Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie LIGHTROOM a kalibracja mnitora

    Witam
    Mam ogromy problem z kolorami. Wiem że temat był wałkowany, czytałem fora, artykuły ale chyba coś źle robię, albo źle mam ustawione.
    Zdjęcia robię D7000 w RAW.
    Odpalam LIGHTROOM ustawiam balans bieli, trochę kolorami się pobawię… Export TIFF sRGB 8bit
    Następnie otwieram PHOTOSHOP usuwam przebarwienia, kadrowanie i zapis do Internetu z profilem
    Otwieram zdjęcia i wyglądają na dużo bardziej nasycone (tak samo jak w PHOTOSHOP próba kolorów monitor RGB)
    Monitor DELL 2713H miesiąc temu był kalibrowany.
    Zdjęcia są tylko do Internetu, więc robię wszystko w srgb.
    Możliwe że monitor został źle skalibrowany, może najlepiej ustawić profil w windows 7 ICC srgb? Nie rozumie jednego po co mam ustawiać idealnie balans bieli w Lightroom jak dam do Photoshopa ctrl+y i balans bieli już nie jest tak dobry, kolory są bardziej nasycone.
    Już od kilku dni nad tym siedzę zrobiłem test na innym PC profil w win 10 ustawiony na srgb wgrałem zdjęcie do lightroom export do TIFF następnie Photoshop zapis do jpeg i jest OK. kopiuje te zdjęcie na mój PC otwieram zdjęcie i jest to samo czyli bardziej nasycone. Tak jakbym robił je u mnie. Nie powinno być tak że jak robiłem te zdjęcie testowe ustawione wszystko na sRGB to u mnie na PC monitor ustawiony na Adobe RGB to powinien wyświetlać te same kolory jak na tym Dellu z ustawieniami srgb icc też DELL Adobe RGB (nie pamiętam teraz modelu).

  2. #2

    Domyślnie

    W czym otwierasz zdjęcia po zapisaniu w PS?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    IrfanView 64 widać jak zdjęcie w jpeg różni się od tego z lightroom czy photoshop.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    https://zapodaj.net/38c533ca87ef9.jpg.html

  4. #4

    Domyślnie

    A w IrfanView masz włączony odpowiedni profil kolorów? O ile w ogóle masz włączone w nim zarządzanie barwą...
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  5. #5

    Domyślnie

    Pewnie irfanview ma wyłączony profil próbowałem to przestawić ale ciągle wyświetla takie same nasycenie.
    Zrobiłem test. Postawiłem obok siebie 2 monitory dell na tym pracuję 2713h, 3216q stoi obok, oba monitory były kalibrowane przez 1 osobę.
    Włączyłem takie same zdjęcie po jednej stronie w oknie CHROME (tak samo jest w FIREFOX i opera wyświetla się taki obraz jak w PS) po drugiej w IE wyświetla jak irfanview czyli nie działają profile. Zrobiłem to samo na drugim monitorze.
    Na monitorze 2713h różnica jest dosyć duża pomiędzy zdjęciami. (widoczna brzydka czerwień, nasycenie za duże)
    3216q różnica jest ale mała widać niewielkie różnice.
    Do monitora 2713 pobrałem profil ICC Dell U2713H Adobe RGB v1 ustawiłem w monitorze adobe RGB jasność i kontrast ustawiłem po 50(nie wiem ile ustawić tak jest chyba domyślnie). Efekt uzyskany jest praktycznie taki sam jak w 3216q czyli niewielkie różnice.
    Co zrobić pracować na tym profilu? czy nowa kalibracja? chyba w tym jest problem.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem sam się prosisz o problemy. Używasz kilku programów do robienia tego co może prawdopodobnie jeden np. Lr, a w nagrodę z każdym musisz się szarpać z CM. Dodatkowo, żeby mieć jeszcze trudniej, monitor ustawiłeś na
    Adobe RGB chociaż jak piszesz obrabiasz w sRGB do Internetu. Na Twoim miejscu ustawił bym wszystko w sRGB od monitora począwszy i pracował w Lr gdzie dla RAW-ów jest wszystko co potrzebne. Jeżeli musisz pracować na maskach czy warstwach to przejście do Ps, ale dalej z plikiem w postaci dng z CM ustawionym dokładnie jak Lr. Na koniec zapisanie pliku jako JPG z profilem sRGB i reszta to już nie Twoje zmartwienie.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 10-11-2016 o 20:38

  7. #7

    Domyślnie

    To zła rada. Kastrując system do SRGB, na etapie obróbki tracisz część informacji o kolorze, która może wpłynąć na jakość finalnego obrazka.
    Co do użycia flow wielu aplikacji pod Windows - może to powodować problem. A na ilu monitorach pracujesz? Bo Windows np. gubi profil przy przeciąganiu aplikacji pomiędzy ekranami.
    Kalibracja służy do stworzenia profilu dla danego monitora w danych warunkach. Skoro masz jakiś profil, który ci pasuje, to po prostu go używaj. Kłopot monitorami innymi niż graficzne jest taki, że bez aplikacji zarządzającej monitorem przyciskami regulacji monitora każdy profil jesteś w stanie sobie rozjechać.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście Twoja uwaga, że okrojenie gamutu monitora ARGB do sRGB jest ogólnie słuszna co nie podlega dyskusji. Jednak w przypadku naszego kolegi Master65 widać wyraźnie, że nie panuje nad CM. Jak mi się wydaje, nawet nie ma świadomości, że obrazek sRGB wyświetlony na monitorze ARGB ma przesycone kolory, jeżeli program w którym go wyświetla nie posiada CM. Kolega używa wielu programów, a część z nich nie posiada CM. Do tego ten Dell kolegi Master65 też do profesjonalnych monitorów do fotografii nie należy i byłoby świetnie gdyby wyświetlił 100% sRGB w przyzwoitej liniowości. Moim skromnym zdaniem, używanie ARGB do obróbki obrazków do internetu może mieć sens jeżeli ktoś opanował dobrze CM w swoim systemie i wie co chce osiągnąć poprzez pracę w rozszerzonym gamucie. Na początku bez wiedzy i doświadczenia w takim rozwiązaniu otrzymujemy 100% kłopotów i 0% korzyści w szczególności jeżeli pracujemy pod systemem MS Win. Sam od czasu do czasu przeżywam szok kiedy gdzieś otworzy mi się przypadkiem mój własny obrazek w systemowej przeglądarce obrazów i wygląda jak pomarańczowa kamizelka na drodze. Proszę mnie jednak nie odbierać jako zagorzałego przeciwnika pracy w przestrzeni ARGB sam to "wdrażam" u siebie od pona 10-ciu lat i dlatego wiem co się dzieje z obrazkiem kiedy gdzieś po drodze coś się pokręci. Wszystkim początkującym w tym obszarze poradziłbym oglądnięcie i wydrukowanie paru zdjęć zapisanych w profilu sRGB w przestrzeni ARGB i odwrotnie.
    Na koniec przypomniał mi się artykuł naszego kolegi z forum na ten temat więc załączam link.
    http://tomaszpluszczyk.pl/category/oprogramowanie/

  9. #9

    Domyślnie

    Masz rację.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #10

    Domyślnie

    Tak krótko podsumowując
    W przypadku monitorów szerokogamutowych, jeśli się na nie decydujemy, należy się trzymać jednej prostej zasady: oprogramowanie z jakiego będziemy korzystać musi obsługiwać CM.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kalibracja monitora a kolory Lightroom -> Photoshop
    By Xavier80 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 14-06-2017, 10:43
  2. Lightroom 5, a aktualizacja lightroom 6 - beta
    By fumberas in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2014, 14:38
  3. Kalibracja IT-8
    By wojteh in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 21:27
  4. Kalibracja
    By okoterroru in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 16:05
  5. Kalibracja -> nowa karta graficzna + Lightroom = Qpa
    By Mr.Pietrek in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-11-2008, 17:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •