Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Ted68
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    65

    Domyślnie EN-EL15 oryginalny awaria

    Dzień dobry koledzy.
    Do tej pory rozwiązania wszystkich problemów foto znajdowałem używając szukajki i nie zawracałem Wam głowy.
    Obecny problem albo jest nietypowy, albo nie umiem sformułować pytania.
    Do rzeczy.
    Kilka miesięcy temu zostawiłem aparat (D7200) w aucie na noc (z pełnym aku) jak zawsze włączony.
    Wyłączam tylko przy wymianie akumulatora- może niezgodnie z zaleceniami, ale robię tak od wieku lat, na różnych puszkach.
    Rano- aku martwe i nie daje się ładować oryginalną MH-25A. Przebolałem stratę, kupiłem zamienniki Duracell i do dzisiaj bez problemu.
    A dzisiaj padł drugi oryginalny aku (tym razem kupiony w zestawie z D750) również w body D7200 w sytuacji podobnej jak poprzednio (pełny aku założony do d7200, zestaw pozostawiony na półce ok 3 dni a dzisiaj martwy)
    Na obecną chwilę do dwóch body mam jeden oryginał plus zamienniki Duracell, co jest niekomfortowe, bo duracell nie działają z gripem.
    Gwoli doprecyzowania- obie sytuacje opisane wyżej dotyczą: 1-oryginalnych aku; 2-body bez podpiętego gripa.
    Uszkodzenie aku objawia się następująco:
    1 Wyświetlacz aparatu czysty, jakby akumulator nie był zamontowany
    2 Po podpięciu aku pod ładowarkę następują dwa mignięcia kontrolki (jak przy normalnym ładowaniu) a następnie migotanie kontrolki. W tym stanie aku można zostawić w ładowarce na kilka/naście godzin a efekt żaden.

    Ktoś poradzi gdzie może tkwić problem?
    Drugie pytanie- czy te uszkodzone akumulatory można uratować/naprawić ?

    PS
    Oba aku są spoza partii objętej notą serwisową nikona (jakieś 3 lata temu)

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    NIKON SONY i ...RICOH

  2. #2

    Domyślnie

    Sytuacja dość dziwna. Elektronika w aku powinna odciąć zasilanie jak napięcie na ogniwach spadnie poniżej dopuszczalnego.
    Natomiast na pewno jest coś nie tak z D7200. Nie aku nie powinny sie tak szybko rozładowywać.

    Natomiast jest szansa ożywienia tych aku - najlepiej je rozebrać i podłączyć pod uniwersalną ładowarkę Li-ion. (Rozbieranie nie jest konieczne, ale bezpieczniejsze, bo nie naraża się elektroniki aku na uszkodzenie).

    Jak masz dostęp do takiej ładowarki, to wystarczy, że z koszyka do gripa wykręcić osłonę styków i podepniesz do nich ładowarkę uniwersalna. Ładować trzeba bardzo niskim prądem - np. 0.1A do osiągnięcia przez ogniwa napięcia powyżej 3V.
    Niestety nie wiadomo czy nadmierne rozładowanie nie uszkodziło ogniw.


    Edit:
    Nie wiem, o którą note serwisową chodzi bo było ich kilka. W jednej chodziło o problem w elektronika aku, ktora mogła powodować zwarcie i przegrzewanie się aku, a tym samym nadmierne rozładowanie. Jeśli to ta seria, to jest szansa, że wymienią aku na nowe.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 09-10-2016 o 12:22
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar Ted68
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    65

    Domyślnie

    Dziękuję Gonzo.
    Jeden z aku już ożył po podaniu krótkiego impulsu ok. 5V na jedno z dwóch ogniw, które wykazywało napięcie 0,38V, podczas gdy drudie miało 3,9V i podłączeniu do ładowarki rozpoczęłao się ładowanie.
    Wkrótce spróbuję czy aku działa, jeśli tak- skleję obudowę.

    EDIT
    Drugi aku ma oba ogniwa uszkodzone- napięcie ok 0,1-0,2 Vi rdza pod folią izolującą, jakby coś się wylało
    Ostatnio edytowane przez Ted68 ; 09-10-2016 o 13:25
    NIKON SONY i ...RICOH

  4. #4

    Domyślnie

    Ta rdza, to wygląda jak skutek przegrzania aku w wyniku zwarcia. U kolegi identycznie wyglądało jedno ogniwo w aku od wkrętarki, gdy w elektronice aku jednym ogniwie powstało zwarcie.


    Edit:
    Jest szansa na regenerację tej baterii, jeśli tylko elektronika pozwoli je zidentyfikować w aparacie i ładowarce, ale do użycie tylko w gripie.
    Potrzeba:
    2 ogniw 18500 3.7V, najlepiej z blaszkami.
    2 układów zabezpieczających ogniwa (2A wystarczy) - żaby nie martwić się o zwarcia, bo układy te rozłączą ogniwo gdy się coś takiego zdarzy, jak i odłączą ogniwo przy nadmiernym poborze prądu.
    odrobiny lutowania.

    Niestety nie ma pewności jak zachowa się aparat z rozpoznaniem naładowania takiego aku, bo mi wszyło, że poziom naładowania jest nie jest określany tylko po napięciu albo nawet w ogóle nie po napięciu na ogniwach, a chyba po ich rezystancji wewnętrznej.
    Mi padło jedno ogniwo w aku Newell'a, więc postanowiłem wymienić je na 18650 o pojemności 3200mAh (po drobnej przeróbce wchodzi idealnie do gripa) - niestety aparat krzyczy, że aku rozładowany gdy tylko napięcie na ogniwach spadnie do ~3.5V.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 09-10-2016 o 14:43
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar Ted68
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    65

    Domyślnie

    Może i tak było, chociaż jeśli przegrzanie sugeruje Ci stan folii, to przed oderwaniem jej była nieuszkodzona, natomiast obecny wygląd uzyskała wskutek nacięcia jej i odrywania po to by zobaczyć co to za plama znajduje się po nią.
    Tak czy siak- nadal nie wiem na czym stoję. Wolałbym, żeby to był dwukrotny pech dotyczący wadliwego aku, niż wada aparatu.
    NIKON SONY i ...RICOH

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Ted68
    Dołączył
    11 2009
    Miasto
    Lubelszczyzna
    Posty
    65

    Domyślnie

    Mimo, że post pod postem, to tego starego nie mogę edytować.
    Trzeci z posiadanych przeze mnie aku(oryginalnych), używany zazwyczaj w D750 po tygodniowym używania z d7200 zaczął wykazywać stopień zużycia 3, więc agonia prawdopodobnie wkrótce.
    Co jest? Z poprzednimi aparatami (D200, D300s i D700) aku en-el3e nie wykazywały zużycia po kilku latach.
    Gdzie szukać powodu? Czy w aku, czy w body D7200? Chociaż aku padło dwukrotnie w d7200 to używane było zamiennie również w d750.
    Co ciekawe zamienniki duracell, których używam od początku (posiadania d750 i D7200) wykazują zerowy stopień zużycia.
    Doradźcie jak ugryźć ten problem.

    Edit- ortograf z rozpędu
    NIKON SONY i ...RICOH

Podobne wątki

  1. EN-EL15 (zamiennik)
    By joy_pl in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 333
    Ostatni post / autor: 15-11-2023, 18:32
  2. EN-EL15 problem
    By Lamas in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-05-2016, 02:26
  3. Wykąpany EN-EL15
    By Woland in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-09-2012, 07:33
  4. en-el15
    By superkomornik in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 02-07-2012, 23:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •