Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1
    ksh
    Gość

    Domyślnie Lampy systemowe i światło modelujące

    Sprawa wygląda tak, małe pomieszczenie z lampami błyskowymi triopo tr-982II, wszystko fajnie się sprawdza ale... brakuje światła modelującego jak w lampach studyjnych, jak to można rozwiązać żeby nie wpływało na jakość ?
    Sam stosuje lampy studyjne, które mają słabe halogeniki i jest ok ale tez się nad tym zastanawiam bo spodobało mi się wykorzystywanie wielu małych lamp, fajna mobilność i brak plątaniny kabli zasilających

  2. #2

    Domyślnie

    W normalnych lampach błyskowych jest taka opcja - naciskasz guzik podglądu GO i lampy przez ok 1s emitują niemal światło ciągłe.

    W lampach bez tej opcji zostaje ci tylko pogodzenie się z tym.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    spodobało mi się wykorzystywanie wielu małych lamp, fajna mobilność i brak plątaniny kabli zasilających
    Pół żartem, pół serio: doklejenie do każdej głowicy latarki LED - jak ma być bez kabli
    To oczywiście nie zastąpi światła modelującego, nie da przybliżonego efektu oświetlenia, ale (w ciemnych pomieszczeniach) może pomóc w "celowaniu" lampkami.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Sprawa wygląda tak, małe pomieszczenie z lampami błyskowymi triopo tr-982II, wszystko fajnie się sprawdza ale... brakuje światła modelującego jak w lampach studyjnych, jak to można rozwiązać żeby nie wpływało na jakość ?
    Sam stosuje lampy studyjne, które mają słabe halogeniki i jest ok ale tez się nad tym zastanawiam bo spodobało mi się wykorzystywanie wielu małych lamp, fajna mobilność i brak plątaniny kabli zasilających
    W dawniejszych czasach gdy nawet strzał próbny kosztował 5 zł rozwiązywało się to w ten sposób, że obserwowało plan podczas błysku. Wystarczyło w miarę wyciemnionych studio zmrużyć oczy i błysnąć. Obraz zamrażał się na siatkówce i wystarczało to do oceny.

    Drugi sposób stosuję za to do dzisiaj. Wystarczy uważna obserwacja planu od strony lampy. Dokładnie widać wtedy co lampa oświetli, trzeba to powtórzyć dla każdej lampy. Na końcu dokonuję obserwacji z paru punktów planu w kierunku lamp. Ta metoda jest pod niektórymi względami lepsza od światła pilotowego bo pozwala precyzyjniej ustawić lampę - np jeżeli zależy mi aby światło było równolegle do powierzchni. Poza tym jeśli się pracuje samemu (a tak jest w moim przypadku) to nie muszę ganiać między planem a stanowiskiem. Po tym wracam do aparatu i robię zdjęcie próbne.

    Taka procedura ma też sens przy kompaktach z pilotami pozwalając zmniejszyć zużycie halogenów i obniżając temperaturę pracy lampy (to jednak elektronika i jak ma służyć wiele lat to warto ją oszczędzać)

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 15-09-2016 o 10:37

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tzn opanowanie błysku jest ok, samo światło modelujące przydaje się by sobie zmniejszyć ilość próbnych ustawień ale jest też kwestia że światło modelujące zapewnia oświetlenie w pomieszczeniu, a jakaś "fotograficzna" kiepska świetlówa na suficie wpływa negatywnie na cienie zwłaszcza przy słabszym błysku, czym można taką świetlówe zastąpić by nie było negatywnego mieszania z błyskiem lamp ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tzn opanowanie błysku jest ok, samo światło modelujące przydaje się by sobie zmniejszyć ilość próbnych ustawień ale jest też kwestia że światło modelujące zapewnia oświetlenie w pomieszczeniu, a jakaś "fotograficzna" kiepska świetlówa na suficie wpływa negatywnie na cienie zwłaszcza przy słabszym błysku, czym można taką świetlówe zastąpić by nie było negatywnego mieszania z błyskiem lamp ?
    Ja nie obserwuję tego problemu - parametry typowej ekspozycji czyli 1/160 - 1/200 i f8 powodują, że niezbyt intensywne, ale wygodne do pracy, oświetlenie studia nie daje jakiegokolwiek wpływu. Jeśli chcę wświetlić jakieś diody to trzeba dać 1-3 s i wtedy spuszczam rolety.

    Pozdro
    Wiesiek

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak dojdą mocowania do lamp to zrobię testy porównawcze u mnie na spokojnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    jakaś "fotograficzna" kiepska świetlówa na suficie wpływa negatywnie na cienie zwłaszcza przy słabszym błysku
    Masz aż taki duży wpływ oświetlenia pomieszczenia na zdjęcia, czy obawiasz się, że taki wpływ się pojawi?
    Można zrobić próbna klatkę z ustawionymi parametrami ale bez błysku, tylko z oświetleniem pomieszczenia, wtedy będzie wiadomo, czy to przeszkadza. Jeśli przeszkadza i pojawi się na zdjęciu, to każde inne światło o podobnym natężeniu także będzie mieć zły wpływ i tez będzie widoczne, niezależnie gdzie się pojawi.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    To co dostrzegłem było widoczne na cieniach przy dużym otwarciu przysłony czyli z małą siłą błysku, a świetlówka była 125W czyli dość mocna, ja zrobię testy przy słabszym świetle.

  10. #10
    Body kilka słoików i inne graty

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Swiatło modelujące
    By bialy260 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 07-11-2020, 03:22
  2. Domowe studio - jakie lampy systemowe?
    By dmxfoto in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 30-01-2013, 12:21
  3. Światło lampy, a oczy.
    By Thorinn in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-05-2010, 01:00
  4. wpływ dyfuzora na światło lampy
    By Fotowentura in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-05-2009, 12:21
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-10-2006, 11:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •