Close

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 78 z 78
  1. #71

    Domyślnie Jaki aparat do nauki?

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Porównywanie tego do Forda T jest o tyle nietrafione, że w fotografii musiałby być to powrót np do dagerotypu. Filmy oparte na solach srebra należałoby porównać raczej do fiata 126p a i nawet nie to bo to przecież normalnie dostępna technologia. Wszystkie komponenty można kupić, to dalej niszowy ale normalny rynek. Już wyzwaniem byłoby robienie kolodionu mokrego w przeciwieństwie do suchej płyty bromosrebrowej. Co ciekawe patrząc historycznie to właśnie gorsza ale wygodniejsza technologia suchego filmu żelatynowego wyparła poprzednią lepszą ale trudną i niewygodną. Nie mniej jednak jak ogląda się stare kolodiony (a miałem to szczęście) to szczęka opada.
    Ale jak ktoś chce remontować fiacika to mnie to nie przeszkadza. Gorzej jak upatruje w tym jakiejś misji.

    Chciałem jakoś skomentować to zdanie o "duszy" ale wszystko co mi przyszło do głowy mogłoby być poczytane za obrazę. Zostawię więc tylko


    Pozdro
    Wiesiek

    A mnie sie wydaje Wiesiek, że Twoim problem jest Twoj wiek i doswiadczenie Czytajac Cię odczuwam nawet Twoje stawianie się ponad innych. Masz prawo wyrazic swoje odmienne zdanie ale nie narzucaj go i nie sugeruj jako jedynej prawdy objawionej. Pozwol okreslic ludzia co jest dla nich dusza i jak czują hobby. Co jest stratą czasu a co nie.
    Myślę, że warto wrócić do pytania, którego dotyczy wątek. W pytaniu nie było prośby o wyłożenie sensu i istoty fotografii tylko o aparat.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez pajp ; 04-11-2016 o 10:28

  2. #72

    Domyślnie

    Mam takie pytanie, nieraz się spotkałem z określeniem ostrzenie do nieskończoności, z racji tego że jestem na początku drogi zabawy z fotografią analogowa, rozumiem to w ten sposób, że ostrzac do nieskończoności, wszystko będzie ostre na kadrze, wszystko będzie w GO na zdjęciu prawda?
    Jeżeli tak to mam pytanie, co się stanie jak przez adapter podłączenia heliosa m42 58/2 do Nikona D5300? Nieraz spotkałem się z określeniem obiektyw wyjustowany tak żeby ostrzył do nieskończoności, co dzieje się z tym obiektywem niewyjustowanym jak podłączymy go do body przez adapter?
    Ostatnio edytowane przez kurako92 ; 06-11-2016 o 18:38

  3. #73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurako92 Zobacz posta
    rozumiem to w ten sposób, że ostrzac do nieskończoności, wszystko będzie ostre na kadrze, wszystko będzie w GO na zdjęciu prawda?
    Nie bardzo. Głębia ostrości to jest coś innego, niż zakres, w którym można danym obiektywem wyostrzyć.
    Przyjrzyj się starej Agfie z postu 55. Obiektyw jest na mieszku, więc mógłby być wysunięty trochę bardziej, albo trochę mniej. Ale jednak nie, gdyż jest blokowany w jednej pozycji, która gwarantuje właściwą odległość fizyczną od nośnika, czyli tutaj filmu średnioformatowego i zapewnia możliwość prawidłowego wyostrzenia w zakresie od mniej więcej metra do nieskończoności.

    Ten zakres można zmienić zwiększając nieco odległość obiektywu od nośnika, jak to się robi np. zakładając pierścień pośredni, lub kilka do makrofotografii. Wtedy zakres ostrości idzie w dół i można wyostrzyć już od paru centymetrów, zamiast od metra, ale kosztem górnego zakresu, czyli nieskończoności. Taka sama sytuacja będzie, gdy podłączysz Heliosa do Nikona na zwykłym adapterze, bez soczewki korygującej zmianę odległości obiektywu od matrycy.

  4. #74

    Domyślnie

    Rozumiem że pewnie taki adapter z soczewka to już o wiele droższa sprawa niż taki zwykły? Widziałem jakieś instrukcje które pozwalają przerobić heliosa żeby ostrzył do nieskończoności w niekoniecznie, na czym taki zabieg polega? Nie mam zamiaru się w to bawić, nie na razie ale ciekawi mnie to bo nie do końca rozumiem. Teraz po twoim poście jestem troszeczkę jaśniejszy, więc reasumując im bliżej obiektyw od filmu / matrycy tym bardziej w kierunku nieskończoności można ostrzac?

  5. #75

    Domyślnie

    Adapter z soczewką, nawet najdroższy, to spadek jakości na zdjęciach... Albo przerób obiektyw, albo rób nim portrety, da się

    Masz zdjęcie, fakt że z Pentacona 50 1.8, ale przymocowanego adapterem bez soczewki do Nikona F501


    Takumar 135 2.5 na Nikonie D7100


    Nawet znalazłem Heliosa przyczepionego do D7100

    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 06-11-2016 o 20:58

  6. #76

    Domyślnie

    Zgadza się. Moim zdaniem też nie ma co kombinować. Kąt widzenia Heliosa na DX będzie akurat dla portretu i na zwykłym adapterze będzie ostrzył poprawnie na te kilka, czy kilkanaście metrów.

  7. #77
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pajp Zobacz posta
    A mnie sie wydaje Wiesiek, że Twoim problem jest Twoj wiek i doswiadczenie Czytajac Cię odczuwam nawet Twoje stawianie się ponad innych. Masz prawo wyrazic swoje odmienne zdanie ale nie narzucaj go i nie sugeruj jako jedynej prawdy objawionej. Pozwol okreslic ludzia co jest dla nich dusza i jak czują hobby. Co jest stratą czasu a co nie.
    Myślę, że warto wrócić do pytania, którego dotyczy wątek. W pytaniu nie było prośby o wyłożenie sensu i istoty fotografii tylko o aparat.

    Pozdrawiam
    nie zagalopuj się tylko proszę w ocenianiu innych.

  8. #78

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Adapter z soczewką, nawet najdroższy, to spadek jakości na zdjęciach... Albo przerób obiektyw, albo rób nim portrety, da się

    Masz zdjęcie, fakt że z Pentacona 50 1.8, ale przymocowanego adapterem bez soczewki do Nikona F501
    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Zgadza się. Moim zdaniem też nie ma co kombinować. Kąt widzenia Heliosa na DX będzie akurat dla portretu i na zwykłym adapterze będzie ostrzył poprawnie na te kilka, czy kilkanaście metrów.
    Gdyby sam ostrzył to by było lepiej, niestety będę musiał sam ostrzyc..
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 14-11-2016 o 00:35

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Podobne wątki

  1. Jaki aparat
    By oscyp33 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 20:47
  2. Jaki system,jaki aparat.
    By zdzwis in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 13:35
  3. jaki aparat, jaki obiektyw...
    By igusiek21 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 16:14
  4. Jaki aparat ??
    By cdamian21 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-08-2007, 14:25
  5. jaki Nikon F do nauki, dla 15 latki;))
    By Musashi_Miyamoto in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 29-03-2007, 10:24

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •