Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    To ja mam pytanie. Zapisując zdjęcie i wrzucając do 500px na sprzedaż, lepiej będzie jak zapiszę w 1200DPI czy to jest jeden piernik w jakim DPI ?

    Ogółem czy większe DPI (nie wpływa na wielkość MB) ma znaczenie ?

  2. #12

    Domyślnie

    DPI (dots per inch) to komenda dla drukarki jak gęsto ma drukować. Nie ma to żadnego związku z wyświetlaniem zdjęcia na ekranie, jego wagą i czymkolwiek innymi. To że zapisałeś zdjęcie jako 300DPI, to oznacza że domyślnie tyle pójdzie do drukarki, czyli będziesz drukować z gęstością trzystu punktów na cal wydruku. A skąd te punkty ? Te punkty to pixele w Twoim zdjęciu. Jeżeli masz zdjęcie o boku 3000 pikseli, to przy druku 300DPI bok będzie miał długość 10 cali. jak ustawisz 150DPI bok będzie miał 20 cali, przy czym zwiększy się rozmiar pojedyńczego punktu na wydruku bo ustawiłeś gęstość 150 punktów na cal. Przy tych wszystkich operacjach liczba pixeli w pliku nie zmienia się. Zakładając zatem, że wysoka jakość druku zdefiniowana jest jako 300DPI, mając zdjęcie o rozmiarach 900x900 pixel, wiesz że da się je wydrukować w dobrej jakości maksymalnie na kartce 3x3 cala czyli 7,62x7,62 cm.
    Tak ja to rozumiem. Jeżeli błędnie to niech ktoś mądrzejszy mnie sprostuje.
    D610 | T70-200 2,8 VC USD | T24-70 2,8 VC USD | N85 1,8G
    Flickr

  3. #13

    Domyślnie

    Masakra, tyle liczenia. Czyli DPI niech sobie jest na standard ustawione...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    To że dpi w zdjęciu nie wpływa na jego wyświetlanie to wiemy ale windows używa tego parametru do skalowania UI, dodatkowo w win10 jest to skalowanie bardzo złe.
    Nie. Windows nie używa DPI do skalowania UI. DPI istnieje tylko w plikach graficznych.
    Poza tym masa matryc i monitorów nie przekazuje fizycznego rozmiaru do systemu, więc skalowanie pod parametr PPI jest nie możliwe.
    To że tak to sobie nazwali, nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez sufenta Zobacz posta
    Podrzuce, niczym kukulka jajko, swoje pytanie, ktore z rozdzielczoscia i skalowaniem rowniez ma cos wspolnego: dlaczego zdjecie w ACR wyglada dobrze a w PS pojawia sie moira? P.S. jesli zalozyciel watku lub moderacja nie chca mojego pytania tutaj to, swiadom swojego wykroczenia, slowa nie powiem na przeniesienie lub kasacje.
    Zmień powiększenie w PS to zniknie. To jest skutek skalowania zdjęcia przez PS.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Reanoe Zobacz posta
    (...) Zakładając zatem, że wysoka jakość druku zdefiniowana jest jako 300DPI, mając zdjęcie o rozmiarach 900x900 pixel, wiesz że da się je wydrukować w dobrej jakości maksymalnie na kartce 3x3 cala czyli 7,62x7,62 cm.
    Tak ja to rozumiem. Jeżeli błędnie to niech ktoś mądrzejszy mnie sprostuje.
    Jest dokładnie tak jak piszesz.

    Z tym, że teraz dla drukarek kolorowych DPI jako parametr drukarki (w jej specyfikacji, nie w ustawieniach wydruku) jeśli liczone dla każdego koloru oddzielnie.
    Czyli 6-kolorowa drukarka 4800dpi w rzeczywistości jest w stanie drukować tylko 800DPI (6x 800 = 4800).
    Ale są jeszcze drukarki, przy których producenci podają DPI w starej nomenklaturze - czyli ile pelnokolorowych punktów drukują (np. termotransfery)

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Maly.Psikus Zobacz posta
    Masakra, tyle liczenia. Czyli DPI niech sobie jest na standard ustawione...
    Nic nie trzeba liczyć. Wystarczy zapomnieć o DPI przy zdjęciach.
    Dopiero jak przygotowujesz zdjęcia do wydruku na konkretnej maszynie, w konkretnym rozmiarze trzeba o tym pamiętać. A to po to, aby maszyna nie skalowała sobie sama zdjęć, bo traci sie wtedy na jakości.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #15
    give
    Gość

    Domyślnie

    mi sie tez to przydało

  6. #16

    Domyślnie

    Wstawiając foto na np: 500px.com na sprzedaż to trzeba ustawić odpowiednie (zwiększy prawdopodobieństwo kupna ?) DPI czy można to olać ?

  7. #17

    Domyślnie

    Ile razy powtarzać - DPI nie ma żadnego znaczenie przy zdjęciach.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #18

    Domyślnie

    Ma znaczenie do druku, a sprzedając zdjęcie kupiec na 99% wydrukuje...

  9. #19

    Domyślnie

    Jest mi przykro to powiedzieć, ale Mały Psikusie, nie masz racji.

    Jeśli będzie chciał to kupić ktoś nie znający się na rzeczy i kogo łatwo zagiąć trudnymi słowami - to tak, pewnie dla niego coś tak tajemniczego jak rozdzielczość będzie miała znaczenie. Ale jeśli będzie to kupować ktoś kto rozumie co to jest - kupi niezależnie od rozdzielczości, byle miało odpowiednio duże wymiary w pixelach dla jego potrzeb.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    Tak, DPI ma znaczenie przy druku, ale nie w zdjęciu, bo przy wydruku i tak zdjęcie doprowadza się do określonego rozmiaru, a tym samym zmienia DPI. Zdjęcie ma określoną rozdzielczość (nie gęstość druku) i tyle.
    W zdjęciach DPI to absolutnie zbędny parametr.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Domowe studio - wymiary
    By luunaa77 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-05-2016, 18:18
  2. Wymiary wyświetlacza monochromatycznego
    By jamarcin in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-02-2013, 21:35
  3. [ Krajobraz ] Wymiary miasta
    By urbanned in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-02-2011, 01:11
  4. sb900 -wymiary
    By fafniak in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-03-2010, 20:40
  5. wymiary SB800 i SB600
    By Xathloc in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-04-2007, 10:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •