Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    prawde mowiac jak widze co dzieje sie np. w branzy audiofilskiej to czekalem na podobne ruchy w foto. ceny sa coraz bardziej oderwane od rzeczywistosci i nie maja nic wspolnego z rzeczywistymi nakladami czy r&d czy materialowymi itd. a ustalane sa przez koproszczurki na zasadzie wyciskania cytryny.
    skoro jakis smieszny kabel audio o dlugosci np. 1m potrafi kosztowac 20-30k pln i wiecej, gdzie ani materialy, ani badania, ani supertechnologie nie sa stosowane, to czemu obiektyw, towar duzo bardziej skomplikowany nie mozna wycenic podobnie?

    rynek foto stanie sie podobnie jak audio rynkiem sprzetow uzywanych. beda nieliczne osoby, ktore stac bedzie na zakup nowych towarow, bedzie i cala masa ludzi czekajacych na oferty odsprzedazy second hand.
    w audio granica absurdu juz dawno zostala przekroczona, kiedy stanie sie to w foto?

  2. #22
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    W obiektywie barierą cenowa jest produkcja soczewki i tego nie przeskoczy nawet chińczyk w taniej fabryce mimo że będzie miał w garści projekt i materiał, dlatego mamy na rynku wyłącznie produkty japońskich firm, koreańskie produkty mają daleko, a chińszczyzna póki co jest w epoce kamienia łupanego.

    W audio można oszukiwać czego przykładem był słynny temat o kablach zasilających na tym forum, w obiektywach, monitorach, matrycach światłoczułych itd można wiele stworzyć marketingowego szumu ale koniec końców proste testy obnażają wszelkie błędy, niedociągnięcia i wady.

  3. #23

    Domyślnie

    Co podrożało o 20-40%?
    Podałem przykład Sigma 17-50 stoi w miejscu co najmniej od lata 2016 r.
    Spodziewam się, że w ciągu paru tygodni może podrożeć o kilka % tak jak wszystko, co jest importowane za dolary/euro. Potem będzie wahnięcie w drugą stronę i znów potanieje. W międzyczasie pojawi się nowa wersja w cenie > 2 tys. zł i stara (obecna) wersja potanieje kilka groszy po czym zejdzie z rynku. Za 5 lat ta nowa wersja będzie kosztowała ok. tych dzisiejszych 1500 zł. I tak w koło Macieju. Nie ma sensu ulegać nagonce, która ma na celu podkręcenie atmosfery, żeby zwiększyć sprzedaż przed rzekomo nadciągającymi podwyżkami. Jeżeli podwyżki faktycznie będą, to sprzedaż siądzie i wtedy zaczną się obniżki, promocje, cashbacki. Tak to już jest. Była benzyna po 5,79 zł, spadła do 3,99 zł teraz znów jest po 4,99, jeszcze pójdzie do góry, potem spadnie.
    A kabelków po 30 tys. zł nie ma na szczęście obowiązku kupować. Jeżeli są chętni na takie kable, to znaczy, że cena jest atrakcyjna

  4. #24

    Domyślnie

    Pisałem, że Sigmy to akurat ceny trzymają.
    Co podrożało? Z obiektywów co mnie interesowały:
    Tokina 11-20 2,3k-> 2,8k. Co ciekawe, do Canona dalej za 2,3k jest.
    To 100/2.8 Macro-> 1,5k ->1.9k A to stary obiektyw jest. Jeszcze na wiertarkę.
    Samyang 85/1.4 ~1.1k -> 1.5k
    Tamron 70-300 oficjalny sklep zaczyna już 1.7k za niego wołać. Inne dalej 1,5k trzymają. Dolar aż tak nie poszedł w górę.
    Kabelki mnie nie interesują. Nie jestem audiofilem. A na następce 17-50/2.8 to też czekam. Co zresztą w stopce widać.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #25
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nowa Sigma 17-50 to będzie pewnie z literką C

    Rok temu sigma była za 1249zł w eurortv, a tam promocje nie są jakieś super i pewnie było 50zł taniej niż cena standardowa.

  6. #26

    Domyślnie

    Rok temu, a dokładniej kiedy?
    W marcu 2016 roku litr benzyny kosztował 3,99 zł a dolar ok. 3,80 zł.
    Dziś litr benzyny to ok. 4,75 zł, a dolar 4,20 zł.
    Ktoś się martwi, ktoś się cieszy. Kto eksportuje i ma klientów ze strefy dol/eur ten się cieszy. Kto chce kupić obiektyw lub cokolwiek z importu, ten się martwi. Tak mamy klimat.

  7. #27
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    W styczniu 2016, a dolar kosztował wtedy coś ~4,10zł ale jak kupowałem w 2013r nikona to benzyna była po 5,70zł za litr
    Ceny rosną też katalogowe, tak samo system rabatów cashback wiele zmienił na rynku.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nowa Sigma 17-50 to będzie pewnie z literką C

    Rok temu sigma była za 1249zł w eurortv, a tam promocje nie są jakieś super i pewnie było 50zł taniej niż cena standardowa.
    Oj, wydaje mi się że A. Jeśli w ogóle będzie. Idę tropem 24-70/2.8 Art, o której plotki na NR już chwilę temu były.

    1249? To chyba jakaś promocja była. Albo powystawowy. Z tego co widzę, to to szkło 1549 mocno trzyma.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #29
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Długo była cena 1349zł, potem 1449zł była cena jeszcze w listopadzie, nawet pamiętam tu polecał w tych cenach i wyliczaliśmy że się opłaca lepiej z nikonem brać w zestawie niż z 18-105VR.

  10. #30

    Domyślnie

    A ja za każdym razem 1549 widziałem. Było patrzyć na więcej niż 3 sklepy.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Po Europie...
    By Sebastianito in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-08-2013, 22:11
  2. Podwyzka czesnego w UK
    By Cosnek in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-12-2010, 00:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •