Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie [tutorial] RAW vs JPG: co warto wiedzieć? Kiedy strzelać, a kiedy nie w RAWach?

    Hej

    Przygotowałem mały poradnik o RAWach. Mam nadzieję, że się przyda

    RAW vs JPG: co warto wiedzieć? Kiedy strzelać, a kiedy nie w RAWach?

    W tym odcinku dałem wszystko to, co według mnie jest najważniejsze w ‚tajemnej wiedzy o RAWach’:

    • Jakie informacje są w RAWie, których nie ma już w JPGu?
    • Dlaczego i kiedy warto strzelać RAWy
    • oraz kiedy nie warto fotografować w RAWach i lepiej pozostać przy JPGach.
    • Pokazuję też przykład zdjęcia RAW vs JPG, które strzeliłem przy złym balansie bieli i jakie są możliwości poprawienia.
    • Dorzuciłem jeszcze rozwiązanie zagadki, która mnie mocno frustrowała gdy wgrywałem zdjęcia do Lightrooma: po imporcie zdjęć RAWy po chwili zmieniają swój wygląd: z reguły bledły i siadał kontrast. Pokazuję, dlaczego tak się dzieje, i że nie ma co się tak przejmować ?


    Zapraszam do oglądania.

    To część cyklu warsztatów, nad którymi pracuję. Te warsztaty kieruję do osób, które czują się bardziej fotografami niż grafikami, i szukają podstaw i esencji, a nie High End retouchu i zaawansowanych technik, czy wyjaśnienia każdego detalu.
    Warsztaty są tylko 'moim spojrzeniem' na to, co istotne w zdjęciach. Podstawy i esencja (oczywiście wg mnie).
    Mam nadzieję, że się Wam spodoba
    Ostatnio edytowane przez zieniu ; 06-11-2016 o 23:19

  2. #2

    Domyślnie

    Świetny filmik.
    Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia przez Ciebie.
    Czekam na dalsze części z tego cyklu.

  3. #3

    Domyślnie

    Dla mnie kiepsko od strony technicznej.
    Głównie ogólniki, nietechniczne określenia, uproszczenia które mają, jak rozumiem, ułatwić zrozumienie filmu totalnemu laikowi, a sprawiają, że ilość wartościowych informacji jest bardzo mała na jednostkę czasu.
    Cała analogia z górą lodowa jest zupełnie nietrafiona i dla mnie bez sensu.
    Nie widzi się ani JPEG ani RAW. Widzi się reprezentację danych zapisanych w pliku o określonym formacie, przetworzoną przez elektronikę. Monitor nie wyświetla JPEG a pixele.

    I jeszcze jedna rzecz, nie minęło jeszcze pierwsze 10s filmu i już jedno zdrobnienie ( kroczek ) i słowo niepolskie ( debeściaki ). Przez cały film mówisz o strzelaniu - myślałem, że to warsztaty dotyczące fotografii.
    d70s + N18-70 + N55-200

  4. #4

    Domyślnie

    Mi jako totalnemu amatorowi podobało się bardzo, szczególnie sposób prezentacji. Fakt niekoniecznie określenia przypadają mi do gustu bardziej jestem za "polszczyzną" zamiast"dzejpegami, strzelaniem" itd..
    Doceniam każdy dobrze zrobiony poradnik a ten za taki uważam.
    Dla początkujący amatorów idealny i oni na pewno będą zadowoleni.
    Czekam na kolejne filmy.

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Trochę mało nowości jak dla mnie amatora fotografii.
    Wszystko to można by przekazać w dużo mniejszym czasie.

    Osobiście czekam na ciekawostki i "triki" z fotografowania i wywoływania RAWów.
    Może znajdzie się coś o czym nie miałem pojęcia - np: od niedawna wiem o przycisku ALT w Lightroomie, a na kilkunastu poradnikach wywoływania RAWów nikt tego nie używał, a bardzo przydatne jest toteraz dla mnie.

  6. #6

    Domyślnie

    skoro obejrzałeś kilkanaście poradników wywoływania RAWów, to raczej Cię nie zaskoczę tajemniczymi tipsami. Im więcej wiesz, tym mniej Cię zaskoczy 'technik'.
    Dlatego tym bardziej zależy mi pokazać nie tyle technikę, tylko czym się kieruję, jak pracuję nad zdjęciami i dlaczego takie a nie inne decyzje podejmuję.
    wywoływanie RAWów wg mnie to nie tylko suwaczki, ale przede wszystkim pomysł na zdjęcie

    - - - - kolejny post - - - - - -

    dziękuję

    wiele lat pracy w międzynarodowej korpo zostawiło ślad na tym jak mówię. Tak już będzie w tych warsztatach. Samo 'występowanie przed kamerą' to trudny wyczyn, a jeszcze zwracanie uwagi na każde zdanie, by wyszło naturalnie i 'szczerze' to dodatkowe wyzwanie. Wolę więc jednak mówić, tak jak mówię - mimo że to oznacza, że niektóre słowa będą raziły niektóre osoby.

  7. #7

    Domyślnie

    Sposób mówienia jest ok ! Taki naturalny a nie wyuczone zdania i sklejanie całego filmiku z 1000części !

    Czekam na kolejne części, może akurat pokażesz coś ciekawego czego jeszcze nie widziałem, albo przypomnisz mi coś fajnego.

  8. #8

    Domyślnie

    Z kwestii technicznych to co mnie rzuciło się w oczy to po pierwsze jeśli z góry lodowej robisz pomysł na pociągnięcie prezentacji to po pierwsze można to prawidłowo pokazać (pod wodą jest 90%) a nawet wyjaśnić, że ilość informacji w RAW jest pewnie 8x większa jak w jpg podobnie jak ta część podwodna góry lodowej. Zakładasz, że wszyscy rozumieją ale sam nie wiesz (mówię o rysunku). Pryncypia prezntacji warto dokładnie zawsze sprawdzić. Musisz też ostro popracować nad mową. Nic nie szkodzi jak tekst powtórzysz sobie parę razy przed właściwym nagraniem. Tak by szło płynnie i naturalnie. Brakuje zaakcentowania wybranych treści, pozycja siedząca też nie służy jakiejś szczątkowej ekspresji. Co do samego języka to poprzednicy już napisali - dużo zastrzeżeń.

    Mówca powinien być sobą ale z drugiej strony wystąpienie przed audytorium to nie to samo co luźna rozmowa z kumplami. Dlatego wystąpienia ćwiczy się i odsłuchuje. Proponuję powiedzieć to parę razy na sucho z zegarkiem w ręku i dopiero nagrać - powtórnie.

    W kwestiach zaś merytorycznych jest fatalnie ale tutaj możesz powiedzieć, że tak miało być i parę ciepłych głosów powyżej wydaje się to potwierdzać. Ale nic nie przeszkadza zrobić prezentacji dobrej merytorycznie i zrozumiałej. Tak czy tak pierwsze koty za płoty, pierwsze śliwki robaczywki itd. Mam nadzieję, że kolejne odsłony bedą coraz lepsze i trzymam za to kciuki.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Nic nie szkodzi jak tekst powtórzysz sobie parę razy przed właściwym nagraniem. Tak by szło płynnie i naturalnie.
    Bardzo naturalnie będzie...

  10. #10

    Domyślnie

    Wujot,

    Dziękuję za komentarz i uwagi. Zgadzam się, że zawsze można zrobić materiał lepiej. Są to jednak warsztaty jedynie do wąskiego grona osób, którym się ta wiedza może przydać, i mój sposób prezentacji przypadnie do gustu. Dlatego pokazuję co będzie w środku.

    "Mówca powinien...", "Musisz...", "wystąpienia ćwiczy się" - hmm.. dziękuję i za te porady.

Podobne wątki

  1. Kiedy można a kiedy nie można ładować bateri do nikona D7000
    By agent in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-05-2012, 10:02
  2. Kiedy w Polsce?
    By Yoora in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-07-2010, 12:26
  3. Kiedy 5:4 Nikonie?
    By ratpaw in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 07:34
  4. Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 06-04-2007, 21:34
  5. Kiedy D80???
    By stary in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 27-03-2006, 18:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •