Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Video kodeki a uzywany monitor

    Szanowni,
    czy ktoś może ma pomysł co się może dziać w opisanej poniżej sytuacji.
    Wiem że to forum bardziej foto niż video ale może ktoś spotkał się z takim oto problemem.

    Zmontowałem prosty filmik w DavinciResolve, którym chcę się podzielić z rodziną.

    Kiedy próbuję go obejrzeć na ekranie laptopa za pomocą media player dostaję komunikat że film używa nieobsługiwanych ustawień kodowania. I się nie odtwarza, ani video ani audio.
    Kiedy podepnę do tego samego laptopa zewnętrzny monitor, na zewnętrznym monitorze wszystko odtwarza się bez problemu, również za pomocą media player.
    Kiedy przesunę media player z ekranu zewnętrznego na ekran laptopa w czasie odtwarzania - znika obraz a audio odtwarza się dalej.

    Ktoś ma pomysł gdzie szukać problemu?
    Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    Szanowni,
    czy ktoś może ma pomysł co się może dziać w opisanej poniżej sytuacji.
    Wiem że to forum bardziej foto niż video ale może ktoś spotkał się z takim oto problemem.

    Zmontowałem prosty filmik w DavinciResolve, którym chcę się podzielić z rodziną.

    Kiedy próbuję go obejrzeć na ekranie laptopa za pomocą media player dostaję komunikat że film używa nieobsługiwanych ustawień kodowania. I się nie odtwarza, ani video ani audio.
    Kiedy podepnę do tego samego laptopa zewnętrzny monitor, na zewnętrznym monitorze wszystko odtwarza się bez problemu, również za pomocą media player.
    Kiedy przesunę media player z ekranu zewnętrznego na ekran laptopa w czasie odtwarzania - znika obraz a audio odtwarza się dalej.

    Ktoś ma pomysł gdzie szukać problemu?
    Z góry dziękuję.
    Dość dziwny objaw i komunikat.
    Być może to rozdzielczość filmu jest problemem na ekranie laptopa a nie sam kodek.
    Domyślam się, że filmik renderowany do formatu mp4 (H264/265).
    Może spróbuj odtworzyć tym:
    https://www.videolan.org/index.pl.html

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    Ktoś ma pomysł gdzie szukać problemu?
    Ile masz kart graficznych w tym laptopie?
    Jaki system operacyjny?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Peter Zobacz posta
    Dość dziwny objaw i komunikat.
    Być może to rozdzielczość filmu jest problemem na ekranie laptopa a nie sam kodek.
    Domyślam się, że filmik renderowany do formatu mp4 (H264/265).
    Może spróbuj odtworzyć tym:
    https://www.videolan.org/index.pl.html
    Rozdzielczość filmu jest 1920x1080 - obydwa monitory ją wspierają.
    Próbowałem renderowania do różnych formatów (QuickTime, MP4) ale objaw jest ten sam.
    Co ciekawe używając VLC Media Player film odtwarza się bez problemu na obydwu monitorach. No ale nie tak sobie wyobrażam dzielenie się filmem z rodziną .

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Ile masz kart graficznych w tym laptopie?
    Jaki system operacyjny?
    hmmmm.... to może być dobry trop ale proszę rozwiń swój tok myślenia

    Laptop to Lenovo W520 z Windowsem 10.
    Mam w nim dwie karty:
    - Intel HD Graphics 3000
    - NVIDIA Quadro 1000M

    Davinci Resolve nie odpala mi się jeśli mam ustawiony 'GPU selection' na "Auto". Musze zmienić na "Manual" i od-kliknąć kartę NVIDIA, tak że pozostaje tylko karta Intel.
    To by mi wskazywało na brak odpowiedniego drivera do karty Nvidia.
    Ale jaki to ma wpływ na późniejszy film i monitor na którym się ten film uruchamia?

  5. #5

    Domyślnie

    [QUOTE=pki1234;4288140]Rozdzielczość filmu jest 1920x1080 - obydwa monitory ją wspierają.
    Próbowałem renderowania do różnych formatów (QuickTime, MP4) ale objaw jest ten sam.
    Co ciekawe używając VLC Media Player film odtwarza się bez problemu na obydwu monitorach. No ale nie tak sobie wyobrażam dzielenie się filmem z rodziną .


    Więc prawdopodobnie to problem windowsowego Media Playera, skoro VLC daje radę bez problemu.

  6. #6

    Domyślnie

    No to rozwinę myśl.

    Karty graficzne mogą mieć (ale nie muszą) sprzętowe wsparcie dekodowania obrazu.
    To sprzętowe wsparcie jeśli jest, może dotyczyć różnych kodeków oraz musi być też obsłużone przez sterowniki karty graficznej - ale z tym zazwyczaj niema problemu.

    Teraz pozostaje druga kwestia czyli oprogramowanie.
    Kiedyś żadna karta grafiki nie miała sprzętowego wsparcia dekodowania obrazu więc musiały to robić programy odtwarzające filmy - to jest dekodowanie programowe.
    Jak pojawiło się wsparcie sprzętowe to do programów odtwarzających filmy, musiała być dodana funkcjonalność wykorzystująca sprzęt.

    Większość programów ma dekodery programowe z możliwością wykorzystania wsparcia sprzętowego jeśli takie istnieje.
    VLC ma pełne dekodowanie programowe więc działa bez problemu. Ma też ma obsługę wsparcia sprzętowego ale trzeba by sprawdzić dokładnie czy włącza się automatycznie czy wymaga konfiguracji.

    Co do Davinci Resolve to po "objawach" sądzę że automatycznie wspiera dekodowanie sprzętowe i jeśli wykryje taką karę graficzną z tą funkcjonalnością to się ono włącza.
    Niestety jedna z Twoich kart NVIDIA albo nie wspiera dekodowania albo jej kodeki są w innej wersji lub jest coś nie tak ze sterownikami albo jeszcze coś innego.

    Można by też sprawdzić czy w programie Davinci Resolve można wyłączyć dekodowanie sprzętowe całkowicie i odtwarzać film na dekodowaniu programowym. Wtedy powinno wyświetlać niezależnie od karty graficznej.

    Ale ja bym zaczął od zmiany innego ustawienia.
    Trzeba wybrać w menu Start -> Ustawiania -> System -> Wyświetlacz -> Ustawiania grafiki (na dole) -> Preferencje dotyczące wydajności grafiki
    Jeśli na liście jest program Davinci Resolve to trzeba kliknąć Opcje i jeśli się da, trzeba ustawić żeby program korzystał tylko z jednej konkretnej karty grafiki.
    Jeśli programu niema na liście kliknij przycisk Przeglądaj.

    A co do monitorów to one nie mają nic do dekodowania. Wyświetlają to co karta grafiki im wyśle po kablu.
    Jeśli jeden monitor wyświetla a drugi nie to oznacza że jedno złącze jest "przypisane" do jednej karty grafiki a drugie do drugiej. Czasami to się da zmienić.
    Ostatnio edytowane przez Zbyszek ; 29-12-2023 o 14:20

  7. #7

    Domyślnie

    Dodam info o VLC, może się przyda w diagnozowaniu problemu.

    Sprzętowe przyspieszenie dekodowania znajduje się w ustawieniach.

    Narzędzia -> Preferencje (Ctrl P) -> Wejście/kodeki.

    Domyślne ustawienie jest: Automatycznie.
    Można tę opcję zmienić,

    Karty NVidia raczej obsługują sprzętowe dekodowanie, bo obsługują również sprzętowe kodowanie.
    Być może jest jakiś problem z kartą Intela, sprzętowy lub ze sterownikami.

    Może warto sprawdzić obciążenie procesora przy wyświetlaniu filmu (VLC) na ekranie laptopa i na zewnętrznym monitorze.
    W zależności od wydajności CPU różnica może wskazywać wykorzystanie GPU do dekodowania.
    Czyli inne karty graficzne, co zasugerował Zbyszek. Czyli np. laptop-Intel a zewnętrzny monitor NVidia.
    Ale wtedy dziwna (choć godna uznania) jest zdolność VLC do przełączania trybu dekodowania "w locie".

  8. #8

    Domyślnie

    @Zbyszek, dziekuję za rozwinięcie myśli
    Bazując na tym co piszesz Ty i @Peter, zaczyna mi wygladać na to że:

    1. Gdzieś mam "na twardo" przypisane karty graficzne do złącz monitorów. Jeszcze nie wiem gdzie to się ustawia ale poszukam.
    2. Skoro VLC Media Player bazuje w pełni na dekodowaniu software'owym, nie jest mu potrzebny driver karty do dekodowania. To by tłumaczyło dlaczego działa na każdym monitorze.
    3. Ponieważ Windows Media Player takiego dekodowania software'owego nie ma i nie działa na jednym z monitorów, znaczy się że mam problem z jednym driverem karty.
    4. Bazując na komunikatach z Davinci Resolve podejrzewam że jest to bardziej problem drivera karty NVIDIA niż Intela ale sprawdzę na wszelki wypadek obydwa.

    To mi zaczyna wyglądać sensownie
    To jest raczej leciwy laptop więc różne rzeczy mogą się zdarzyć. Mam nadzieję że będą jeszcze do niego drivery.

    @Peter, @Zbyszek bardzo Wam dziekuję za wysiłek.
    Jak znajdę rozwiązanie to nie omieszkam podsumować tutaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem czy próbowałeś tego sterownika:

    https://www.nvidia.pl/Download/drive...aspx/143266/pl

    Może warto przetestować.

Podobne wątki

  1. jaki monitor 17" uzywany
    By pepe76 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2010, 15:37
  2. Używany monitor -jaki?
    By ktm777 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 10:42
  3. Używany monitor
    By antos777 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-03-2010, 18:56
  4. monitor Eizo- używany.
    By meliszipak in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 19-01-2007, 18:23
  5. monitor używany do grafiki?
    By MikeP in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-09-2005, 22:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •