Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie stanowisko do obróbki zdjęć

    Cześć,

    Potrzebuję pomocy z przygotowaniem stanowiska do pracy. Mam bardzo małą przestrzeń do wykorzystania. Wygląda to mniej więcej tak: http://imgur.com/mndYcR1 Wnęka na biurko i trochę przestrzeni na krzesło. Na zielono zasłona, która odgradzać będzie stanowisko od światła z zewnątrz. Monitor - najpewniej CX241 (ew CX271, ale może okazać się za duży jak na taką klitkę).

    Przeczytałem ostatnio artykuł: http://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzani...-obrobki-zdjec Świetna sprawa, ale zastanawiam się jak to wszystko przełożyć na praktykę. Nie dysponuję idealnym pomieszczeniem więc trzeba będzie trochę porzeźbić

    Problemy do rozwiązania:
    1) Kolor biurka - jaki najlepszy? Szare 50%? A może czarne, które będzie wszystko absorbować?
    2) Kolor ściany za biurkiem/całej ściany we wnęce - jak najlepiej dopasować? Jeśli pójdę do mieszalni i powiem im, że chcę #808080 albo R:128, G128, B:128 raczej nie będą wiedzieć o co chodzi Patrząc na to: http://rgb.to/hex/808080 RAL 9022 dość mocno odbiega od 50%.
    3) Światło - z tym mam największy ból. Nad biurkiem mam około 1-1,2m - bardzo mało. Mam póki co kupione 2x Philips Graphica 18W, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie biorac pod uwagę małą przestrzeń nad głową. Co w takiej sytuacji będzie najmniejszym złem? Obudowa rastrowa odpada - żona na to nie pójdzie, jakąś oprawkę do świetlówek może mi zrobić meblarz (nad biurkiem będą szafki), pytanie tylko co wziąć jako powierzchnię rozpraszającą? Chyba, że w ogóle jakieś inne rozwiązanie?
    4) Jakieś potencjalne problemy, które mogą wystąpić w trakcie realizacji?
    D4S, D850, D810, F6, 25 kg szkła i metalu.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja zrobiłem sobie ścianę przy której będzie biurko w efekcie surowego betonu, używając masy betonowej Jeger Beton kolor Verona - polecam(kolor w sieci nie oddaje koloru w rzeczywistości).

    Możesz też zamiast masy betonowej kupić szarą farbę betonową. Myślę że sama szara farba będzie taka nijaka - jak już coś robić to aby było ładne i użyteczne, a nie tylko użyteczne
    ps. jak pójdziesz do sklepu który handluje farbami PARA i powiesz że chcesz #808080 albo R:128, G128, B:128 to będą wiedzieć OCB

    -- EDIT --

    lampy mam dwie takie bezpośrednio nad miejscem w którym będzie biuro, możesz też kupić trochę mniejsze lub małe pod żarówkę GU10, ewentualnie te duże/średnie łatwo przerobić z E27 na GU10 wymieniając samemu oprawkę wewnątrz i takie rozwiązanie polecam bo z tych małych Philips Hue GU10 będzie wystawać - sam miałem tak zrobić, ale zostawiłem na razie E27 ze względu na to że dorwałem tanio zestaw Philips Hue z dwiema żarówkami E27.

    Co do żarówek to polecam Philips Hue Bridge (ten nowszy - jest kwadratowy, a nie okrągły) + żarówki E27 lub GU10. Możesz też poszukać zestawów z 2-3 żarówkami E27 lub GU10 - wychodzi znacznie taniej. Dlaczego polecam to rozwiązanie? Dlatego że możesz bezpośrednio z iPhone sterować mocą żarówek oraz barwą ich świała, tj. możesz zapisać sobie kilka scen w tym taką której będziesz używać tylko do obróbki zdjęć i która to będzie mieć idealną barwę, temperaturę i moc światła.
    Ostatnio edytowane przez kaefpe ; 27-11-2016 o 18:27
    www.code.cm | MacBook 2016, Hero 5 Session, Nikon D4 + Samyang 14/2.8AE, N24/2.8D, N35/2D + di-GPS

  3. #3

    Domyślnie

    Proponuję rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, do czego będzie służył ten "zakątek" fotograficzny? Czy wyłącznie do obróbki zdjęć na monitorze, czy też równocześnie do oceny jakości wydrukowanych zdjęć. Te dwa zastosowania mają zupełnie inne wymagania. Moim zdaniem jeżeli tylko do pracy przy monitorze, to w przypadku tak małego pomieszczenia istotna jest praktycznie tylko jasność tła za monitorem i jego w miarę neutralny kolor. Im jaśniejsze tło tym mniej światła będzie potrzeba do jego podświetlenia. Jasność ściany (tła) za monitorem powinna chyba być zbliżona do ekranu monitora wyświetlającego białą kartkę w edytorze tekstu, dlatego proponowanie neutralnego szarego 3X128 to raczej zdecydowania za ciemno.
    Dodatkowe warunki jakie powinno spełniać przyzwoite oświetlenie tła za monitorem są może oczywiste, ale warto o nich również napisać- światło nie może świecić na ekran monitora oraz w oczy operatora. Więc w opisywanym przypadku najlepszy efekt chyba uzyskamy oświetlając wnękę świetlówkami po bokach blisko ściany i dodatkowo zasłaniając je czymś od strony operatora. Czytałem, że niektórzy np. naklejają diody LED na tylnej obudowie monitora, ja jednak takiego sposobu nie próbowałem. Czytałem również wypowiedzi, że barwa światła w takich zastosowaniach jest zdecydowanie mniej krytyczna niż przy ocenie wydruków, czyli ważniejsza jest jego ilość a nie jakość. Osobiście jednak używam Philips Graphica D50 przy monitorze skalibrowanym na 6500K.
    Jeżeli w tym przypadku stanowisko miało by również służyć do oceny wydruków to najprościej kupić dodatkową specjalną lampę biurkową.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 27-11-2016 o 21:01

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, trochę sprecyzuję. Po chwili zastanowienia myślę, że optymalnie byłoby przystosować stanowisko do pracy przy obróbce i do oglądania wydruków. Dodatkowa lampa to dodatkowe miejsce, nie będę miał gdzie wcisnąć skanera i drukarki biurowej

    Zastanawiam się nad takim setupem:
    1) oświetlenie Yuji HI CRI 10W 5000k http://store.yujiintl.com/collection...nt=27740384583
    2) za monitorem: chyba wezmę farbę NCS 1950: S 5500-N (sRGB: 124; 124; 123) PARA brzmi bardzo dobrze, ale chciałbym sobie dobrać biurko pod kolor, a tutaj gdzie nie pójdę to o RGB albo HEX-ie nikt nie słyszał ;/ Biorąc coś w NCS jest spora szansa, że lakiernik nie scharzni i zrobi co trzeba
    D4S, D850, D810, F6, 25 kg szkła i metalu.

Podobne wątki

  1. Monitor do obróbki zdjęć
    By fotolukasso in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-01-2014, 12:13
  2. program do obróbki zdjęć
    By hom in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-05-2011, 14:16
  3. Monitor do obróbki zdjęć
    By Kenso in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-02-2008, 12:09
  4. Notebook do obrobki zdjęć?
    By WOYTEK in forum Komputery
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-03-2007, 22:12
  5. koszty obróbki zdjęć
    By misialo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-11-2006, 00:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •