Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Płaskie profile nikona.

    Zdecydowałem się założyć osobny temat ze względu na konkretny problem który chciałem poruszyć.

    Chodzi o płaski profil i odwzorowanie cieni/czerni w tm profilu, poziom detali, posteryzację itd. itp.
    Ponieważ generalnie używam sprzętu dedykowanego do filmowania a nie aparatów to efekty mnie trochę ostatnio zaskoczyły.
    Zarówno w nikonie d610 jaki canonie 5DII miałem płaskie profile.
    Canon odpadł bardzo szybko ponieważ płaski profil "generował" banding przy ruchu kamery, więc nawet nie będę się rozpisywał.
    Natomiast nikon zaskoczył mnie ostatnio posteryzacją w cieniach na powierzchcniach jednolitych , gdzie brak było detalu/wzoru.
    Najciekawsze jest to że nie widac tego było na podglądzie - natomiast na nagraniu jest to efekt bardzo widoczny.
    To doświadczenie wykluczyło dla mnei nikosia z pewnego projektu gdzie miał pracować jako dodatkowa kamera.

    Po zdjęciach wkleję przyklady

    Natomiast chodzi mi o wasze doświadczenia - czy może zewnętrzny rekorder jest wyjściem z sytuacji? Czy to jednak jest efekt próbkowania a nie samego kodeka?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja używam profilu TassinFlat i nie zaobserwowałem jakiegoś spadku detalu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    chyba niezbyt dokładnie napisalem.
    link do oryginału :
    http://www.pbase.com/fafniak/image/164718218/original

    I teraz tak. Obejrzyj(cie) sobie co dzieje się za głową.
    Nie miałem jak tego zlikwidować,jedynym wyjściem bylo polecenie w czernie dość mocne :

    https://www.youtube.com/watch?v=1txhrTNMyRU

    Kwestia sensowności i jakości tego video nie jest tematem.

    Chodzi mi głównie o to co stało się w nieostrości z płaska powierzchnią bez specjalnego detalu, gdzie lekko odbijała się duża powierzchnia biała.
    Na podglądzie wyglądało to ok (tak mi się przynajmniej teraz wydaje)

  4. #4

    Domyślnie

    Zmień profil na mniej intensywny, przejścia tonalne na tym zdjęciu są skopane nie tylko na TV (zobacz pod prawym dolnym rogiem TV). Wcześniej możesz spróbować kombinować z ustawieniami aparatu; włączyć odszumianie w puszce (nóż widelec coś da), nagrywać z możliwie największą jakością video, użyć mocniejszego oświetlenia stałego żeby obniżyć czułość (im mniejsza czułość tym większy DR rejestruje aparat). Ogólnie wygląda to jak byś użył zbyt mocnego profilu (o zbyt dużym DR) jak na Twoją puszkę i zastosowane ustawienia, aparat sobie z takim DR nie radzi i wychodzi co wychodzi.

    Domknij też szkło, bo babka ciągle się "jarzy" przez mydło. Jak chcesz lepiej odseparować tło zachowując ostrość całej postaci babki cofnij się 2-3m i załóż dłuższe szkło. Babka cała będzie żyleta a tło odpowiednio odizolowane.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 20-12-2016 o 20:25
    ;]

  5. #5

    Domyślnie

    Czułość 100 albo 200 ASA
    odległość optymalna jeśli chodzi o separację/długość szkła - to ze czasem wychodzi z ostrosci kompletnie mi nie przeszkadza lub jest to przeostrzenie na produkt ,ale nie o tym rozmawiamy.
    ustawienia puszki i video - najwyższa jakość

  6. #6

    Domyślnie

    W takim razie nadal to za mocny profil jak na używaną puszkę. Lepszej jakości niż masz ustawione nie da się ustawić, więc pozostaje słaby DR puszki z której profil chce wyciągnąć za dużo.
    ;]

  7. #7

    Domyślnie

    Faktem jest że nie pamiętam kompletnie skąd mam ten profil. A możesz polecić profil który jest do 610 dostosowany ?

  8. #8

    Domyślnie

    Może spróbuj profil od nikona używany w nowszych puszkach. Ja pracuję na canonie z technicolor, nie znam profili do nikona które mógłbym polecić. Ale masz np profile flaat_10, 11 i 12 czyli w trzech stopniach DR. Spróbuj 10tki jest najsłabszy: http://www.similaar.com/foto/flaat-picture-controls/
    ;]

  9. #9

    Domyślnie

    Ja jestem w trakcie opracowywania profili przy użyciu D750. Na innych Nikonach też powinny się sprawdzać.
    Niestety mam teraz trochę zamieszania i nie wiem kiedy je dopracuję, ale jakby była chęć, to mogę udostępnić do przetestowania.

    Problemem większości profili dostępnych w internecie jest ogólna niezgodność ze standardowymi LUT'ami do profili LOG czy np. Cinestyle, a dodatkowo nieodpowiednie nasycenie kolorów (często zbyt nasycone przy mocno obniżonym kontraście). Przez to bywają problemy z korygowaniem takiego materiału.
    Ostatnio edytowane przez Ketosz ; 21-12-2016 o 00:04

  10. #10

    Domyślnie

    Z materializm fs700, Fs5 , fs7 w slogu nie mam zbytnich problemow. Choć korekcje robię ręcznie a nie przy pomocy dedykowanej "matrycy"

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Które profile Neat Image do Nikona D80
    By Remek87 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-11-2010, 14:17
  2. Lightroom 3 Beta - profile z Nikona
    By Lesiu83 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-11-2009, 22:06
  3. płaskie skanery, obróbka negatywów - zapraszam
    By mizerek in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-12-2008, 14:56
  4. [ Przyroda ] dwie okrągłe i płaskie
    By klon in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-12-2006, 00:19
  5. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-11-2005, 06:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •