Close

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 95
  1. #21

    Domyślnie

    Witam, podpinam się do pytania, o papiery do Epson L805, gdyż myślę o jej zakupie (byłaby to moja pierwsza drukarka fotograficzna). Niestety dzisiaj w sklepie CentrumDruku, sprzedawca powiedział, że na tej drukarce NIE za bardzo można drukować na papierach o gramaturach wyższych od 250gr. Ja chciałem drukować na powiedzmy 310gr. Wychodziłem z założenia, że skoro jest to drukarka fotograficzna, to każdy papier opisany jako fotograficzny powinien być ok. Tymczasem sprzedawca powiedział, że na zbyt sztywnych/grubych papierach może paść głowica.
    A wy na jakich gramaturach drukujecie na tej drukarce?

  2. #22

    Domyślnie

    Szczerze....
    Piep.... głupoty moim zdaniem.
    Drukuje na FomeiJet Gloss/Pearl 300 i żadnych problemów...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Brassai Zobacz posta
    Witam, podpinam się do pytania, o papiery do Epson L805, gdyż myślę o jej zakupie (byłaby to moja pierwsza drukarka fotograficzna). Niestety dzisiaj w sklepie CentrumDruku, sprzedawca powiedział, że na tej drukarce NIE za bardzo można drukować na papierach o gramaturach wyższych od 250gr. Ja chciałem drukować na powiedzmy 310gr. Wychodziłem z założenia, że skoro jest to drukarka fotograficzna, to każdy papier opisany jako fotograficzny powinien być ok. Tymczasem sprzedawca powiedział, że na zbyt sztywnych/grubych papierach może paść głowica.
    A wy na jakich gramaturach drukujecie na tej drukarce?
    sprzedawca miał i nie miał racji
    gramatura papieru nie świadczy o jego sztywności, gramatura to nie grubość ale gęstość, powiem więcej, nawet grubość nie świadczy o sztywności papieru
    sprzedawca miał na myśłi zapewne grubość (dla bardzo grupych papierów głowica może szurać lub uderzać o brzeg papieru - również dla cienkich, jeśli ma zawinięte brzegi)
    papiery na polietylenie, jak wspomniany, mimo że mają dużą gramaturę, są względnie cienkie i zazwyczaj proste (chyba że tniesz z rolki)
    moim zdaniem spokojnie możesz drukować na perle 310
    co do sztywności, to pewnie ze względu na prowadzenie papieru, bardzo sztywne kartony, zwłaszcza grubsze, np Tecco Cotton Smooth Rag 450 lub podobny tekturowany np. Ilforda 330 mógłby mieć problem z prowadzeniem pappieru, ale do takich papierów nie wybiera się L800
    Ostatnio edytowane przez unesco ; 15-02-2017 o 14:56

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez unesco Zobacz posta
    sprzedawca miał i nie miał racji
    gramatura papieru nie świadczy o jego sztywności, gramatura to nie grubość ale gęstość, powiem więcej, nawet grubość nie świadczy o sztywności papieru
    sprzedawca miał na myśłi zapewne grubość (dla bardzo grupych papierów głowica może szurać lub uderzać o brzeg papieru - również dla cienkich, jeśli ma zawinięte brzegi)
    papiery na polietylenie, jak wspomniany, mimo że mają dużą gramaturę, są względnie cienkie i zazwyczaj proste (chyba że tniesz z rolki)
    moim zdaniem spokojnie możesz drukować na perle 310
    co do sztywności, to pewnie ze względu na prowadzenie papieru, bardzo sztywne kartony, zwłaszcza grubsze, np Tecco Cotton Smooth Rag 450 lub podobny tekturowany np. Ilforda 330 mógłby mieć problem z prowadzeniem pappieru, ale do takich papierów nie wybiera się L800
    Faktycznie, czasem dziwiłem się, dlaczego niektóre papiery o gramaturze np. 310 są jakieś takie cieńsze... Ja mam już kilka ulubionych papierów: np. Tecco BFS310 Baryt Fibre Silk - czy ta drukarka pociągnie taki papier, lub jeśli nie to jaka byłaby odpowiednia. (Wiem, że P400, P600 są super, tylko że tam koszty druku są już spore).
    I jaka drukarka, żeby drukować np. "pocztówki", czyli na papierze o takiej grubości/sztywności?

  5. #25

    Domyślnie

    BFS310 czyli klon (a może i to ten sam papier z inną naklejką) Ilforda Gold Fibre Silk, moim zdaniem nie nadaje się do tej drukarki z kilku powodów
    - baryty kiepsko drukują się na barwniku
    - to jest papier o klasę powyżej możliwości tej drukarki
    - jest sztywny, poza tym powierzchnia jest delikatna, na podajniku do arkusz gdzie jest gumowa rolka wciągająca papier, będzie ona zostawiała ślady na papierze, mikro-uszkodzenia widoczne mniej lub bardziej na druku
    ja bym poczekał i uzbierał do większej i pigmentowej drukarki, P600 lub P800. jak chciałbyś zobaczyć o czym mówię, zamów sobie próbnik Fomei Collection, oba baryty (w tym klon BFS310) są drukowane na P800 i pigmencie a pozostałe na ~L800.

  6. #26

    Domyślnie

    Czyli jednak wracam do pierwotnego planu z p600. Dzięki, pewnie zamówię te próbki, widziałem na medikon.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez unesco Zobacz posta
    BFS310 czyli klon (a może i to ten sam papier z inną naklejką) Ilforda Gold Fibre Silk, moim zdaniem nie nadaje się do tej drukarki z kilku powodów
    - baryty kiepsko drukują się na barwniku
    - to jest papier o klasę powyżej możliwości tej drukarki
    - jest sztywny, poza tym powierzchnia jest delikatna, na podajniku do arkusz gdzie jest gumowa rolka wciągająca papier, będzie ona zostawiała ślady na papierze, mikro-uszkodzenia widoczne mniej lub bardziej na druku
    ja bym poczekał i uzbierał do większej i pigmentowej drukarki, P600 lub P800. jak chciałbyś zobaczyć o czym mówię, zamów sobie próbnik Fomei Collection, oba baryty (w tym klon BFS310) są drukowane na P800 i pigmencie a pozostałe na ~L800.
    Wracam jeszcze do tematu, w związku z powyżej wzmiankowanym papierem. Od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem drukarki Epson SC-P600 Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony jakością druku, szczególnie czarno-białego, który jest jak dla mnie idealny, bez żadnych zafarbów, a drukuję w sRGB, bez żadnych skali szarości czy trybu advenced bw. (Nie drukowałem jeszcze na matowym podłożu tuszem matowym). Druga rzecz to papier, tu niestety jestem trochę zawiedziony, nie wiem dlaczego tak się dzieje. Drukuję na papierze 15x20, barytowym, Tecco Baryt Fibre Silk, który po wyjściu z drukarki, wygląda rewelacyjnie. Ale na drugi dzień, robi się coś takiego: Widzę jakiś małą białą drobinkę kurzu, niteczkę, paproch, coś w tym stylu. Dmucham i nic. Chcę usunąć ściereczką do optyki i nic. Przy mocniejszych próbach okazuje się że to się powiększa, i robi się jakby odprysk, ubytek papieru. Dodam, że przechowuję wydruki na razie w pudełku na zdjęcia płóciennym, leżą jedno na drugim. Zauważyłem to już na 2 zdjęciach. Dlaczego tak się dzieje? Czy to jakaś cecha tego papieru, gdyż dosyć się "klei" powierzchnia. ??? A To jest drogi papier.
    Ostatnio edytowane przez Brassai ; 03-03-2017 o 11:14

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Brassai Zobacz posta
    Wracam jeszcze do tematu, w związku z powyżej wzmiankowanym papierem. Od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem drukarki Epson SC-P600 Muszę powiedzieć, że jestem zachwycony jakością druku, szczególnie czarno-białego, który jest jak dla mnie idealny, bez żadnych zafarbów, a drukuję w sRGB, bez żadnych skali szarości czy trybu advenced bw. (Nie drukowałem jeszcze na matowym podłożu tuszem matowym). Druga rzecz to papier, tu niestety jestem trochę zawiedziony, nie wiem dlaczego tak się dzieje. Drukuję na papierze 15x20, barytowym, Tecco Baryt Fibre Silk, który po wyjściu z drukarki, wygląda rewelacyjnie. Ale na drugi dzień, robi się coś takiego: Widzę jakiś małą białą drobinkę kurzu, niteczkę, paproch, coś w tym stylu. Dmucham i nic. Chcę usunąć ściereczką do optyki i nic. Przy mocniejszych próbach okazuje się że to się powiększa, i robi się jakby odprysk, ubytek papieru. Dodam, że przechowuję wydruki na razie w pudełku na zdjęcia płóciennym, leżą jedno na drugim. Zauważyłem to już na 2 zdjęciach. Dlaczego tak się dzieje? Czy to jakaś cecha tego papieru, gdyż dosyć się "klei" powierzchnia. ??? A To jest drogi papier.
    Po pierwsze gratulacje męskiej decyzji. Mówiłem że po przesiadce na pigment nie będzie co zbierać z wynalazków typu L800! Jak więcej podrukujesz na ABW, zapragniesz jeszcze lepszych rezultatów w cz.b., a ta drukarka jest w stanie na tych tuszach je zapewnić (ABW dosć mocno kompresuje cienie, czyli mniej widać szczegółów w cieniach). Jeśli będziesz miał dużo samozaparcia, to polecam kiedyś QuadToneRip'a, ale potrzebny byłby co najmniej ColorMunkiPhoto. Jeśli masz dostęp do spectrofotometru, nawet Munki, to warto zlinearyzować na wstępie drukarkę (nie zawsze po wyjściu z fabryki jest idealnie) przy pomocy ColorBase2 Epsona (trzeba poszukać na sieci, na innych stronach Epsona niż pl).

    Co do ABW to polecam drukować nie jako Neutral, ale Warm. Ocieplenie jest niewielkie, a zdjęcia mają bardzo fajny analogowy wygląd. Standardowo najbardziej akceptowalny wydruk jest dla ustawienia Darker, czasami Dark. Epson wypuścił też niedawno narządko do zarządzania drukiem Epson Print Layout - jako jedyne potrafi w miarę sensownie zrobić podgląd zdjęcia przed drukiem w różnych ustawieniach ABW (goły sterownik i PS tego nie zrobią).

    Papiery - no to witamy w świecie (semi)profi - tu wszystko wygląda inaczej niż by się amatorowi z perspektywy L800 wydawało. To że papier jest droższy niekoniecznie musie mieć wiele wspólnego innymi jego cechami. A IGFS w postaci Tecco jest sztandarowym przykładem (bo np. dać niedzielnemu kierowcy Mitshubishi Evo, to rozwali i auto i siebie ). Ten papier jest wybitny pod względem głębokości czerni, gamutu barwnego (musi mieć dobry profil) ale jest bardzo delikatny - warstwa barytu niezabezpieczona żadnymi powleczeniami. Słynie wręcz z delikatności powierzchni. Ten papier i zwłąszcza matowe kartony fine-art trzeba dokładnie odkurzyć przed drukiem, albo czystym miekkim pędzlem, albo strumieniem powietrza. W pomieszczeniu też powinno być czysto i bez kurzu. Uważa się, że na trwałość tego papieru wpływa pozostawienie go na kilka dni do wyschnięcia. Na koniec najlepiej przesprajować go wynalazkami typu HM Protective Spray lub podobnymi. Jelsi jest kurz, to drukarka nadrukuje na nim, a jak odpadnie to zostaje biała plamka. Powierzchnia tego papieru nie powinna się kleić, jeśli tak się dzieje, oznacza to, że masz wilgotne palce i nie powinieneś go dotykać (dobrze jest mieć bawełniane białe rękawiczki).

    Jeśli chciałbyś tańszego klona tego papieru, to Tetenal robi Baryt 310 (ja kupuje w centrumdruku), klonów jest bardzo wiele, każdy większy producent papieru robi. Itp itd - o papierach do pigmentu można godzinami... a jak się wejdzie w fine-artowe maty to jeszcze dłużej... - nieosiągalne dla drukarek barwnikowych. Pozdrowienia.
    Ostatnio edytowane przez unesco ; 03-03-2017 o 12:53

  9. #29

    Domyślnie

    Ach czyli o to chodzi. Czyli kwestia zabezpieczenia tego papieru, ok. Trzeba będzie zgłębić temat. Wielkie dzięki.

  10. #30

    Domyślnie

    najpierw kwestia czystości papieru i samej drukarki i otoczenia, potem kwestia zabezpieczenia - tego papieru się niczym nie szura po wydrukowani, co najwyżej pędzlem

    jakbyś chciał mieć trwałą barytę, zwłaszcza do cz.b. to polecam Harman'a by HM Gloss Baryta (Warmtone), połysk typu soft, dużo bardziej trwały i nie powala ceną (zbliżona do IGFSa, która jest raczej niską jak an baryty...). to jest zresztą najgenialniejszy błyszczący papier do cz.b. jaki stworzona ludzką ręką, niesamowita tonalność

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Epson L800/L805 a Canon PIXMA MG7550
    By Wojteksw in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 05-10-2019, 01:13
  2. Jaki papier do EPSON L800
    By spawnik in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-11-2015, 00:17
  3. Epson L800 papier
    By meu in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16-04-2015, 14:23
  4. PAPIER do drukarki Epson L800
    By artur678 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-11-2014, 05:54
  5. Epson PX730WD a CISS i papier fakturowany... Kilka pytań.
    By tinoml in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-07-2012, 10:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •