Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Question Rozmiary plików

    Witam,

    Czy jest możliwe aby rozmiar pliku z PS ważył 650 MB a PDF wygenerowany z tego samego projektu 381 MB?
    Canvas w PS ma rozmiary: 950 x 2380 mm. W projekcie w tle zdjęcie, gradient, teksty.

    Pozdrawiam, Fumio.
    Nikon System

  2. #2

    Domyślnie

    PS nie ma rozmiaru w mm. To grafika rastrowa i tu rozmiar jest jedynie w pikselach.

    A co do wagi plików - PSD i PDF to dwa zupełnie różne e formaty. Ich waga w żaden sposób nie może być porównywana.

    Przy tak dużych plikach z dużą ilością tektu czy gradientów polecalbym przejście na programy pracujące na wektorach - waga pliku może się drastycznie zmniejszyć.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za info.
    Firma chce od nas taki format:
    "
    Wymiary (szczegóły w załączniku): 950mm x 2380mm (orientacja pionowa).
    Format: pdf zamieniony na krzywe lub cdr.
    Kolor: 4x4.
    "

    i z tego co pamiętam to w PS była możliwość ustawienia w mm.

    Pozdr.
    Nikon System

  4. #4

    Domyślnie

    To skoro pdf w rozmiarach w mm to ile dpi ustawiasz przy eksporcie? jeśli 1200 lub więcej to i plik wynikowy większy
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Ustawiłem 300 i wyszło 381MB
    Nikon System

  6. #6

    Domyślnie

    Błąd masz już na samym początku. Jak masz dużo tekstu, brył czy gradientów takie projekty robi się w wektorach (np. Corel DRAW, Adobe Illustrator). Pliki zajmują wtedy nawet kilkadziesiąt razy mniej (zależy od ilości grafiki rastrowej).
    Drugą sprawą jest DPI - 300 dpi używa się przy wydrukach oglądanych z bliska (do 0.5m). Przy tak dużym wydruku można spokojnie ustawić DPI z zakresu 50-100, bo nie będzie on raczej oglądany z tak małej odległości.

    A i jeszcze jedna sprawa - w jakich kolorach robiłeś grafikę ?? RGB czy CMYK ?? Bo ma to bardzo duże znaczenie - jeśli robiłeś w RGB, to przy konwersji do CMYK, a taką na pewno wykonają przed wydrukiem, bo podali "kolor 4x4" (czyli dwustronny kolor CMYK), wygląd grafiki może się bardzo zmienić.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 17-10-2016 o 13:26
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Błąd masz już na samym początku. Jak masz dużo tekstu, brył czy gradientów takie projekty robi się w wektorach (np. Corel DRAW, Adobe Illustrator). Pliki zajmują wtedy nawet kilkadziesiąt razy mniej (zależy od ilości grafiki rastrowej).
    Drugą sprawą jest DPI - 300 dpi używa się przy wydrukach oglądanych z bliska (do 0.5m). Przy tak dużym wydruku można spokojnie ustawić DPI z zakresu 50-100, bo nie będzie on raczej oglądany z tak małej odległości.

    A i jeszcze jedna sprawa - w jakich kolorach robiłeś grafikę ?? RGB czy CMYK ?? Bo ma to bardzo duże znaczenie - jeśli robiłeś w RGB, to przy konwersji do CMYK, a taką na pewno wykonają przed wydrukiem, bo podali "kolor 4x4" (czyli dwustronny kolor CMYK), wygląd grafiki może się bardzo zmienić.
    Dziękuje bardzo za wyczerpujące informacje. Nic więcej nie mam poza PS. Adobe Ilustrator faktycznie by się przydał.
    Dobrze, że wspomniałeś o tych kolorach. Czy teraz jestem w stanie w PS zamienić te kolory na CMYK?

    Pozdr.
    Nikon System

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fumio Zobacz posta
    Ustawiłem 300 i wyszło 381MB
    może i 300 ale 24bity na punkt i masz swoje 381 mega + to co Gonzo napisał
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fumio Zobacz posta
    Dziękuje bardzo za wyczerpujące informacje. Nic więcej nie mam poza PS. Adobe Ilustrator faktycznie by się przydał.
    Dobrze, że wspomniałeś o tych kolorach. Czy teraz jestem w stanie w PS zamienić te kolory na CMYK?

    Pozdr.
    W każdej chwili możesz dokonać konwersji kolorów na CMYK. Jest to tylko kilka kliknięć w PS.
    Od razu zobaczysz jak bardzo zmieniły się barwy w twoim projekcie.
    I ważna rzecz - zapis w CMYKu zwiększy rozmiar pliku (przy zachowaniu rozdzielczości w pikselach), bo CMYK to 4x8(16) bitów, a RGB to tylko 3x8(16) bitów.

    No i ważną sprawą przy eksporcie do PDF jest ustawienie jak w PDF ma być przechowywana grafika. Domyślnie jest to chyba JPEG albo PNG (nie mam PS, więc nie sprawdzę).
    Też trzeba ustawić odpowiednią przestrzeń (RGB/CMYK), bo nie bierze tego z ustawień pliku.
    Z tego co znalazłem na stronie pomocy Adobe, to żadne z predefiniowanych ustawień się nie sprawdzi - te co mają ustawiony zapis CMYK mają też przypisane 300dpi dla koloru i 1200 dpi dla skali szarości.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli mogę to jeszcze jedno pytanie. O co chodzi z tym dwustronny kolorem CMYK?
    To jest jakiś inny CMYK?

    Pozdr.
    Nikon System

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Rozmiary sensorów
    By pebees in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 25-03-2011, 23:58
  2. YT, HD a rozmiary i typy plików
    By Strus in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-10-2010, 04:11
  3. rozmiary Alphy
    By Beleg in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-01-2009, 00:46
  4. Rozmiary bagnetu
    By wicy in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-08-2005, 09:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •