Close

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 78
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Na pierwszy aparat raczej nie polecam reporterskich puszek, typu F90, F100, bo one są duże, ciężkie, wymagają konkretnego zasilania
    Tu akurat trop może być zgubny, bo zarówno F90, jak i F100 pracują na paluszkach AA, więc przy tym fakcie to FE/2 pracują na dziwnych bateriach

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    no i nie mają rastra i klina na matówce.
    Ale są do nich matówki z klinem i rastrem, a i potwierdzenie ostrości kropką działa doskonale

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    W nauce ogarnąć je jest znacznie trudniej, niż te modele, które mają wszystkie potrzebne do fotografowania funkcje i w zasadzie już nic więcej. Ale to jest OK, nie rozprasza uwagi od tego, co widzisz w kadrze.
    F90 jest ergonomicznym mistrzem, F100 w obsłudze nie różni się niczym od współczesnej lustrzanki. Mają za to kilka bajerów, które w studiu mogą się przydać, jak na przykład kilka trybów pomiaru światła, wyświetlacz w wizjerze (poza FM2 ciężko będzie w studiu ciemnym zobaczyć co światłomierz pokazuje), normalna gorąca stopka... No i zarówno F90, jak i F100 są jednymi z najlepiej naświetlających aparatów, które kiedyś slajdy robiły.

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Nikon FE2 razem ze standardowym obiektywem klasy 50mm/f1.8, co na początek w zupełności wystarcza.
    Pełna zgoda, podobnie jak FM2 i FA, FE2 był bardzo udanym aparatem.

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Zobaczysz, jak przyjemnie się kiedyś fotografowało.
    I to oczywiście ważne podsumowanie. Kiedyś fotografia wymagała od nas, dzisiaj my wymagamy od fotografii

    Na podsumowanie dodam, że nie chcę być odebrany jako ktoś, kto się czepia. Autorka(?) szuka aparatu i warto jej przedstawić różne opcje, plusy i minusy, bez przerysowywania zalet/wad żadnej ze stron. Ja za 300 zł kupiłbym FM2 (jednak diody światłomierza byłyby ważniejsze w ciemnym studiu) albo F90/x. W ostateczności jeszcze F801s jest aparatem bardzo dobrym, a cenowo najtańszym, jednak też z najnowszymi szkłami nie zadziała. Pozdrawiam serdecznie!

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andraw Zobacz posta
    Więc wiadomo, najlepszy = jak najbardziej manualny, !
    Prorokuje że będzie tak:
    kupisz FM2 - zachwycisz się ergonomią, magią kręcenia pokrętłami, mechaniką, ustawianiem ostrości.
    później kupisz F100 bo będzie Ci brakować AF, FPS itp. Zachwycisz się nowymi funkcjami, szybkim AF, strzelaniem seriami zdjęć.
    nasteępnie zechcesz spróbować pszek "profi" i kupisz F5 lub F6
    Potem stwierdzisz że filmy są za drogie i warto przejść na cyfrę. A ponieważ miałeś F5 to kupisz cyfrowego D5.
    Zachwycisz się korpusem, szybkim AF, 12 fps, wysokim ISO, możliwością strzelania seriami tysięcy zdjęć bez wywoływania itp.
    Nagle zaczniesz zauważać że robisz tysiące zdjęć i 99% z nich jest do wyrzucenia...
    Zdziwiony tym odkryciem zaczniesz oglądać pierwsze zdjęcia które zrobiłeś FM2...
    Zobaczysz żę większość jest dobrych - przemyślane kadry, ciekawe ujęcia, idealnie naświetlone...
    Zaszokowany tym odkryciem wypijesz pierwszą flaszkę pytając siebie: "Dlaczego tak jest?, dlaczego?"
    Po drugiej flaszce stwierdzisz że ta cała elektronika i setki opcji w body przeszkadzają Ci w robieniu zdjęć.
    Po trzeciej flaszce wystawisz cały sprzęt do sprzedania.
    Następnego dnia rano - skacowany ale szczęśliwy z dobrej decyzji weźmiesz FM2 i ruszysz na zdjęcia...
    Tak to widzę
    Powodzenia!
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  3. #13

    Domyślnie

    A ja bym polecił F301, dobrze zbudowany, zasilany paluszkami, więc nie trzeba kombinować. F301 jest tak po środku, N80 to prawie cyfra tylko matryce ma zmienne A FM2 to typowo manualna puszka. F301 ostatnio widziałem za 150zł w bardzo dobry stanie. Mierzy światło z manualami, a N80 już nie, możemy z manuala przejść na programy A lub P. Do tego zobaczy jak się manualnie ostrzy na matówce z rastem i klinem. Myślę, że to będzie tak złoty środek, nie za bardzo automatyczny i nie za bardzo manualny i niskiej cenie. Co do DX 35/1.8 to na FM2 go nie poużywamy, na N80 odpadają manuale do F301 podepnie wszystko tylko obiektywy G z ograniczeniami, jedynie tryb P. Jest jeszcze taka kwestia, że 35DX na cyfrówce da się używać od 1.8 do 4.0 a w analogu jest nieprzewidywalne, bo na 5.6 robiłem zdjęcia z bliska i daleka bez winniety gdzie na 2.8 nie ważne od odległości była wielka winieta. To nie jest szkło do analoga, za bardzo nie przewidywalne, bo różna przysłona, odległość, scena daje inne rezultaty + problemy z pomiarem światła co przy slajdach może wyjść nieciekawie.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  4. #14

    Domyślnie

    Dlatego Praktica z serii B (wciąż polecam BC1) będzie idelana: manualna,ale z fajnie działającym światłomierzem,kompensacją ekspozycji,podglądem głębi ostrości,a nawet trybem preselekcji przesłony. Do tego za 300 pln kupisz body z kilkoma naprawdę dobrymi obiektywami stałogniskowymi
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  5. #15

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie ma znaczenia, który z tych co polecają koledzy wybierzesz, jak zobaczysz jak wygląda ergonomia, sterowanie, wizjer w lustrzance analogowej, to nieco z niechęcią spojrzysz na D3100 i ta przygoda nie wyniesie 300zł, tylko minimum 3000zł, bo cyfrowrę zachcesz mieć podobną Sam mam F90x, F601 i D3000(już mam na nią kupca, tydzień się pobawiłem).

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez User1 Zobacz posta
    Moim zdaniem nie ma znaczenia, który z tych co polecają koledzy wybierzesz, jak zobaczysz jak wygląda ergonomia, sterowanie, wizjer w lustrzance analogowej, to nieco z niechęcią spojrzysz na D3100 i ta przygoda nie wyniesie 300zł, tylko minimum 3000zł, bo cyfrowrę zachcesz mieć podobną Sam mam F90x, F601 i D3000(już mam na nią kupca, tydzień się pobawiłem).
    Co prawda to prawda Apetyt rośnie w miarę jedzenia i nim się obejrzysz (jeśli naprawdę się wkręcisz), będziesz siedzieć w kąciku i kombinować, jak tu zdobyć/kupić kolejne body/obiektyw/inny drobiazg
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  7. #17

    Domyślnie

    Aż w końcu przestaje smakować, gdy już zgromadziłeś taką menażerię, że nie jesteś w stanie jej dźwigać ze sobą. Zaczyna ona leżeć odłogiem w szafie. Zjawisko to ma miejsce u jednych wcześniej, u drugich później, ale pierwsze jego objawy pojawiają się od 2-3 korpusów lustrzankowych i 3-4 obiektywów. Raz na rok męczą wyrzuty sumienia, że sprzęt bezużytecznie rdzewieje, więc dla samouspokojenia jakiś film się zakłada i trochę na siłę go wypstrykuje bez szczególnie interesującego efektu.
    Uzdrowienie przychodzi, gdy mniej albo bardziej przypadkowo trafi się wziąć do ręki dalmierzowca. Okazuje się, że jeden mały aparat z jednym obiektywem 50 albo 35 mm (zależnie od indywidualnego gustu, ja preferuję 50 mm) to jest to, czego się szukało od zawsze i co w zasadzie wystarczy na zawsze. Nie przeszkadza, gdy go często masz przy sobie, a wszystkie inne wynalazki stają się niepotrzebne. I znów jest fantastycznie, tylko czasami w brodę sobie plujesz, po jakiego czorta było tracić 20 albo 30 lat na komplikowanie sobie fotograficznego życia, skoro może ono być takie proste i takie piękne w swej prostocie.

    Do nauki świadomego fotografowania (tzn. kadrowania, ustawiania ostrości oraz naświetlania czyli rozumienia podstawowej zależności między czasem naświetlania, przysłoną i czułością użytego filmu) nie wydaje się, żeby istniało u Nikona cokolwiek bardziej odpowiedniego niż FM/FM2. Sęk w tym, że raczej nie ma możliwości się zmieścić w zakładanym budżecie do 300 złotych za aparat z podstawowym obiektywem 50 mm. Spokojnie można wejść w coś taniego od innych producentów, np. wspomnianą wcześniej Praktikę, o ile się trafi w dobrym stanie. Potem się zobaczy, jeżeli się spodoba.

  8. #18

    Domyślnie

    Z cyfry mam 5d3 i zoomy, ale w analogu rzadzi fm2n z 50 1.4!

  9. #19

    Domyślnie

    madebyzosiek - rozbiłeś moją opinię na atomy. Że też Ci się chciało.
    A opinia jak opinia, wiadomo - każdy ma swoją. Odnieść się jednak muszę do pewnych kwestii.

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Tu akurat trop może być zgubny, bo zarówno F90, jak i F100 pracują na paluszkach AA, więc przy tym fakcie to FE/2 pracują na dziwnych bateriach
    Tu trop może być zgubny, bo tzw. "pastylki" wystarczają w FM2/FE2 na rok, albo i dwa lata. No i tymi aparatami wykonasz zdjęcie również, gdy tych baterii w ogóle nie będzie. Spróbuj zrobić taki numer z F90/F100.
    Poza tym słowo "konkretne" oznacza dla mnie zupełnie coś innego, niż "dziwne".

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    F90 jest ergonomicznym mistrzem, F100 w obsłudze nie różni się niczym od współczesnej lustrzanki. Mają za to kilka bajerów, które w studiu mogą się przydać, jak na przykład kilka trybów pomiaru światła, wyświetlacz w wizjerze (poza FM2 ciężko będzie w studiu ciemnym zobaczyć co światłomierz pokazuje), normalna gorąca stopka... No i zarówno F90, jak i F100 są jednymi z najlepiej naświetlających aparatów, które kiedyś slajdy robiły.
    Nadmiar funkcji może na początku przeszkadzać, a już później, gdy te funkcje w miarę się opanuje, może to powodować wyłączenie myślenia, co chyba też nie jest wskazane.
    Moim zdaniem naukę powinno się zaczynać z jak najprostrzym aparatem, a jednocześnie takim, aby nie zniechęcał do robienia zdjęć, choćby słabym wizjerem, czy gabarytami i masą. Dlatego pomimo, że doskonałe, nie polecam ani F90/F100, ani też F4.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    [B]tzw. "pastylki" wystarczają w FM2/FE2 na rok, albo i dwa lata.
    W moim FM2 od nowości, tj. od 2006 roku bateria nadal działa i nie zamierza przestać działać.

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki aparat
    By oscyp33 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 20:47
  2. Jaki system,jaki aparat.
    By zdzwis in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 13:35
  3. jaki aparat, jaki obiektyw...
    By igusiek21 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 16:14
  4. Jaki aparat ??
    By cdamian21 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-08-2007, 14:25
  5. jaki Nikon F do nauki, dla 15 latki;))
    By Musashi_Miyamoto in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 29-03-2007, 10:24

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •