Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Zenit 12xp - ELWA 18 LA 2

    Witam,
    Dzisiaj w ręce wpadła mi lampa błyskowa: ELWA 18 LA 2 (podobno działająca). W związku z tym chciałem ją podpiąć pod mojego zenita12xp i zrobić pare testowych ujęć.
    Kabel synchronizacyjny otrzymałem w zestawie, podpiąłem, 4xAA umieściłem w przeznaczonym do tego miejscu, wsunąłem lampę na gorącą stopkę i tutaj w zasadzie skończyłem działać intuicyjnie ;p
    Z tyłu lampy mam dwa przełączniki 1 i 0, oraz przycisk, który z tego co widzę powinien się świecić. Przełączniki przesuwałem raz w jedną ,raz w drugą, przetestowałem wszystkie kombinacje, ale żadnej reakcji się nie doczekałem
    (słyszałem ,że ten po lewej stronie włącza lampę, więc odczekałem parę chwil, ale żadnej reakcji nie uświadczyłem).

    W związku z tym miałbym pytanie do starych wyjadaczy, którzy kiedyś w przeszłości mieli do czynienia z tak zacnym sprzętem (20zł).
    Moglibyście opisać mi krok po kroku, jak podpinaliście tę lampe do swojej analogowej lustrzanki, itd. itd.?
    Oczywiście pierwszą odpowiedzią, która nasunęła mi się na myśl to, że lampa jest popsuta, ale zrobiłoby mi się ogromnie przykro, ponieważ sprzedający zapierał się, że wszystko śmiga.
    Tak czy inaczej - proszę o odpowiedź

    Pozdrawiam najserdeczniej w świecie

  2. #2

    Domyślnie

    Przy tej lampie nie ma żadnej filozofii. Wkładasz baterie, włączasz i ma działać. Powinna nawet to "sygnalizować" akustycznie - piszczy przy ładowaniu.

    Jak po włączeniu nic się nie dzieje, to znaczy, że albo nie działa lampa, albo nie działają baterie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdź czystość styków lampy i prawidłowość włożenia baterii. Zakładam, że masz je nowe.
    Gdyby przyszła Ci ochota zakładać tę lampę do cyfraka, wcześniej sprawdź napięcie na stopce.
    No i przy foceniu 12XP pamiętaj, aby ustawiony czas nie był krótszy, niż 1/30s.

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem kiedyś taki zestaw, jeśli lampa działa to z podłączeniem nie powinno być problemu.
    Włóż poprawnie baterie do koszyka zwracając uwagę na bieguny, baterie w koszyku łączone są szeregowo więc jeśli pomylisz jedną to nici z zasilania.
    Włącz lampę włącznikiem z prawej strony lampy w pozycję I, lampa powinna się ładować wydając piskliwy dźwięk, jeśli się naładuje zapali się lampka kontrolna, przycisk lampki kontrolnej służy również do wyzwalania błysku kontrolnego, naciśnij go, lampa powinna błysnąć.
    Drugi przełącznik na lampie służy do styków wyzwalania lampy, przez kabel lub przez stopkę, do Zenita nie musisz stosować kabla łączącego lampę z aparatem, synchronizacja będzie przez stopkę aparatu po odpowiednim ustawieniu przełącznika po lewej stronie.
    Dawno już tej lampy nie mam więc mogę się mylić który przełącznik służy do włączania a który do gniazda synchronizacji, przesuń obydwa w pozycję I i sprawdź który wyłączy lampę.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  5. #5

    Domyślnie

    Okej, przeczyściłem styki i wszystko w lampie śmiga jak nowe.
    Lewy przełącznik uruchamia lampę, prawy odpowiada synchronizacji lampy przez stopkę
    Dziękuję wszystkim za odp. i pomoc. Z czystej ciekawości mam jeszcze pytanie o żywotność baterii w tej lampie.
    Na ile błysków mniej więcej starczy mi jeden zestaw ?

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko zależy od baterii, na dobrych 50-100 powinno dać się zrobić.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. ZENIT Automat, Zenit AM, i nowsze do końca produkcji
    By taeda in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-07-2019, 20:29
  2. zenit 3 lub 12xp
    By chuddy65 in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-11-2015, 15:30
  3. Zenit 12XP- Nie wiem jaką klisze kupić.
    By lechu92 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 10:29
  4. Zenit 12XP i fotografia studyjna.
    By raiden1983 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-11-2009, 11:01
  5. Zenit 12XP i fotografia studyjna.
    By raiden1983 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2009, 22:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •