Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Trudno uzyskać jednolite tło w całym kadrze jeśli jest ono kolorowe - zależy mi na jednolitym tle. Ponadto zleceniodawca życzy sobie białe tło.

  2. #12

    Domyślnie

    Bo sobie tak wymyślił
    Bo podoba sie klientom
    Bo to kotlety ślubne/chrzcielne itp.
    Nieważne

    Tak naprawdę istotne jest to jakim dysponuje pomieszczeniem i w jakim planie fotografuje.
    Jeżeli w planie pełnym to problem jest z tłem na którym stoi model/modelka i tu nie ma dobrego rozwiązania, tym bardziej przy zastosowaniu tak małej ilości lamp. Bo problem można zminimalizować świecąc dodatkowymi lampami na tło i nogi. Ale i tak trzeba będzie machnąć suwaczkami.
    Jeżeli to jest projekt w tym stylu:
    http://www.pbase.com/fafniak/image/147113479
    To i tak będziesz musiał popracować w PS
    Jeżeli to jest plan amerykański lub półzbliżenie to w ogóle nie widzę problemu.
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 07-10-2016 o 08:21

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janess Zobacz posta
    Fotografuję ludzi na białym tle. Na fotografowaną osobę kieruję światło z lampy błyskowej aparatu i softbox, na tło światło ze studyjnej lampy błyskowej i drugi softbox. W tym (i nie tylko) przypadku dobrze jest jeśli tło jest trochę prześwietlone (bardziej białe). Myślę że łatwiej to uzyskać stosując "bielsze" tła. Myślę że im bielsze tło (bliżej 255 255 255) tym mniej światła kierowanego na tło będzie potrzebne aby na zdjęciu uzyskać tło bliższe 255 255 255. Zgadza się że mam zbyt małą ilość bieli w białym tle.
    Take jak podejrzewałem problem nie jest w tle tylko w umiejętnościach.

    Między najlepszym najbardziej jasnym tłem a tym przeciętnym maksymalna różnica w odbijaniu światła może sięgać 10%. Czyli 1/8 EV. Każdy kto fotografuje wie, że tutaj gra nie jest warta świeczki bo już 1/3 EV jest wielkością dość mało zauważalną.

    Wystarczy przybliżyć źródło do tła o 15 cm aby zniwelować różnicę wynikającą z bardzo "białego" tła a tego ciut ciemniejszego.

    Pozdro
    Wiesiek

  4. #14

    Domyślnie

    Prawdziwym problemem są brudne buty i ślady które zostawiają na tle. Albo odcinamy je po prawie każdym modelu albo potem w czasie obróbki klniemy

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Prawdziwym problemem są brudne buty i ślady które zostawiają na tle. Albo odcinamy je po prawie każdym modelu albo potem w czasie obróbki klniemy
    Ja robię dojściowe "ścieżki" ściągane przed fotą, można podłożyć kawałek tła (np tego odciętego). Warto też po prostu podkleić taśmą buty (model musi tylko uważać aby się nie zabić). Ale przede wszystkim tło kartonowe to jest słabe rozwiązanie: brudzi się, łatwo gniecie, wynik fotograficzny też średni i jest kosztowne. Białe ostatni raz używałem pewnie z 18 lat temu

    Ale wracając do tematu - nie znając dokładnie charakteru zdjęć a i też parametrów studia to doradzanie jest dość abstrakcyjne. Jak założyciel coś wrzuci to można będzie spróbować rozstrzygnąć czy jest sens poszukiwania bielszego tła czy może lampy sufitowej.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 07-10-2016 o 12:45

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janess Zobacz posta
    Fotografuję ludzi na białym tle. Na fotografowaną osobę kieruję światło z lampy błyskowej aparatu i softbox, na tło światło ze studyjnej lampy błyskowej i drugi softbox
    Czy możesz wrzucić "surowe" próbki, prosto z aparatu? Przydałaby się informacja o wymiarach studia, jakie masz pole manewru.
    Ogólnie tło za osobami nie jest dużym problemem, może być całkiem "wybielone" dzięki doświetleniu (byle nie przesadzić, bo zaczną być problemy z osobą), kłopotem jest podłoga. Brudzi się jak koledzy pisali, i musiałaby być mocniej doświetlona, albo z innego materiału (mocniej odbijająca światło niż karton).

  7. #17

    Domyślnie

    Myślę że już wszystko rozumiem. Moje zdjęcia to w 99% plan amerykański (a czasem jeszcze trochę mniejszy), więc można powiedzieć że problem brudzącego i gnięcącego się tła mam z głowy (tło nie dotyka podłogi - jest zawieszone pod sufitem i kończy się kilkanaście centymetrów nad podłogą). Studio to zwykły pokój (4m szerokości; 5m długości, 2,20m wysokości). Wymiary studia są dla mnie w zupełności wystarczające. Lampy sufitowe chyba odpadają - to zwykły pokój mieszkalny, nie profesjonalne studio. Myślę że jakaś dodatkowa lampka światła ciągłego pomoże lub troszkę inne ustawienie tych które mam. Później wrzucę przykładowe zdjęcie wykonane w takim studio.
    Dziękuję Wszystkim za pomoc w zrozumieniu problemu i pozdrawiam serdecznie.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janess Zobacz posta
    Myślę że już wszystko rozumiem. Moje zdjęcia to w 99% plan amerykański (a czasem jeszcze trochę mniejszy), więc można powiedzieć że problem brudzącego i gnięcącego się tła mam z głowy (tło nie dotyka podłogi - jest zawieszone pod sufitem i kończy się kilkanaście centymetrów nad podłogą). Studio to zwykły pokój (4m szerokości; 5m długości, 2,20m wysokości). Wymiary studia są dla mnie w zupełności wystarczające. Lampy sufitowe chyba odpadają - to zwykły pokój mieszkalny, nie profesjonalne studio. Myślę że jakaś dodatkowa lampka światła ciągłego pomoże lub troszkę inne ustawienie tych które mam. Później wrzucę przykładowe zdjęcie wykonane w takim studio.
    Dziękuję Wszystkim za pomoc w zrozumieniu problemu i pozdrawiam serdecznie.
    Taka sytuacja jest banalna wystarczą dwa światła na modela i trzecia lampa doświetlająca tło. Ta ostatnia za modelem i ze zwykłym parabolem, może to też być krótki strip.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #19

    Domyślnie

    Każde białe tło wychodzi nie do końca białe, zazwyczaj są to odcienie szarości.

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Niekoniecznie. Jeśli tło oświetlisz osobno to możesz mieć je tak białe jak chcesz. łącznie z przepałem na maxa. Co prawda ma to swoje złe strony i by je zminimalizować trzeba mieć długie studio, mieć modela daleko od tła, mieć optykę bardzo dobrze przenosząca kontrast itd. Inaczej będzie kłopot z ostrością konturu, spadkiem kontrastu, może być kłopot z AF itp.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jak uzyskać białe tło.
    By doriand1 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-08-2016, 18:43
  2. Białe tło
    By J51 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 27-11-2015, 23:36
  3. oświetlenie - jakie żarówki - białe tło
    By kintaro in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-02-2015, 08:24
  4. [ Krajobraz ] góra i trochę nieba - nie do końca czarno białe
    By pawel.szczerba in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 17-01-2009, 13:27
  5. Białe tło a nie szare
    By vuki in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-02-2007, 13:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •