Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pytanie odnośnie działania TTL

    Witam,
    czy ktoś z forumowiczów może mi wytłumaczyć zasadę działania TTL ? Dokładniej chodzi mi o to w jaki sposób i przez jaki pin w hot stopce aparat wysyła dane do lampy błyskowej. Z tego co wyczytałem to TTL wysyła sygnał włączenia lampy oraz wyłączenia jej w momencie gdy obraz jest odpowiednio naświetlony, ale nie wiem w jaki sposób (który pin) lampa wie jaką mocą ma świecić ? Ma ktoś jakieś dane na ten temat ? Jak wygląda elektrycznie odbiór danych z aparatu do lampy ?
    Jeżeli zły dział to proszę o przeniesienie do odpowiedniego.
    Nikon D5100, Nikkor 50mm 1.8f, Nikkor 18-55mm, SB-700

  2. #2

    Domyślnie

    Naciskasz spust, aparat mówi lampie "błyśnij na próbę" i mierzy tym co ma to, co wróciło. Na podstawie tego co pomierzy i tego co "wie" z innych źródeł (ustawienia aparatu, obiektywu), z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów wylicza sobie, jaki powinien być błysk właściwy, następnie wysyła do lampy informację, jak mocny ma być błysk właściwy, i mówi "no to zacznij świecić" (moja swobodna interpretacja tematu, bez gwarancji poprawności).
    Zapytanie google z hasłem "nikon hot shoe pinout" daje m.in. taki link http://dptnt.com/wp/wp-content/uploa...h-Hot-Shoe.png a na tej stronie http://dptnt.com/2010/04/nikon-flash-interface/ znajdziesz kilka wykresów komunikacji i prób "hackowania" komunikacji aparat-lampa. To nie jest takie proste zadanie, jeśli (według użytkowników) nadal najlepiej z Nikonem "gada" lampa Nikona, a lampy firm niezależnych miewają problemy z poprawnym/powtarzalnym naświetleniem. Możesz szukać pod hasłami "Nikon flash hacking" lub "Nikon flash protocol" (i podobne), ale nie wiem, czy znajdziesz wiele aktualnych źródeł informacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Przy iTTL aparat nie steruje lampą na zasadzie włącz/wyłącz, a wysyła do niej informacje z jaką mocą ma błysnąć. To lampa sama określa czas blysku. Sterowanie odbywa się w sposób cyfrowy, a nie analogowy.
    Wszelkie finformacje przesyłane do lampy (ogniskowa, ISO, przesłona, moc błysku) są przesyłane jednym pinem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    A jak wygląda czas błysku czy jest on cały czas taki sam do czasu migawki 1/200, a pozniej się zmienia (hss) ?
    Nikon D5100, Nikkor 50mm 1.8f, Nikkor 18-55mm, SB-700

  5. #5

    Domyślnie

    Regulacja mocy jest dokonywana poprzez regulację czasu błysku.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 001bogdan Zobacz posta
    Działanie zależy od lampy.
    Nie zależy.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. Pytanie odnośnie ND 3.0
    By pes in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 15:46
  2. Pytanie odnośnie czyszczenia obiektywu
    By darko in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-03-2012, 00:21
  3. pytanie odnosnie partycji
    By locos in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-10-2011, 09:01
  4. Pytanie odnośnie honorarium
    By kromka in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 09-10-2011, 15:25
  5. Pytanie odnośnie monitora
    By kh29228 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-11-2009, 21:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •