Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Ramka do skanera - Projekt i wykonanie

    Witam

    Jako że mam skaner EPSON 4990 i nie mam oryginalnej ramki (mam od czegoś innego) postanowiłem zaprojektować i wykonać coś samemu.

    Poczytałem trochę na necie i postanowiłem dodać "matówki" ze szkła trawionego, w celu spłaszczenia filmu (emulsja do dołu).

    Wstawiam 2 zdjęcia poglądowe 1 prototypu (wyszedł za długi ale obcięcie to nie problem)
    Materiał to aluminium (blacha).

    Czy ktoś z szanownego grona może robił ramkę we własnym zakresie, albo może ktoś ma jakieś wskazówki, pomysły lub przemyślenia ?

    http://szarik.com.pl/ramka-foto/ramka-1.jpg
    http://szarik.com.pl/ramka-foto/ramka-2.jpg

  2. #2

    Domyślnie

    Profeska, wygląda lepiej od oryginału a trwalsze to na pewno jest.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    Kurcze... zarąbiste

    Chyba się zgłoszę do Ciebie o zrobienie ramki do mojego V370 bo po zeskanowanych 4k negatywów ledwo się trzyma...ale póki co jeszcze działa
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #4

    Domyślnie

    Wygląda naprawdę dobrze, ale mam kilka uwag.Nie wiem jak wygląda strona tej ramki, która przylega do szyby skanera. W oryginalnych ramkach ta strona nie jest płaska lecz na swojej
    powierzchni ma wypusty i guzki. Powoduje to, że ramka spoczywa na szybie tylko na tych elementach co zapobiega porysowaniu szyby. Jeżeli tego nie zrobiłeś to możesz być pewny, że
    szybko pojawią się rysy na powierzchni szyby skanera. Pomysł z szybkami dociskającymi film to ostateczność do mocno zwijających się filmów. Jak przeciśniesz film matową powierzchnia
    to może się zdarzyć, że na skanie odwzoruje się faktura matowej powierzchni,przyłożenie zaś odwrotna stroną to duże prawdopodobieństwo, że gdzieś powstaną pierścienie Newtona.
    Dodatkowo takie zmiękczone i rozproszone światło może sprawić,że skany będą minij ostre niż w przypadku skanowania bez tych szybek. Zjawisko doskonale znane dla tych co siedzieli w
    ciemni. W powiększalniku miałem taka antynewtonowską szybkę dociskową, której jedną z powierzchni miała delikatnie fakturowaną, a nie trawiona chemicznie. Szybka to również dodatkowa
    powierzchnia o którą trzeba dbać aby nie było na niej pyłków i włosków.
    To są moje osobiste spostrzeżenia po skanowaniu właśnie z takimi dodatkowymi szybkami na Epsonie V600.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Wygląda naprawdę dobrze, ale mam kilka uwag.Nie wiem jak wygląda strona tej ramki, która przylega do szyby skanera. W oryginalnych ramkach ta strona nie jest płaska lecz na swojej
    powierzchni ma wypusty i guzki. Powoduje to, że ramka spoczywa na szybie tylko na tych elementach co zapobiega porysowaniu szyby. Jeżeli tego nie zrobiłeś to możesz być pewny, że
    szybko pojawią się rysy na powierzchni szyby skanera. Pomysł z szybkami dociskającymi film to ostateczność do mocno zwijających się filmów. Jak przeciśniesz film matową powierzchnia
    to może się zdarzyć, że na skanie odwzoruje się faktura matowej powierzchni,przyłożenie zaś odwrotna stroną to duże prawdopodobieństwo, że gdzieś powstaną pierścienie Newtona.
    Dodatkowo takie zmiękczone i rozproszone światło może sprawić,że skany będą minij ostre niż w przypadku skanowania bez tych szybek. Zjawisko doskonale znane dla tych co siedzieli w
    ciemni. W powiększalniku miałem taka antynewtonowską szybkę dociskową, której jedną z powierzchni miała delikatnie fakturowaną, a nie trawiona chemicznie. Szybka to również dodatkowa
    powierzchnia o którą trzeba dbać aby nie było na niej pyłków i włosków.
    To są moje osobiste spostrzeżenia po skanowaniu właśnie z takimi dodatkowymi szybkami na Epsonie V600.
    Dzięki za wskazówki, niebawem (jak dopasuję rozmiar) planuję nakleić np. kawałki taśmy (czarnej izolacyjnej) lub gumowe stopki.
    Szybki zawsze można zdjąć, jak powstaną problemy z jakością obrazka.
    W ramce jest wcięcie "kalibracyjne" i na tą chwilę skaner "widzi" tylko 2 środkowe paski, przypuszczam ze trzeba "poszerzyć" okienko.

    Mam jeszcze prośbę do kogoś kto posiada produkt fabryczny o zdjęcie lub skan ramki, podejrzewam że są tam jakieś białe znaczniki, które możliwe że grają rolę przy starcie\kalibracji karetki skanera na wstępie skanowania.
    Możliwe że trzeba będzie poczernić detal lub przynajmniej dolą część (przylegającą do szyby) pomalować/obkleić na czarno.
    Obiecuję że jak temat wypali to podzielę się projektem, itp.

Podobne wątki

  1. Wybór Skanera
    By Hird in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-11-2016, 06:43
  2. Prośba o poradę skanera do filmów
    By MorgothV8 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 27-08-2015, 21:48
  3. profil wejściowy skanera a Lightroom
    By dpl in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-06-2011, 14:01
  4. Kalibracja skanera
    By Esc in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-05-2010, 00:08
  5. niepokojące odgłosy ze skanera V750
    By PLASTUś in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-10-2008, 23:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •