Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Filtr szary połówkowy 67mm?

    Witam jestem zielona w tematach filtrów, potrzebuje kupić filtr szary połówkowy 67mm, obiektyw to standardowy 18-105. Przeczytałam mnóstwo wątków kup marumi, hoya, Cokin, hama nie jednak inny i niestety zrobiło mi to nieźle bajzel w głowie
    mój budżet to 250zł prosiłabym o konkretna rade oparta na własnym doświadczeniu Dziękuję z góry

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,

    Filtry szare połówkowe nakręcane są moim zdaniem bez sensu. Linia podziału jest zawsze w tym samym miejscu.
    Patrz na filtry wsadzane w tzw. holder. Często znane są pod nazwą "filtr typu Cokin" - od firmy Cokin, która to produkuje takie filtry.
    Takie filtry dają możliwość ustawienia linii podziału w dogodnym dla nas miejscu.

    Jaka moc filtra Cię interesuje?
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  3. #3

    Domyślnie

    czyli musiałabym zakupić adapter, holder i filtr z cokina?

    moc filtra? do krajobrazów jaki byś mógł polecić na początek?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mar277 Zobacz posta
    prosiłabym o konkretna rade oparta na własnym doświadczeniu Dziękuję z góry

    Używałem systemu Cokin parę lat temu - jak fotografowałem D80. Oczywiście system umożliwia stosowanie wielu różnorakich filtrów (szare ND, kolorowe, całe/połówkowe, efektowe, polaryzacyjne, itd), ale ja stosowałem tylko szare połówkowe do krajobrazu i szerokich ujęć architektury.

    Na początku sfrajerowałem się i kupiłem oryginalny holder Cokina, ale jako drugi kupiłem na ebayu za 2 dolary czy podobną kwotę chińczyka i podróbka okazała się lepsza niż oryginał, nie mówiąc o tym, że była tańsza kilkadziesiąt razy. Na allegro widzę jakieś holdery za mniej niż 10 zł i myślę, że będą OK - to nie jest skomplikowany wyrób, tylko wytłoczka z plastiku.

    Do holdera (czyli trzymacza samego filtra) będzei Ci potrzebny pierścień wkręcany w obiektyw, na który to pierścień założysz holder - takie pierścienie za 1,5 zł też na allegro. Czyli razem za jakieś 20 zł z przesyłką masz pierścień do obiektywu i holder systemu Cokin, co prawda obei rzeczy niefirmowe, ale u mnie sprawdzały się lepiej niż oryginały.

    Do tego kup porządne filtry. Na filtrach - w przeciwieństwie do holderów na przykład - nie warto oszczędzać, bo kiepskie filtry nie tylko nie poprawią zdjęcia, ale jeszcze są w stanie je popsuć. ja używałem pożyczonego Lee (pierońsko drogi i wcale nei taki wyśmienity jak za te pieniądze) i dwóch połówek o gładkim przejściu, HiTech o różnych mocach. HiTechy dają lekki fioletowy zafarb, ale ponieważ używa się ich w zasadzie tylko do przyciemniania nieba, to akurat nie jest specjalnie uciążliwe żeby się pozbyć tego zafarbu.

    Nie wiem jakich filtrów chcesz używać, ale obojętne jakie by nie były nie kupuj barwionych powierzchniowo (czysta szybka pomalowana po wierzchu - można zarysowując powierzchnię zedrzeć kolor i filtr jest do wyrzucenia), tylko w masie (ponieważ barwiony jest materiał z którego zrobiony jest filtr, farba nie zniknie, jeśli przypadkiem zarysujesz filtr i można go jeszcze używać pomimo rysy).




    Acha, taka uwaga - zanim zaczniesz kupować poczytaj o wielkościach filtrów (najpopularniejsze sa chyba wielkości P) i zobacz jak z dostępnością tych filtrów które zamierzasz używać - żeby nie powstała sytuacja, że kupisz holder innej wielkości, niż potem filtry do tego.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mar277 Zobacz posta
    Witam jestem zielona w tematach filtrów ..... prosiłabym o konkretna rade oparta na własnym doświadczeniu Dziękuję z góry
    Masz statyw?
    Jeśli nie, kup nakręcany filtr polaryzacyjny.
    Jeśli tak, kup na początek 2 nakręcane filtry - polaryzacyjny i szary (ND1000, big stopper), ale całkowicie szary .

    Zabawa fitrami typu Cokin wymaga troszkę cierpliwości i łatwo się do nich zniechęcić.
    Na początek możesz symylować ich użycie w jakinś programie do obróbki zdjęć - np. Lightromm.
    Gdy efekty tak uzyskane przestaną Cię zadowalać, będziesz wiedziała czego potrzebujesz.

    Pzdr.
    pss

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc, trochę rozjaśniło mi to sytuacje

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli do krajobrazu to tylko Cokinie, ale oczywiście to moja opinia. Szybko przeszła by CI przez głowę myśl, że nakręcane połówkowe to kiszka, jak filtr przyciemniłby tylko 2/3 nieba, a w centrum kadru pozostałby biały pasek. Sam to przerabiałem dlatego warto iść w system Cokin. Niestety, ale nie mogę zgodzić się z kolegą 2pompony (chociaż bardzo szanuję jego ogromną wiedzę na tematy foto) odnośnie tego, że zamiennik jest lepszy jak oryginał. Mam oba, i moje doświadczenia są takie. W zamienniku tian ya (czy jakoś tak) przy pierwszym nakładaniu filtra pękła ta ruchoma wypustka dociskająca filtr, czyli jakość tworzywa pozostawia wiele do życzenia. Kolejna sprawa, to słabo spasowane elementy. Holder nałożony na pierścień ma taki luz, że sam się przekręcał podczas robienia zdjęć, trzeba to było blokować papierkiem, aby podczas kadrowania holder nie latał na prawo i lewo. Przy oryginalnym pierścieniu i holderze, od roku żadne z wyżej wymienionych nie występują. Poza tym, czuć że tworzywo jest lepsze jakościowo i trwalsze. Jednak zgodzę się z tym, że na początku warto zainwestować z zamienniki i sprawdzić samemu czy taki system filtrów odpowiada i samemu ocenić jakość.

  8. #8

    Domyślnie

    A ja napiszę tak - holdery Cokina w rozmiarze P (85mm) sa tak samo słabe jak dobre zamienniki, które kosztują po 10-15zl, ale teraz, ciężko taki zamiennik dostać.
    Pierścienie - tylko zamienniki, bo płacenie 30zl za kawałek blaszki z gwintem, to absurd.
    Filtry ND - żadnych tanich i żadnych Cokina. Sądokladnie tyle samo warte, czyli nic. Dają potworny purpurowo-fioletowy zafarb i zdjęcia nadają się później tylko do przeróbkę ia na B/W. Z nadających się do użytku: HiTech, Haida, Nisi, Lee i nic więcej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bahuone Zobacz posta
    (...)Niestety, ale nie mogę zgodzić się z kolegą 2pompony (chociaż bardzo szanuję jego ogromną wiedzę na tematy foto) odnośnie tego, że zamiennik jest lepszy jak oryginał. Mam oba, i moje doświadczenia są takie. W zamienniku tian ya (czy jakoś tak) przy pierwszym nakładaniu filtra pękła ta ruchoma wypustka dociskająca filtr, czyli jakość tworzywa pozostawia wiele do życzenia. Kolejna sprawa, to słabo spasowane elementy. Holder nałożony na pierścień ma taki luz, że sam się przekręcał podczas robienia zdjęć, trzeba to było blokować papierkiem, aby podczas kadrowania holder nie latał na prawo i lewo. (...)
    Co użytkownik, to inna opinia Używałem tego chińskiego holdera lat kilka. Zabierałem go za koło polarne i w równikową dżunglę. Nic mi się nigdy nie ułamało, a luzy są wciąż niewielkie. Gdyby nie to, że po zakupie 14-24 przesiadłem się na NiSi, pewnie jeszcze bym dręczył ten holderek. MZ za tę cenę warto w to zainwestować, ale już nie oszczędzać na filtrach. I władować kasę w te marki, o których pisze GonzoG.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  10. #10

    Domyślnie

    Doradzamy osobie, która ma 1 obiektyw, 250 pln, wenę na landszafty i prawdopodobnie nie ma statywu.
    Zaczynanie w tej sytuacji od połówek to marnowanie kasy i zapału.
    Moim zdaniem polar, Lightroom, statyw i big stopper to najlepsze wyjście, mniej więcej w takiej kolejności.
    Chmurki bedą ładniejsze, dno jeziorka będzie widać, listki po deszczu nie bedą przejarane, a gdy się oswoi z długimi czasami to i wodę na mleko przerobi, albo ludzi z obrazka się pozbędzie.
    Reszta później.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Filtr szary połówkowy.
    By mirko33 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-03-2011, 20:05
  2. filtr połówkowy-szary
    By nychu in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-10-2008, 14:25
  3. Filtr szary, neutralnie szary połówkowy?
    By Carax in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 11:39
  4. filtry szary i szary połówkowy 'slim'?
    By maciek zolkiewski in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-07-2007, 20:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •