Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Niełatwy wybór ustrojstwa drukującego

    Cześć wszystkim!

    Na forum dopiero się zarejestrowałem, natomiast w temacie który aktualnie mnie nurtuje wszystko co się dało to już przeczytałem na wszystkich forach, które znam w tym temacie (m.in to, mva.pl, canon-board).
    Niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania, pomimo że widziałem kilka osób które też ich szukały. Jestem jednak osobą, która niechętnie pisze na forum pytania jeśli już na takowe mogła zostać udzielona odpowiedź. Możliwe też, że to z lenistwa

    Mianowicie:
    Fotografuję hobbystycznie prawie 10 lat i nie jest to moje źródło zarobku. Od pewnego czasu zasadzam się na zakup drukarki z kilku powodów.

    1. Dlatego, że mój officejet 7590 strajkuje i rzuca błędami głowic, które nie są zużyte bo nie mają aż tak dużego przebiegu. Póki co raz pokazuje, że jedna sprawia problem a czasami, że dwie. Jak wymienię jedną to zaraz może się okazać, że druga też nagle stanowi problem (pomimo, że drukuje) i nagle ich łączny koszt wyniesie ponad 500zł. Jeśli jestem poza biurem to potrzebuję czasami podrukować trochę dokumentów. Skaner potrzebuję głównie do dokumentów.
    2. Dlatego, że chciałbym zacząć drukować swoje zdjęcia, bo zauważyłem, że po ich zrobieniu one się gubią gdzieś na dysku i o nich zapominam. Nie widzę ich, więc ich nie ma. Czasami się dokopię, ale ludzie chcą zobaczyć moje zdjęcia a ja nigdy ich nie mam. Chciałbym też przyozdobić nimi swoje ściany, co tez mogłoby we mnie wzbudzić trochę więcej inspiracji na co dzień.

    No i tutaj jestem w miejscu gdzie potrzebuję:
    - drukarki do dokumentów (akurat ich jakość nie gra tutaj głównej roli, bo do tego co robię wystarczają mi wydruki w średniej jakości. ważne żeby były równe i nie rozmazane)
    - skanera do dokumentów (tak, uwielbiam podajnik ADF, chociaż nie jest to mus, bo mam w biurze)
    - drukarki do zdjęć na poziomie amatorskim, na której będę mógł przede wszystkim nauczyć się druku zdjęć oraz drukować na różnych podłożach typu papiery semigloss, perłowe, ew papiery artystyczne (ze zwykłej ciekawości i chęci poznawania). Papiery błyszczące są ładne przyciągające uwagę, ale ja bardziej gustuję w półmatowych i matowych. Tak samo kolorystyka moich zdjęć nie idzie w kierunku przesycenia kolorami a bardziej w kierunku ich wyciszenia, czyli kolorystyka filmowa. Stąd też takie powierzchnie druku. Nie zmienia to faktu, że zapewne zdjęcia do albumu pewnie będą też błyszczące.
    - ewentualnie skanowanie starych zdjęć, które zamierzam zacząć systematycznie dokonywać.

    Biorąc pod uwagę powyższe rozważałem różne drukarki od Epsona i Canona, takie jak L805, l386, ip 7750, 1500w, ip 8750.

    - l805 nie ma skanera i spowodowałoby to, że musiałbym takowy dokupić, co zwiększa cene. Trochę przeraża mnie gwarancja tylko na 3000 wydruków co stanowi tak naprawdę tylko 6(!) ryz papieru. To tak naprawdę drukarka tylko do zdjęć, bo mieszając to z dokumentami gwarancji nie bede miał po pół roku a nie 3 latach. Kusi dostępność profili papierów od producentów oraz specjalne sterowniki oraz oczywiście 6 tuszy.
    - l386 - Mam ją aktualnie na okres testowy (chociaż jeszcze nie rozpakowałem). Mogę zwrócić do 15 dni w x-kom. Tylko 4 tusze, ale jest gwarancja na 30 000 wydruków i skaner. Drukuje już zdjęcia bez ramek. Nigdzie nie ma testów. Następca l355.
    - 1500w - wtedy ciss albo wieczne kardridge ale gdzieś wyczytałem, żę wiecznie się zapychają głowice. Na allegro można dostać za 999zł
    - ip 7550 - nie do końca jestem przekonany po przeczytaniu Waszych wpisów co do zamienników tuszy. Oryginały są zbyt drogie.
    - ip8750 - to samo co ip7550, ale w a3 i już wychodzi drożej niż powyższe, więc już poza pułapem cenowym.

    1. Jak duża będzie różnica pomiędzy drukiem na 4 a 6 tuszach przy moich zastosowaniach i czy 4 tuszowa mi wystarczy? Mam wydrukowane w saturnie to samo zdjęcie zarówno z l800 jak i z l386, ale nie wiadomo co to za papier i mam ambiwalentne odczucia, bo zdjęcie z l386 jest trochę bardziej kontrastowe, ale też bardziej ostre a to z l800 jest troszkę jaśniejsze, mniej ziarniste, mniej ostre i mniej wyraźne. Jednak odczuwam w nim troszkę więcej głębi (zdjęcie rafy koralowej)
    2. Czy do l386 można stosować profile papierów od l805?
    3. Jak grube papiery ona przełknie, a jakich nie?
    4. Czy tusze epsona 664 (l386) różnią się trwałością i jakością od 673 (l805)?
    5. Czy tusze Claria sa gdzieś do dostania w butelkach i można je zastosować do powyższych?
    6. Czy są dostępne jakieś lepsze tusze w butelkach, które można stosować w powyższych drukarkach zamiast tych epsonowych?
    7. czy dla ip 7750 znalazło się jakieś ultimate rozwiązanie pod kątem tuszy i wytrzymałego papieru?

    PS. Mam aktualnie monitor NEC EA244WMi i po wyborze drukarki chciałbym jedno i drugie skalibrować za jednym zamachem. Jest tu ktoś ze śląska ze skillem?

    Pozdro.
    Ostatnio edytowane przez saint01 ; 14-12-2016 o 01:58

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, wpadłem się przywitać, też jestem z Katowic, ale nie jestem w stanie Ci pomóc

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj,

    ponieważ obecnie stoję przed podobnym wyborem z ciekawością przeczytałem Twój post.

    Osobiście - zastanawiam się nad rozwiązaniem IP7250 i do tego osobno skaner LiDE220. To co prawda 2 osobne urządzenia ale na co dzień planuje ułożyć jedno na drugim. Plus mojego pomysłu to tanie zamienniki .

    Miałem do czynienia z L800 i przeraża mnie częstotliwość problemów z zapowietrzaniem i zatykaniem się dysz. Przy zastosowaniu domowym, gdzie wydruki są robione czasem codziennie, a czasem raz na tydzień boję się, że więcej wydam na czyszczenie dysz niż to warte. Podkreślam - opieram się na doświadczeniach z L800. Być może nowsze modele mają to rozwiązane lepiej. Zastanawia mnie również czy kropla 3pl, którą drukuje L386 nie wpłynie na rozdzielczość optyczną wydruku (choć znając życie gołym okiem na odbitce A4 ciężko będzie zauważyć różnicę między 3pl a 1pl).

    Czego boję się w Canonie? Cóż, wg opinii klientów przeciętna żywotność tego modelu to 2 lata, ponad to w opiniach pojawia się też problem z pobieraniem papieru foto. Ze względu na to, że z drukarki nie tylko ja będę korzystał, to w przypadku awarii czeka mnie mała wojna domowa (druga połówka po doświadczeniach w pracy naciska na zakup Brothera DCP-J105).

    Co do tuszy w Canonie - z czasem tanieją zarówno oryginały jak i zamienniki, jednak warto zauważyć, że w przypadku tych drugich wraz z obniżaniem ceny obniża się też jakość. Zastanawiam się więc nad wykorzystywaniem pojemników oryginalnych do druku zdjęć a zamienników do codziennych prac. Z tym, że pytanie czy przy takim rozwiązaniu nie zaschną tusze?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurako92 Zobacz posta
    Hej, wpadłem się przywitać, też jestem z Katowic, ale nie jestem w stanie Ci pomóc
    A ja nie jestem w stanie przeczytać tak obfitego tekstu
    Bezlusterkowiec Sony i kilka słoików

  5. #5

    Domyślnie

    Kurcze, myślałem dotąd, że tylko ja mam rozterki tego rodzaju. Trzymam kciuki z całych sił aby znalazł się ktoś kto odpowie na Twoje pytania Saint01

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć, od niedawna mam l386 i mogę wypowiedzieć się na temat wydruków. Generalnie trochę się zawiodłem, bo jako były posiadacz r285 jestem przyzwyczajony do lepszej jakości zdjęć, ale w końcu nie jest to drukarka fotograficzna tylko bardziej urządzenie biurowe. Najbardziej przeszkadza mi ziarno gdy patrzy się z bliska. Dopiero powyżej 30 cm przestaje to być widoczne, ale jak ktoś drukuje obrazek żeby powiesić na ścianie albo wsadzić do albumu to jest to do przełknięcia, bo kolorystycznie jest całkiem ok. Zastanawiałem się tez długo nad canonem G3400, tam fotki wychodzą odrobinę bardziej szczegółowo, ale jest problem z kolorem czarnym, a właściwie jego brak. Zdjęcia drukuje tylko przy użyciu CMY.

  7. #7

    Domyślnie

    Odpowiem na szybko tylko na punkt 4. Tak. Obie drukarki korzystają z niezbyt trwałych tuszy barwnikowych, jednak w seri L3xx są one znacznie mniej trwałe niż w L8xx. Link to raportu WIR: http://www.wilhelm-research.com/epso...2014_10_10.pdf . W odwzorowaniu detali, kolorów skóry, gradientów, też jest różnica na korzyść L8xx / L1800. Moim zdaniem szukasz 2 lub 3 różnych urządzeń. Siedzę w drukarkach to dorzucę jeszcze 3 grosze o drukarkach.

    Jeśli drukarka ma być do zabawy i/lub nauki drukowania to na początek dobra będzie L1800 (http://sklep.medikon.pl/drukarka-atr...wa-epson-l1800) - jakość druku lepsza w detalach niż L800/L805, niski koszt druku, gwarancja 30 tys. wydruków, druk na formatach od 10x15 do A3+. Mam na biurku od dwóch lat, przelała już z 3 komplety tuszu (tylko oryginały) i jak dotąd żadnych problemów z dyszami. Profilowałem ją pod papiery Fomei Collection i FomeiJet i hula z nimi całkiem nieźle. Jeśli chcesz zobaczyć jak drukuje (na różnych powierzchniach), to polecam próbnik papierów FomeiJet, który był w całości drukowany na Epson L1800: http://sklep.medikon.pl/probnik-papierow-fomeijet.

    Oczywiście można popłynąć bardziej ambitnie i jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad kolorami i tonalnością wydruków to celuj w drukarki na pigmentach, jednak to już kilkakrotnie wyższe koszty tuszu.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam.
    Również posiadam Epson L1800 i jestem z niej bardzo zadowolony. Wydruki kolorowe są jak dla mnie doskonałej jakości i zupełnie nie widać różnicy między nimi a tymi z fotolab u. Jeżeli chodzi o czerń i biel to jest trochę gorzej co jest spowodowane tylko jednym tuszem czarnym. Radzę sobie z tym jednak zaznaczając w opcjach wydruku - monochromatyczne i jak dla mnie jest ok. Bez zaznaczenia tej opcji drukarka wywala brzydki zielono - brązowy zafarb na odbitce.
    Bardzo odpowiada mi rozmiar A3+. Jest sporo większy od A3 i foty tej wielkości naprawdę robią wrażenie. Jeżeli myślisz nad kupnem drukarki do zdjęć to konieczne rozważ taki format!!!
    Jeżeli chodzi o koszty wydruku to jest porostu doskonale. Komplet oryginalnych tuszy to koszt ok.300zl (6×70ml!!) więc szkoda myśleć o zamiennikch.
    Używam drukarki amatorsko do zdjęć i profesjonalnie w firmie do wydruku różnego rodzaju certyfikatów na bardzo grubych papierach ozdobnych. Ciągnie praktycznie wszystko i nigdy nie miałem problemów z zasychajacymi tuszami.
    Podsumowując szczerze polecam.
    Pozdrawiam
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    2. Dlatego, że chciałbym zacząć drukować swoje zdjęcia, bo zauważyłem, że po ich zrobieniu one się gubią gdzieś na dysku i o nich zapominam. Nie widzę ich, więc ich nie ma.
    Święta prawda!

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    - drukarki do zdjęć na poziomie amatorskim, na której będę mógł przede wszystkim nauczyć się druku zdjęć oraz drukować na różnych podłożach typu papiery semigloss, perłowe, ew papiery artystyczne (ze zwykłej ciekawości i chęci poznawania). Papiery błyszczące są ładne przyciągające uwagę, ale ja bardziej gustuję w półmatowych i matowych.
    Jeśli zauważyłeś narastającą inklinaję do papierów artystycznych i matowych to zarzuć myśli o barwnikach i pójdź w stronę techniki pigmentowej.

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    - l805 [...] Kusi dostępność profili papierów od producentów
    niewielu producentów ma profile do L800, a jeśli chodzi o lepsze papiery to w zasadzie są tylko do drukarek pigmentowych

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    - l386 - Mam ją aktualnie na okres testowy (chociaż jeszcze nie rozpakowałem).
    tragiczna trwałość tuszy, jeszcze gorzej niż L800

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    - 1500w - wtedy ciss albo wieczne kardridge ale gdzieś wyczytałem, żę wiecznie się zapychają głowice. Na allegro można dostać za 999zł
    niezła drukarka, bardzo dobrze drukująca na oryginalnych tuszach (Claria). miałem praktycznie identyczną w budowie poprzedniczkę 1400, prawie 10 lat na tuszach i oryginalnych i na 3 róznych zamiennikach, też od L800. obie mają jedną z najlepszych głowic Epsona - DX5 - a zatyka się, jak się jej nie konserwuje i leje zupę z Chin...
    Jak każdą barwnikową po zmianie tuszu, choćby producent zarzekał się że robi identyczny do oryginalnego, trzeba oprofilować indywidualnie od początku.
    Drukarka (nazywa się tam 1410) kupowana na potęgę za oceanem do przeróbki na tusze czarno-białe.

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    1. Jak duża będzie różnica pomiędzy drukiem na 4 a 6 tuszach przy moich zastosowaniach i czy 4 tuszowa mi wystarczy?
    duża, to inny produkt

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    [/B] Mam wydrukowane w saturnie to samo zdjęcie zarówno z l800 jak i z l386, ale nie wiadomo co to za papier i mam ambiwalentne odczucia, bo zdjęcie z l386 jest trochę bardziej kontrastowe, ale też bardziej ostre a to z l800 jest troszkę jaśniejsze, mniej ziarniste, mniej ostre i mniej wyraźne. Jednak odczuwam w nim troszkę więcej głębi (zdjęcie rafy koralowej)
    żeby tak na prawdę porównać drukarki, potrzeba byłoby wydrukować to samo zdjęcie na tym samym papierze z wykorzystaniem profili do obu drukarek zrobionych w TYCH SAMYCH warunkach. profil to podstawa.

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    2. Czy do l386 można stosować profile papierów od l805?
    nie

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    3. Jak grube papiery ona przełknie, a jakich nie?
    moja stara 1400 miała problemy z papierem fine art o grmaturze 270 i więcej. za to papiery błyszczące/perłowe łykała nawet 310. podejrzewam że tu będzie podobnie dla serii L800. L300 jest biurowa.

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    4. Czy tusze epsona 664 (l386) różnią się trwałością i jakością od 673 (l805)?
    już kolega z medikona cytował odpowiedni test, jest jeszcze gorzej niż L800...

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    5. Czy tusze Claria sa gdzieś do dostania w butelkach i można je zastosować do powyższych?
    6. Czy są dostępne jakieś lepsze tusze w butelkach, które można stosować w powyższych drukarkach zamiast tych epsonowych?
    oryginały oficjalnie nie, nieoficjalnie identyczny tusz jest w dużych kartridżach do DryLabów Noritsu (nie pamiętam nazwy, do znalezienia w sieci) i innych
    jest niby nieoficjalny zamiennik, też enkapsulowany (=trwały), robiony przez Cone'a w USA, nazywa się InkThrift CL (CL od Claria). używałem, nie rzucił mnie na kolana, na pewno nie jest identyczny, trzeba profilować, trwały jest.
    Używałem też Lysona FX, profile na nowo trzeba było robić, nietrwały. Oraz tuszy od L800. te ostatnie miały najszerszy gamut, ale i tak zupa była w cieniach, jak to w barwniku. Oczywiście profile robione od zera.

    Cytat Zamieszczone przez saint01 Zobacz posta
    7. czy dla ip 7750 znalazło się jakieś ultimate rozwiązanie pod kątem tuszy i wytrzymałego papieru?
    nie znam się na Canonach domowych

    tanio i dobrze się nie da.
    Ja wiele lat bawię się w foto/druk i na końcu wracam do oryginalnych tuszy.
    Do dokumentów najlepiej kup sobie jakąś tanią laserówkę, będzie najtaniej.
    Do foto, podobnie jak Czornyj, polecam drukarki formatu A2 (Pro-1000 lub P800), najtaniej na biurko wychodzą z tuszem, bo mają duże zbiorniki. Jakość genialna (mam dwie). Druk cz.b. fantastyczny. Cena też...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez unesco Zobacz posta
    Święta prawda!


    Jeśli zauważyłeś narastającą inklinaję do papierów artystycznych i matowych to zarzuć myśli o barwnikach i pójdź w stronę techniki pigmentowej.


    niewielu producentów ma profile do L800, a jeśli chodzi o lepsze papiery to w zasadzie są tylko do drukarek pigmentowych


    tragiczna trwałość tuszy, jeszcze gorzej niż L800


    niezła drukarka, bardzo dobrze drukująca na oryginalnych tuszach (Claria). miałem praktycznie identyczną w budowie poprzedniczkę 1400, prawie 10 lat na tuszach i oryginalnych i na 3 róznych zamiennikach, też od L800. obie mają jedną z najlepszych głowic Epsona - DX5 - a zatyka się, jak się jej nie konserwuje i leje zupę z Chin...
    Jak każdą barwnikową po zmianie tuszu, choćby producent zarzekał się że robi identyczny do oryginalnego, trzeba oprofilować indywidualnie od początku.
    Drukarka (nazywa się tam 1410) kupowana na potęgę za oceanem do przeróbki na tusze czarno-białe.


    duża, to inny produkt


    żeby tak na prawdę porównać drukarki, potrzeba byłoby wydrukować to samo zdjęcie na tym samym papierze z wykorzystaniem profili do obu drukarek zrobionych w TYCH SAMYCH warunkach. profil to podstawa.


    nie


    moja stara 1400 miała problemy z papierem fine art o grmaturze 270 i więcej. za to papiery błyszczące/perłowe łykała nawet 310. podejrzewam że tu będzie podobnie dla serii L800. L300 jest biurowa.


    już kolega z medikona cytował odpowiedni test, jest jeszcze gorzej niż L800...


    oryginały oficjalnie nie, nieoficjalnie identyczny tusz jest w dużych kartridżach do DryLabów Noritsu (nie pamiętam nazwy, do znalezienia w sieci) i innych
    jest niby nieoficjalny zamiennik, też enkapsulowany (=trwały), robiony przez Cone'a w USA, nazywa się InkThrift CL (CL od Claria). używałem, nie rzucił mnie na kolana, na pewno nie jest identyczny, trzeba profilować, trwały jest.
    Używałem też Lysona FX, profile na nowo trzeba było robić, nietrwały. Oraz tuszy od L800. te ostatnie miały najszerszy gamut, ale i tak zupa była w cieniach, jak to w barwniku. Oczywiście profile robione od zera.


    nie znam się na Canonach domowych

    tanio i dobrze się nie da.
    Ja wiele lat bawię się w foto/druk i na końcu wracam do oryginalnych tuszy.
    Do dokumentów najlepiej kup sobie jakąś tanią laserówkę, będzie najtaniej.
    Do foto, podobnie jak Czornyj, polecam drukarki formatu A2 (Pro-1000 lub P800), najtaniej na biurko wychodzą z tuszem, bo mają duże zbiorniki. Jakość genialna (mam dwie). Druk cz.b. fantastyczny. Cena też...
    skoro masz obie, gdybys mial wybierac, to ktora bys jednak polecil? z tego co wyczytalem wiem, ze pro 1000 nie ma rolek, a p800 lepiej drukuje b-w, ale opinia uzytkownika i to jeszcze rownoleglego dwoch takich drukarek, bylaby bezcenna.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. wybór aparatu
    By anibod in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 14-12-2011, 06:15
  2. wybór lamp...??
    By jopektomasz in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-12-2009, 22:00
  3. Wybór obiektywu
    By Bett in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 05-11-2009, 15:06
  4. Wybór
    By Zychu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-05-2009, 22:46
  5. Wybór
    By Patryk Olczyk in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 09-05-2009, 19:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •