Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wysokiej klasy stałka: 35 lub 50mm?

    Witajcie,

    Założenie jest następujące: Chciałbym wybrać stałoognioskowe szkło we wskazanym zakresie o jak najlepszej jakości. Przeznaczeniem jest raczej spokojniejsza praca (również ze statywu) stąd w moim zainteresowaniu są zarówno szkła AF jak i manualne. Z góry skreślamy propozycje "nierozsądne" typu Otusy. Po wstępnym rozeznaniu mam takie pomysły: Nikkor 35 1.4G, Sigma 35 1.4Art, Zeiss Milvus 35/2, Nikkor 50 1.2, Sigma 50 1.4Art, Zeiss Milvus 50/1.4. Technicznie Arty są kozackie, ale subiektywnie obrazek jest dla mnie dosyć "sterylny", Nikkor 35 1.4G subiektywnie daje bardzo przyjemny obrazek, ale technicznie w tyle za Artami. Zeiss'y wydają się łączyć oba aspekty, ale tanio nie jest. Jakie są Wasze doświadczenia z ww.?

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz wybrać, czy potrzebujesz af i czy masz odpowiedni aparat do mf. Np do amatorskiej puszki nie podpinał bym manualnego szkła. Musisz wiedzieć co będziesz focić, czy masz czas ustawić ostrość i czy możesz ewentualnie powturzyć ujęcie, przy da się też duży i jasny wizjer. Mi obrazek z sigmy też się nie podoba, do tego jest wielka i ciężka.
    F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar largo
    Dołączył
    02 2012
    Miasto
    las na Mazowszu
    Posty
    115

    Domyślnie

    Dla mnie absolutnie topowe szkła to manualne Nikkory 35/1.4, 50/1.2 i 55/1.2. A do tego, to czołgi nie do zajechania (w końcu używa je NASA).

    Nie dają wybitnej ostrości na pełnych dziurach, ale jak kiedyś zobaczyłem portrety z 35/1.4+D5100 (czyli aparatu, na którym teoretycznie nie da się takiego szkła używać), to mnie wyrzuciło z fotela i zacząłem się interesować starymi nikonami.
    Wszystkie te nowe chińskie plastiki, inne Arty i prze-Arty nie mają tego czegoś. Chyba, że ktoś koniecznie musi mieć obraz wylizany i sterylny, jak modelki z fotoszopa.
    | D5200 | N60/2.8D |

  4. #4

    Domyślnie

    kol. largo a wrzuc tak z ciekawosci jakies fotki z tych szkielek dla porownania. Sorki za polskie znaki ale cos
    mi sie klawiatura pokitrala.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomgol Zobacz posta
    kol. largo a wrzuc tak z ciekawosci jakies fotki z tych szkielek dla porownania
    @largo:
    Podpisuję się pod prośbą Sam właśnie szukam jakiejś ciekawej 35-tki
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  6. #6

    Domyślnie

    Jak wspominałem, dla mnie Arty są zbyt techniczne, z małą głębią, nie są 3D. Ostatnio próbuje się zaprzyjaźnić z 85/1.8G na FX. Bardzo lubiłem to szkło na starym D200 (tam dawało bardzo przyjemny obrazek) a na FX jakoś nie do końca mi odpowiada... i preferuję 70-200, jednak trochę nią popracowałem i jakby znowu lepiej się dogadujemy (na wydrukach lepiej to wygląda niż na monitorze). Chce spróbować Milvus'ów Zeiss'a (50&85), na samplach w sieci sprawiają wrażenie łączenia strony technicznej z subiektywnie bardzo estetycznym obrazkiem. Zobaczymy jak to wygląda w praktyce.

    Stare manualne Nikkory również biorę pod uwagę, jednak tu trzeba by zapolować na rynku wtórnym a ja leniwy jestem.

  7. #7

    Domyślnie

    A klasyczny Planar 1,4/50 ZF/ZF.2 nie wystarczy?
    O ponad połowę lżejszy i mniejszy od Milvusa, o połowę tańszy, a jakościowo na pewno nie dwa razy gorszy. W 99 % zastosowań nie będzie widać różnicy, o ile ma służyć do robienia zdjęć dla przyjemności, a nie do oglądania pikseli z testów OKD na bateryjkach.
    Używam od 10 lat z FM2 i wiem co mówię. W odróżnieniu od manualnego Nikkora 1,4/50 nadal dostępny jako nowy.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 14-01-2017 o 19:33

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam np Nikkora Ai-s 1.4/35. Małe, zgrabne, piękne szkiełko. W połączeniu z D3 od przysłony 2.0 daje naprawde ładny i przyjemny obrazek. Jest właśnie nie jakiś tam sterylnie ostry ale przyjemnie plastyczny. Nawet portrecik środowiskowy wygląda z niego bardzo naturalnie. Sztuka w stanie idealnym kosztowała mnie akurat 1,5 tyś zł.

  9. #9

    Domyślnie

    Jestem po pierwszych próbach z Milvus'em 50/2. Obrazek jest spoko, potwierdza się to co widziałem na samplach w sieci - technicznie nie ma się do czego przyczepić + plastyka duża lepsze niż w Sigmie (kolory też bardziej mi się podobają). O konstrukcji nie ma co się rozpisywać - będzie działać kiedy plastikowe Nikkory "G" będą już składnikami kolejnych butelek PET. Ciekawe jak na tle Milvusa 50/2 wypada wersja 1.4?
    Nikkor 35/1.4G ma ładny obrazek, ale jest nieco miękki (chyba za bardzo jak za te pieniądze) + AF bardzo niepewny. Całościowo za dużo sobie Nikon imho woła za swój produkt, tym bardziej na tle Milvus'ów.

Podobne wątki

  1. Szybka stałka FX<50mm
    By kondziu in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-02-2015, 01:54
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-01-2015, 19:55
  3. problem: stałka 50mm f1.2
    By Kvenez in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-09-2013, 18:46
  4. Stałka 50mm 1.8 a filtr UV!
    By Myself in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-07-2010, 00:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •