Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Fotografia bezcieniowa

    Mam problemik, albowiem zakupiłem stoł bezcieniowy oraz 2x oświetlenie stałe z parasolkami odbijającymi. Próbując już kilkukrotnie nie mogę ustawić światla na tyle dobrze, mój problem to; dół zbyt mocno doświetlony niż góra obiektu oraz totalnie niedoświetlony tył. Co proponujecie aby dokupić czy lepszy softbox na wysięgniku wraz z lampą światła stałego czy tez błyskowego i ustawić go na tlo z tyłu, czy dobrze tez wyjdzie dokupienie softoboxu z żarówkami?

    Przesyłam zdjęcia na próbe jedno to wykonanego produktu a drugie ustawionego stołu

  2. #2

    Domyślnie

    Jakby Ci to napisać, żeby nie zostało to potraktowane jako "tępienie nowych"...
    Poczytaj ten wątek http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=276208 (jest cztery linijki poniżej Twojego).
    A w nim odpowiedzi kolegi Wujot, pierwsze zdanie pierwszej odpowiedzi jest rozwiązaniem Twojego problemu: "Tło jest białe jeśli zostanie oświetlone"
    To dotyczy każdego tła, także plexi podświetlanej od dołu, czyli rozwiązanie Twojego problemu to odpowiednie (do wymaganej głębi ostrości) dobranie natężenia światła na tle i na przedmiocie. To zdjęcie butelki jest po prostu niedoświetlone, a jeśli masz statyw, warto z niego skorzystać.
    Z Twoim zestawem będziesz mieć problemy w praktycznym działaniu, bo te lampy nie mają żadnej możliwości regulacji mocy światła. Na dodatek w takim ustawieniu doskonale widać, ile światła tak naprawdę jest wykorzystywane, a ile leci sobie we wszystkie strony, tylko nie w stronę oświetlanego przedmiotu, prawie cała powierzchnia boczna spirali oświetla pokój, a nie przedmiot.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak przedmówca napisał oprawy to prawdziwa awangarda. Źródło do przodu jest wysłonięte, boki spirali świecą na pokój.
    Pierwsze to wykonaj prawidłową oprawę z kartonu. Powinien to być walec o postawie parabolicznej równoległy do osi żarówki. Odległość od powierzchni żarówki 10 -15 cm. Środek możesz wyłożyć srebrną folią, może być też biały. Pół godziny roboty i masz poprawne reflektory. Ze stolikiem będzie spory problem bo nie jestem pewien czy zdoła się spasować siłę światła spod spodu. Ale w sumie po co ona? Lekki półcień pod obiektem z reguły wygląda lepiej jak mydło na krawędzi. Czyli doświetlić tło znad obiektu.
    Na początek zrób oprawy, ustaw butelkę na białym tle formatu b2, oprawy równolegle do obiektu z odległości 50 cm, trzecie źródło nad obiektem ale przesunięte w tył.
    Zrób fotę, także zdjęcia opraw i wstaw to do wątku.

    Pozdro
    Wiesiek

    Aby była jasność żarówka z oprawy powinna świecić "bokiem".
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 22-10-2016 o 09:06

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki serdeczne a powiedzcie mi co użyć aby oświetlić tył ? czy lepiej softbox także z tych żarówek czy może sofbtox z lampy studyjnej co dokupić ?

  5. #5

    Domyślnie

    "Softbox z lampy studyjnej" sam z siebie nie świeci, musiałbyś dokupić do niego lampę studyjną, wtedy uzyskasz możliwość regulacji mocy.

    Jak już masz taką lampę oświetlająca tło, to możesz próbować regulować natężenie tego oświetlenia tła poprzez dosuwanie albo oddalanie lampy, przez inne ustawianie jej w stosunku do tła, poprzez użycie (lub nie) dodatkowego reflektora (jak wyżej), poprzez użycie białego lub srebrnego reflektora (mniejsze lub większe wykorzystanie światła lampy), poprzez odbijanie światła lampy od "czegoś" (blendy, nawet domowej roboty - srebrnej, białej).
    Mimo to najlepszą radą "co z tym zrobić" byłoby chyba "sprzedać w cholerę i kupić normalne lampy", ale jak się domyślam to nie bardzo wchodzi w grę.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy możecie polecić jakies dobre lampy i softoboxy w miare przystępnej cenie?

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja napisze tak, jesteś na początku drogi i marnowania pieniędzy na rzeczy, które polecili pewnie gdzieś w sklepie ?
    Zrób sobie test, dwie żarówy daj na tło od spodu, jedną nad aparatem w kierunku przedmiotu, aparat na statyw i żeby ci już nie mieszać w głowie ustaw tryb A w aparacie, ISO 100/200, przysłonę na f/5.6 i pstryknij zdjęcie, zobacz efekt czy będzie lepszy.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 22-10-2016 o 12:43

  8. #8

    Domyślnie

    Zrobiłem tak jak napisałeś pod spód tylko dwie żarówki i nad aparatem jedna w kierunku przedmiotu.




  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie



    Ta druga żarówka wyżej żeby ci prześwietlała tło za przedmiotem.
    Teraz jak wiesz jakie są ustawienia ekspozycji to daj tryb M f/5.6 ciut dłuższy czas, rawa wywołaj i wyjdzie prawie to co chcesz.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Jakby Ci to napisać, żeby nie zostało to potraktowane jako "tępienie nowych"...
    I w tym kontekście - nick pytającego

    Technikalia są drugorzędne, jeśli zna się podstawy naświetlania (ekspozycji). Zestaw, który posiadasz w zupełności wystarczy do takich zdjęć.
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Mini fotografia bezcieniowa ? Pomoc
    By indepedente in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-06-2016, 22:55
  2. Fotografia bezcieniowa na własne potrzeby
    By bEE in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-11-2011, 17:49
  3. fotografia bezcieniowa - zestaw czy warto
    By gdynianin in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 19-12-2009, 21:24
  4. Fotografia
    By PabloF1fan in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-10-2008, 22:00
  5. Fotografia bezcieniowa
    By yanoosh in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-01-2005, 16:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •