie szybki, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to obiektyw studyjny, a nie reporterski. Pierścień manualnego ustawiania ostrości chodzi pięknie, z leciutkim "jedwabistym" przytarciem, nic się nie haczy, brak jakichkolwiek nierównomierności. To jest szkło produkowane w Japonii i mimo wrażenia "plastikowości" nie wykazuje najmniejszych objawów niedoskonałości mechanicznej.
    Moja rada: jeśli dostrzegasz zjawiska niepokojące, zwróć ten obiektyw, bo będziesz tylko tracił nerwy i frustrował się upierdliwością narzędzia. Nie ma obowiązku brnięcia w coś, co budzi wątpliwości. Tak sobie myślę.

  4. #4

    Domyślnie

    Chciałbym porównać z inną sztuką ale nie bardzo w mojej okolicy mają takie szkło, będę szukał rozwiązania dalej i na pewno dam znać

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dziękuję Jamnik za odpowiedź, jest bardzo pomocna. U mnie problem z pierścieniem ostrości nie tyle polega na tym że nierównomiernie pracuje lub coś w nim "haczy" ale ma jakby mały opór, możliwe że to właśnie tak ma wyglądać, a ja ciągle oczekuję takiego samego oporu jaki mam w Nikkorze 50mm 1.8G, tutaj (czyli w 85mm), też obwód pierścienia jest większy. Ogólnie podczas kręcenia również słyszę takie delikatne "tarcie", możliwe że takie samo jak u Ciebie

    Natomiast jeżeli chodzi o AF będę chciał go przetestować jeszcze w plenerze, może uda się w niedzielę. W domu testowałem na czułościach oscylujących wokół ISO 1000 oraz czasu naświetlania 1/100 przy otworze 1.4, na test ostrości to chyba dość wyśrubowane parametry, tym bardziej że zdjęcia robiłem z ręki

  5. #5

    Domyślnie

    ISO 1000 oraz czasu naświetlania 1/100 przy otworze 1.4, na test ostrości to chyba dość wyśrubowane parametry, tym bardziej że zdjęcia robiłem z ręki
    Powiem Ci szczerze, że to żadne wyśrubowane parametry. Dla mnie dziwne że nie trafia. Moje Sigmy trafiają w ciemniejszych warunkach.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    Powiem Ci szczerze, że to żadne wyśrubowane parametry. Dla mnie dziwne że nie trafia. Moje Sigmy trafiają w ciemniejszych warunkach.
    Ocenianie ostrości obiektywu 85mm przy czasie 1/100s z ręki i ISO 1000?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  7. #7

    Domyślnie

    Co to za problem. Przecież robiąc w mieszkaniu zdjęcia statyczne, możesz się dobrze ustabilizować. Chyba nic Tobą nie trzęsie, żeby zrobić na takich parametrach nieporuszone zdjęcie. 85m przy czasie 1/100s jest jeszcze z zapasem... a jak ktoś ma delire to spokojnie ustawi sobie większe iso i 1/160/200. Wiem że to inna ogniskowa, ale w ciemnościach przy ISO 6400 czasie 1/30 - 1/50 F 1.4 spokojnie trafia ostrością, podczas suchych testów w mieszkaniu - z ręki.
    F 1.4 - F2 jest po to żeby właśnie używać w ciemniejszych warunkach i ma trafiać, tym bardziej skoro to Nikkor. Ale fakt ostrość w ciemniejszych miejscach wygląda mniej ostro niż w dobrym świetle...
    Ale tu kolega piszę o tym że szkło mechanicznie dziwnie działa i przestrzela.

    - - - - kolejny post - - - - - -
    @andrefotograf przejdź się do jakiegoś sklepu, albo podjedź do kogoś kto ma to szkło, porównaj sobie działanie pierścienia. AF sobie sprawdź i zrób za dnia mikrokalibracje. Jeśli będziesz miał wątpliwości to oddaj to szkło, bo zostaniesz z zepsutym szkłem.
    Ile płaciłeś ?
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 19-01-2017 o 14:55

  8. #8

    Domyślnie

    @kurczeblade Dziękuję za podpowiedzi, postaram się w przyszłym tygodniu podjechać i sprawdzić we Wrocławiu ale pomijając pierścień zrobiłem dziś mały test AF i mam ogromną prośbę, jeśli Miałby ktoś czas zerknąć, poniżej zamieszczam link do trzech NEFów, czy tylko mi się wydaję że jest tutaj jakiś problem z ostrością? Czy ten obiektyw tak ma?

    http://biennale-strzegom.pl/AF_TEST/

    Będę bardzo wdzięczny za sugestie.

  9. #9

    Domyślnie

    @andrefotograf jak będziesz we Wrocławiu, to daj mi znać, może będę wybierał się w tym czasie do sklepu przetestować N851 1.4G VS S85Art
    Zrobimy wspólny test...

  10. #10

    Domyślnie

    Chętnie Zerkałeś może na te moje NEFy?
    Pytałeś wcześniej też o to ile dałem za 1.4, przeoczyłem to jakoś moja sztuka kosztowała 4700pln

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2016, 21:29
  2. Nikkor 85mm f/1.8G vs Nikkor 85mm f/1.4D
    By Tomas_ok in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-06-2012, 23:26
  3. D 700 i Nikkor 16-85mm(...) problem
    By koza00 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 11-03-2010, 13:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •