Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 63
  1. #1

    Domyślnie Color Checker Passport - jak tego używać?

    Witam
    Kupiłem to. I nie wiem jak zacząć tego używać. Nie ma żadnej instrukcji, nic na stronach. Wszędzie tylko teoria, zastosowanie, korzyści, ale co włączyć? Jak to uruchomić, jak zacząć tego używać, proszę o jakieś wskazówki krok po kroku.

  2. #2
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    dosc enigmatycznie w manualu jest opisany proces korekty ekspozycji, moglby ktos uprzejmy podzielic sie jakim tutkiem/wiedza?


    --------
    no signature
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  4. #4

    Domyślnie

    Ok. Już załapałem. Szkoda, że nie podali, że trzeba sobie ściągnąć Adobe DNG Converter. Nie na moje nerwy.

  5. #5

    Domyślnie

    Nic nie trzeba ściągać. ACR i LR też konwertują do DNG.

    Z tego co ja zauważyłem, to nie ma żadnego procesu korekty ekspozycji. Soft ColorCheckera bierze tylko surowego RAWa pod uwagę. Natomiast robi korektę w profilu - czyli jak masz prześwietlone zdjęcie, to profil będzie przyciemniam i na odwrót.

    Profile można jeszcze robić przy użyciu Adobe Profile Editor'a (wg. mnie daje lepsze, bardziej naturalne profile), ale tu zdjęcie musi być poprawnie naświetlone, bo inaczej profil będzie zły, gdyż program nie koryguje jasności.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Brassai Zobacz posta
    Witam
    Kupiłem to. I nie wiem jak zacząć tego używać. Nie ma żadnej instrukcji, nic na stronach. Wszędzie tylko teoria, zastosowanie, korzyści, ale co włączyć? Jak to uruchomić, jak zacząć tego używać, proszę o jakieś wskazówki krok po kroku.
    Generalnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Kupiłem.... i zaczęło się. Nigdy nie osiągnąłem pożądanego efektu. Po użyciu wygenerowanego profilu kolory się zmieniają, ale jest to zauważalne tylko na tablicy testowej. Zdjęcie ma się podobać odbiorcy, a tu jest ono tylko poprawne. W końcu wylądował gdzieś na dnie torby i czasami go wyciągam żeby się upewnić, że nic to nie daje. Próbowałem używać na sali z mieszanym światłem LED - katastrofa. Używałem oryginalnego softu i LR są delikatne różnice. Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.
    Ostatnio edytowane przez DaroD300S ; 30-08-2016 o 07:28

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaroD300S Zobacz posta
    Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.
    Bo to narzędzie właśnie do tego służy... I tylko do tego...

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Color checker jak sama nazwa wskazuje jest do kontroli koloru, nie naprawi ci złego oświetlenia, złej ekspozycji itd, jest pomocny przy uzyskaniu wiernych z oryginałem kolorów i tyle.
    Jak masz mieszane oświetlenie to tylko mała pomoc, nic tu nie zdziałasz nawet pięcioma wzornikami.
    Żeby używanie wzornika miało sens musisz też posiadać tam gdzie obrabiasz skalibrowany monitor bo inaczej to nadal praca z kolorem po omacku.

  9. #9

    Domyślnie

    A moim zdaniem dobrze wydałeś pieniądze. Odkąd posługuję się Color Checkerem mam sporo mniej roboty przy obróbce i efekty są IMO sporo lepsze.
    Jak napisał jeden z kolegów LR bez problemu eksportuje do dng. Po zrozumieniu krótkiego tutoriala z YT, rozpoczęcie pracy z profilem zajmuje 10 minut.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaroD300S Zobacz posta
    Generalnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto. Kupiłem.... i zaczęło się. Nigdy nie osiągnąłem pożądanego efektu. Po użyciu wygenerowanego profilu kolory się zmieniają, ale jest to zauważalne tylko na tablicy testowej. Zdjęcie ma się podobać odbiorcy, a tu jest ono tylko poprawne. W końcu wylądował gdzieś na dnie torby i czasami go wyciągam żeby się upewnić, że nic to nie daje. Próbowałem używać na sali z mieszanym światłem LED - katastrofa. Używałem oryginalnego softu i LR są delikatne różnice. Może jest to narzędzie przydatne tam gdzie istotne jest oddanie dokładnej kolorystyki.
    Generalnie to kompletne bzdury piszesz. Nikt się nie pytał czy wiesz do czego służy wzornik (ewidentnie nie), ani czy wiesz jak go nie używać.
    Pytanie tycyzy się pomocy w użyciu.

    Wzorniki to nie magiczne rzeczy czytające w myślach użytkownika, a narzędzie mające dac tylko jeden efekt - kolory jak najbardziej zgodne z rzeczywistością.
    To uzyskania oczekiwanych efektów są programy do obróbki zdjęć i umiejętność ich użycia.
    I takie wzorniki znacznie ulatwiaja uzyskanie oczekiwanych efektów. Ba... mozna spokojnie używać presetów mieszkających kolorach i zawsze bedzie taki sam efekt...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Capture one i x-rite color checker
    By hudybart in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:08
  2. Ma ktoś wypożyczyć X-Rite Color Checker Passport w 3City?
    By MRPhoto in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 12:38
  3. Dodge & Burn - jak tego konkretnie używać?
    By MarviN in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 18-05-2014, 13:50
  4. Szpula negatywu... jak tego uzywac?
    By Anonymous in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2005, 12:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •