Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego adapter FT-1 kosztuje tyle ile kosztuje?

    Swego czasu naszło mnie to pytanie, w kontekście o połowę niższej ceny "analogicznego" adaptera do systemu Canon M.
    Pierwsza myśl, no jak Nikon, to tanio być nie może ale całkiem przypadkowo trafiłem na foty rozmontowany FT-1 i trochę się wyjaśniło. Przynajmniej tak zakładam, że cena wynika z faktu, że do FT-1 musieli upchnąć więcej mechaniki, w szczególności napęd przysłony. Więcej: https://www.dpreview.com/forums/post/54969917
    Swoją drogą, to jak wynika z wątku na dpreview, jest nawet miejsce na "śrubokręt" AF. Ciekawe czy nie dali ze względu, że zeżarłoby baterię w trymiga, czy że cena byłaby wtedy x3?

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę szkoda moim zdaniem, drogi i tak już jest, można było po całości "pojechać" i upchnąć wszystko.

  3. #3

    Domyślnie

    Heh, mogli. Fajnie byłoby poeksperymentować ze szkiełkami non AF-S. Ale pewnie księgowi się włączyli.
    Mnie w kontekście FT1 zastanawia, czemu jest dostępny tylko centralny punkt AF? Jeżeli dobrze pamiętam, to w olympusowych przejściówkach 43->m43 jest podobnie. Czy to wynika ze sposobu sterowania przesłoną, bo chyba raczej nie czynnik "marketingowy"?

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że powód kosmicznej ceny jest bardzo prosty: ktoś w Tokio założył, że system "1" będzie się sprzedawał wśród zaawanowanych, zamożnych użytkowników, który chętnie zapłacą za takie "cóś" by móc podpiąć posiadaną optykę z bagnetem F do "jednynki". Niestety dla systemu "1", zaawanowani nie chcą go ruszyć nawet kijem i idą po Sony, Fuji lub Olympusa. A cena została jak ją księgowi skalkulowali.
    Ja gdy miałem pożyczonego 1J1 dokupiłem do niego noname'owy adapter z Allegro i śmigałem z manualami.
    Ostatnio edytowane przez marcin_G ; 06-12-2016 o 20:11
    Nikoniarz-majsterkowicz

  5. #5

    Domyślnie

    FT-1 swojego czasu kosztował 1000 zł, a za 900 były V1 + 10-30 VR )

    Czasami można dorwać outletowy adapter w MM lub Saturn w okolicach 6 stówek.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja za swój noname płaciłem 29 zł....
    Nikoniarz-majsterkowicz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Myślę, że powód kosmicznej ceny jest bardzo prosty: ktoś w Tokio założył, że system "1" będzie się sprzedawał wśród zaawanowanych, zamożnych użytkowników, który chętnie zapłacą za takie "cóś" by móc podpiąć posiadaną optykę z bagnetem F do "jednynki". Niestety dla systemu "1", zaawanowani nie chcą go ruszyć nawet kijem i idą po Sony, Fuji lub Olympusa. A cena została jak ją księgowi skalkulowali.
    Ja gdy miałem pożyczonego 1J1 dokupiłem do niego noname'owy adapter z Allegro i śmigałem z manualami.
    No to ja byłbym ostrożny w ferowaniu, że to tylko dlatego że marka Nikon. oczywiście brand ma znaczenie dla ceny, ale popatrzmy:
    - adapter no name (sama tuleja)- powiedzmy koszt ok. 50 zł
    - adapter no name z cpu (tuleja + cpu) - koszt ok. 200 zł
    - adapter Canon M (tuleja + cpu) - ok. 500 zł, zakładam, że ma tylko cpu, bez elektromechaniki
    - adapter Nikon FT1 (tuleja + cpu + silnik przysłony) - koszt ok. 1000 zł
    Nie chodzi tu o obronę polityki cenowej Nikona, jednak ich adapter jest bardziej złożony.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez marcin_G Zobacz posta
    Ja gdy miałem pożyczonego 1J1 dokupiłem do niego noname'owy adapter z Allegro i śmigałem z manualami.
    @marcin_G
    A miałeś na nim pomiar światła z manualami?

  8. #8

    Domyślnie

    Cena niestety wynika z konstrukcji i faktu, że pewnie nie zakładali produkcji wielkiej ilości, a nakłady muszą się zwrócić i wielka firma zarobić.
    Na szczęście ja swój adapter kupiłem nowy za niewiele ponad 300zł na aukcji z ABfoto i jestem zadowolony
    Tysiąca bym niestety za niego nie dał, bo wtedy byłby droższy od mojego V1 z 10-30mm, za którego dałem 850zł

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez conio Zobacz posta
    @marcin_G
    A miałeś na nim pomiar światła z manualami?
    Raczej nie, nie pamiętam - to było naprawdę dawno, zaraz po debiucie tego systemu.
    Nikoniarz-majsterkowicz

  10. #10

    Domyślnie

    W J5 pomiar światła działa i bez obiektywu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •