Close

Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 63
  1. #31

    Domyślnie

    Tak, bo żaden inny soft nie ma takiej funkcjonalności.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #32

    Domyślnie

    hej dołączę się do wątku z moim pytaniem. Nie mam x-rite color-checkera, rozważam kupno.
    Mam pytanie, czy będzie przydatny w opisanych poniżej hipotetycznych sytuacjach:

    1. Sytuacja pierwsza. Fotografuję przedmioty w świetle zastanym pod gęstymi liściastymi drzewami - światło jest tam zielone i wszystkie przedmioty oświetlone są na zielono, jak w akwarium. Gdy słońce zmienia pozycję, zmienia się odcień zieleni światła. Chcę, aby mimo tego nietypowego i zmiennego oświetlenia, przedmioty miały swój realny kolor (nie zielony) i żeby na wszystkich zdjęciach miały spójny kolor. Nie chodzi o prosty balans bieli, bo co zdjęcie, mam inny kolor planu. Jest dużo czasu na aranżację i ustawienia, chodzi docelowo o artystyczne twory, ale zależy mi na oddaniu kolorów poszczególnych przedmiotów. Czy color-checker w tym pomoże? mam i tak zamiar robić oddzielną obróbkę każdej foty, pytanie tylko brzmi czy sfotografowany w takich warunkach color-checker "podpowie" mi, jaki kolor jest "realnym" kolorem fotografowanego obiektu. Czy też zgłupieje?

    2. Sytuacja druga. fotografuje przedmioty w studio, są to ubiory i przedmioty, chodzi o idealne odwzorowanie kolorów. Do każdego ujęcia zmieniam tło i ustawienia lamp i natężenie światła. Czasem do zbliżenia inaczej ustawiam lampy niż do pełnej sylwetki. Jest dużo czasu. Czy color checker przyłożony i sfotografowany przy każdym ujęciu pozwoli mi na dokładne oddanie oryginalnych kolorów fotografowanych obiektów?

    mam nadzieje, że ktoś wie?

  3. #33
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Do tego jest właśnie wzornik i w obu przypadkach się sprawdzi.
    Do wzornika jest program, który z danego zdjęcia tworzy ci profil, który wczytujesz w np Lr i do danego zdjęcia możesz ten profil użyć, balans bieli możesz sobie też na wzorniku ustawiać.

    Nie musisz kupować akurat x-rite, qpcard są tańsze.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 28-06-2018 o 13:41

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Do tego jest właśnie wzornik i w obu przypadkach się sprawdzi.
    Do wzornika jest program, który z danego zdjęcia tworzy ci profil, który wczytujesz w np w Lr i do danego zdjęcia możesz ten profil użyć.

    Nie musisz kupować akurat x-rite, qpcard są tańsze.
    dzięki jeszcze jedno pytanie. czy pomoże też z macro? Obiekty wielkości ludków lego, kapsli, muszelek ślimaka. Bo na logikę karta color checkera jest od nich...większa

  5. #35
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Wzornikiem robisz profil kolorów w danym oświetleniu, makro czy nie to bez znaczenia, chyba że będziesz świecił jakimś punktowym światłem, wtedy wzornik nic nie da, tak samo sporo namieszać można jak się ma kilka rodzajów źródeł światła, patrz jak na to narzekają ślubniacy gdzie w kościołach są żółte, niebieskie, białe, pomarańczowe i jeszcze do tego błyskają, przydaje się też przy pracy z dwoma różnymi aparatami ale wtedy wzornik można inaczej używać i ciut w innym celu.

  6. #36

    Domyślnie

    ad1 , ad2

    C.C nie zalatwia automatycznie prawidlowego oddania barwy , nie sluzy do balansu bieli.
    nadal trzeba szukac tego prawidlowego balansu . Problem , czy tez cala trudnosc pozostaje taka sama , z tym ze teoretycznie jesli znajdziesz prawidlowy balans bieli, to odwzorowanie barw powinno byc prawidlowe w calym zakresie. Prawidlowe tzn odleglosci pomiedzy kolorami na zdjeciu powinny odpowiadac tym w naturze.
    Odleglosc miedzy kolorami mozna mierzyc , tak jak sie mierzy odleglosc miedzy punktami w przestrzeni.
    Nadal trzeba bedzie wiec popracowac nad znalezieniem optymalnego balansu bieli. Pod tym wzgledem CC nie jest zadnym ulatwieniem .

    CC sluzy do
    - korygowania specyficznych wlasnosci kolorystycznych aparatu
    -korygowania specyficznych wlasciwoscie kolorystycznych zrodla swiatla.

    ad a . wykonuje sie tzw Profil , jest to program wzmacniajacy ( wlasciwie dane programowe) , oslabiajacy pewne kolory w kierunku przeciwnym niz czyni to matryca aparatu i ten Profil nakladany jest na wszystkie innne stosowane.
    robi sie go fotografujac tablice testowa w swietle o pelnym sepktrum odpowiadajacycm oswietleniu naturalniemu , czyli np w swietle zarowek fotograficznych 5500 K. Mozna go nazwac profilem aparatu


    ad. b wykonuje sie Profil fotografujac tablice testowa w okreslonym swietle , np jarzeniowym , ktore ma nieciaglosc widma , tzn pewne barwy oddaje za ciemno w stosunku do innych.
    Program uwzgledni te nieciaglosc i oslabione kolory wzmocni. Stosuje sie ten Profil wowczas , kiedy fotografujemy dokladnie w tym swietle . Uwzglednia on automatycznie rowniez wlasnosci kolorystyczne matrycy w takim swietle. Mozna mowic o profilu zrodla swiatla .


    jesli fotografujesz w Studio , to wystarczy zrobic Profil B , ktory uwzglednia rowniez np wplyw koloru scian itd itp a nastepnie stosowac go dla zdjec robionych w tym Studio . Nie jest konieczne robienie kazdego kadru z CC. Mozna mowic o profilu konkretnej sceny.

    Z praktyki moge powiedziec , ze jesli fotografowac tablice testowa , to roznica w kolorach po zastosowaniu profilu wydaje sie duza . Ale rzeczywiste kolory nie sa idealnie wzorcowymi jak na tablicy , sa jakas tam ich mieszanina , i roznice pomiedzy zdjeciami z i bez profilu sie zacieraja - niekoniecznie sa duze. Nieraz trudno sie zdecydowac , ktore jest lepsze. Ale z punktu widzenia wiernosci oddania barwy stosowanie CC ma sens.

    Sam zakup CC nie rozwiaze automatem wiernosci oddania barwy , ciagle dycydujace slowo ma fotograf , wszystko zalezy od jego umiejetnosci jak ten CC zastosuje. Ale teoretycznie warto zrobic Profil dla posiadanego aparatu.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 28-06-2018 o 14:29

  7. #37
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Coś czuję że kolejny temat będzie rozwalony, oby nie doszło do dyskusji że wzornik można wyprać w pralce i używać potem lepiej.

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Coś czuję że kolejny temat będzie rozwalony, oby nie doszło do dyskusji że wzornik można wyprać w pralce i używać potem lepiej.
    lepiej jest wiedziec , niz pisac co sie czuje .

  9. #39

    Domyślnie

    Profil profilem, lepiej mieć niż nie. Jednak na początek polecałbym szarą kartę do ustalania balansu bieli.

  10. #40

    Domyślnie

    Zachęcona wszystkimi opisywanymi w internecie zaletami color-checkera zakupiłam i ja i nie na wishu czy innym takim ale (www.fotoplu)
    i niestety wszystkie zdjęcie po wczytaniu profilu zdefiniowanego przez checkera mają zielonkawy zafarb
    więc od pół roku leży nieużywany i tyle mi pomógł.
    Takie hobby

Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Capture one i x-rite color checker
    By hudybart in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:08
  2. Ma ktoś wypożyczyć X-Rite Color Checker Passport w 3City?
    By MRPhoto in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 12:38
  3. Dodge & Burn - jak tego konkretnie używać?
    By MarviN in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 18-05-2014, 13:50
  4. Szpula negatywu... jak tego uzywac?
    By Anonymous in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2005, 12:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •