Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie kilka pytań w sprawie zakładania firmy z dotacją

    Witam, mam kilka pytań. Staram się o dofinansowanie do założenia firmy (oczywiście fotografia) w projekcie dla kobiet po 30 rż. Mam z tego powodu kilka pytań. Przepraszam gdyby moje pytania były chaotyczne. Przede wszystkim jak z opłatami (mówię o tym czasie gdy zUS jest niższy) wiem, że ZUS coś ponad 450, co jeszcze opłacacie, jak się sprawa ma z podatkiem vat. Jesteście "Vatowcami" czy nie?

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli starasz się na usługi foto to raczej nie ma sensu być vatowcem, zwłaszcza jeśli zaczynasz, jeśli masz przerwę 5lat w działalności lub to twoja pierwsza firma to dostajesz mały zus coś koło 460zł na dwa lata, a reszta to standard czyli ryczałt lub dochodowy.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie bądź vatowcem, nie opłaca Ci się to kompletnie o ile Twoi klienci to będą osoby prywatne a nie firmy. Płacisz zus ok 460zł, podatek od tego co zarobisz (po odliczeniu kosztów, kwoty wolnej od przychodu oraz składki zdrowotnej 248,82 od podatku) i jeśli nie prowadzisz sama księgowości to jakieś 100zł/mc za księgową. Na początku dojdzie koszt wyrobienia pieczątki jakieś 50zł. To wszystko. W praktyce możesz zarobić rocznie ok 15000zł i nawet nie mając żadnych kosztów nie zapłacisz podatku (3000zł kwota wolna + 176zł miesięcznie wliczane w koszty dzięki składce społecznej + 248.82 odliczane od podatku do zapłaty co miesiąc dzięki płacnonej składce zdrowotnej). Po dwóch latach zus przechodzi na wyższy, obecnie 1121zł miesięcznie. Jeśli to praca dodatkowa i jesteś zatrudniona na umowę o pracę (nawet na najniższą krajową) to płacisz tylko zus zdrowotny 288,96/mc, zarówno obecnie jak i po 2 latach działalności. Społeczną opłaca Twój pracodawca i nie musisz opłacać jej jeszcze raz z własnej działalności.
    ;]

Podobne wątki

  1. jakiej firmy tusz do CISSA i wiele innych pytan
    By kasiasty_wojtek in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 24-05-2014, 20:43
  2. kilka kwestii w sprawie foto IR
    By mx_jedi in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-08-2012, 16:09
  3. Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 18-11-2011, 22:13
  4. kilka pytan.
    By Rymek in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-05-2008, 00:42
  5. Kilka pytań
    By KDZ in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-08-2006, 17:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •