Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Rybka a Nikkor 10-24

    Szanowni specjaliści od wszelkiego rodzaju szerokich kadrów .

    Kolega z pracy chce kupić sobie coś ekstremalnie szerokokątnego. Dałem mu do wypróbowania mojego Nikkora 10-24 i nie do końca był zadowolony. W rozmowie wyszło że naoglądał się zdjęć z rybiego oka i to skłoniło go do myślenia o czymś takim, ale najpierw chciał spróbować UWA, żeby się upewnić.
    Teraz to o co mu chodzi - obiektyw ma być ostry i bez aberracji. Do tego jasny, by móc robić zdjęcia z ręki (jest świadomy że dla dobrego obrazu zwykle trzeba lekko przymknąć przysłonę). Dobrze że nie musi być przy tym tani, bo bym go sam wyśmiał .
    Oczywiście obiektyw do zabawy, nie do zarabiania i wie że może mu się szybko znudzić. Najwyżej będzie głównie leżał na półce, ale on lubi wszystko mieć (choć wcale za bogaty nie jest) i nie koniecznie musi tego używać.
    Moje doświadczenia z rybim okiem, to kilkukrotna zabawa pożyczonym Samyangiem także nawet nie wiem co mu polecić do wypróbowania.

    Możecie coś podpowiedzieć z własnego doświadczenia?

  2. #2

    Domyślnie

    Nikkor 10,5mm? Jak ma śrubokręt w body to nawet będzie miał AF
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Masz lub miałeś? Możesz porównać z innym obiektywem?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Zapomniałem. Kolega ma D90 także śrubokręt jest.

  4. #4

    Domyślnie

    Z rybek poleciłbym Samyanga. Może nie najostrzejszy, ale jego krzywienie jest najbardziej naturalne.
    Nikkor najbardziej uwypukla środek.

    AF w rybie wg. mnie jest zbędny.

    Jest jeszcze kołowe rybie oko Sigmy 4.5mm f/2.8, jak woli taki obiektyw.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Obejrzałem zdjęcia z tej Sigmy i kilka mnie rozbawiło. Ale to chyba nie jest obiektyw który bym komuś polecał.

    Co do uwypuklania środka, to odniosłem wrażenie właśnie tego efektu oczekuje mój kolega (10-24 uznał za zbyt zwyczajny ). Ja właśnie dla tego nie mam rybki, bo mnie to nie bawi. Choć przy okazji zobaczyłem w internecie kilka ciekawych zdjęć zrobionych tego typu obiektywami (poczynając od aktów Pana Wantucha ).

  6. #6

    Domyślnie

    Tak w temacie myślę, pojawiło się przed chwilą na giełdzie
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=278041

  7. #7

    Domyślnie

    Ja też polecam Samyanga, miałem okazję pobawić się Nikkorem 10.5 i uważam, że krzywienie Samyanga wygląda lepiej. Nikkor robi świetny efekt w środku, ale to się ma nijak do obrzeża... W Samym jest jakoś równo bardziej pokręcone. No i cena Nikkora jest z nieznanych przyczyn wysoka... A jednak ryba to nie jest zbyt uniwersalne szkło, używane cały czas

  8. #8

    Domyślnie

    Jest jeszcze sigma 10mm/2,8 w odróżnieniu od Nikkora 10,5 ma napęd i jest tańsza.

    http://www.optyczne.pl/111.1-Test_ob...SHEYE_HSM.html

    Porównywałem tylko z pierwszym fishem Samyanga , ale na D5100 nie miał pomiaru światła, więc odpadł przez dyskwalifikacje wtedy.


    Najgorsze, że wstyd wrzucić zdjęcia przykładowe bo cały bałagan w mieszkaniu wchodzi w kadr
    D5100 + N16-85 + N70-300VR + N35/1.8
    D7200 + S18-35/1,8 + S10/2,8 + N18-55 (AF-P) + N70-300 (AF-P) +SB400

  9. #9

    Domyślnie

    trudno będzie zadowolić kogos komu 10-24 nie leży...
    czytałęm natomiast gdzies kiedys że jedynym sensownym zastosowaniem rybiego oka jest zademonstrowanie efektu rybiego oka

    powodzenia w szukaniu bo łatwo nie będzie
    maniak ciemniowy minoltowy
    ucyfrowiony przy użyciu D300, dopieszczony przy użyciu D500
    trochę lotniczych pstryków na www.waldemarkowalski.pl
    spotter.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz Zobacz posta
    Obejrzałem zdjęcia z tej Sigmy i kilka mnie rozbawiło. Ale to chyba nie jest obiektyw który bym komuś polecał.

    Co do uwypuklania środka, to odniosłem wrażenie właśnie tego efektu oczekuje mój kolega (10-24 uznał za zbyt zwyczajny ). Ja właśnie dla tego nie mam rybki, bo mnie to nie bawi. Choć przy okazji zobaczyłem w internecie kilka ciekawych zdjęć zrobionych tego typu obiektywami (poczynając od aktów Pana Wantucha ).
    Wszystkie ryby uwypuklają środek, ale im dłuższa ogniskowa tym bardziej, jednocześnie bardziej kompresujac brzegi.
    W skrócie krzywienie Nikkora można porównać do paraboli x^2, a Samyanga do kuli. Najlepiej jakby kolega sobie sam obejrzał przykłady zdjęć z obu obiektywów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] walentynkowa rybka (9dniowa)
    By zgaga in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-02-2015, 22:45
  2. D7000 - Rybka
    By tomalosik in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-01-2015, 14:08
  3. Złota Rybka :P
    By pastrana in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 16-05-2009, 23:44
  4. [ Przyroda ] Rybka..
    By andrzej_laskowski in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-04-2008, 13:42
  5. [ Foto-żart ] złota rybka
    By strala in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-10-2007, 22:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •