Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nikon FE - instrukcja PL

    Oddam nerkę za tłumaczoną na język polski instrukcję do Nikona FE.
    Wiem, że jest wersja angielska w sieci, ale czytanie jej idzie, jak krew z nosa, więc błagam o łaskę.

  2. #2

    Domyślnie

    A może zdradzisz czego nie wiesz... W tym aparacie nie ma niczego skomplikowanego

  3. #3

    Domyślnie

    Do czego służy pokrętło po lewej stronie? Do skracania czasu naświetlania? - próbuję to przełożyć z cyfry
    Jak dobrać odpowiedni światłomierz? Czy po prostu jakikolwiek...? Nie chcę spisywać parametrów na cyfry.
    I jak z niego korzystać?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karina_klepacka Zobacz posta
    Do czego służy pokrętło po lewej stronie? Do skracania czasu naświetlania? - próbuję to przełożyć z cyfry
    Jak dobrać odpowiedni światłomierz? Czy po prostu jakikolwiek...? Nie chcę spisywać parametrów na cyfry.
    I jak z niego korzystać?
    Do ustawiania czułości filmu (w jednostkach ASA) i jednocześnie do korekty ekspozycji +/- 2EV co pół jednostki. Zasada identyczna jak w cyfrze, tylko w cyfrze jednostkami czułości (i nie filmu tylko matrycy) jest ISO, a korekta ekspozycji działa tak samo.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Do ustawiania czułości filmu (w jednostkach ASA) i jednocześnie do korekty ekspozycji +/- 2EV co pół jednostki. Zasada identyczna jak w cyfrze, tylko w cyfrze jednostkami czułości (i nie filmu tylko matrycy) jest ISO, a korekta ekspozycji działa tak samo.
    A to jak analogowe ISO jest po lewej, to co jest na prawym pokrętle?
    I jak mogę wybrać jednocześnie 2 ustawienia tym samym pokrętłem?

  6. #6

    Domyślnie

    Na prawym pokrętle masz wyłącznie czasy (albo automat).

    Jeśli idzie o lewe pokrętło, ustawia się to tak:

    1. korekta na 0 (zero)
    2. ustawienie ASA przy założeniu filmu (żeby nie zapomnieć)
    3. teraz obracając pokrętłem ustawiasz korektę ekspozycji na + lub - w zależności od tego, co jako świadomy fotograf chcesz osiągnąć.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karina_klepacka Zobacz posta
    Do czego służy pokrętło po lewej stronie? Do skracania czasu naświetlania? - próbuję to przełożyć z cyfry

    To pokrętło ma dwie funkcje. Nastaw ISO i korekta ekspozycji. ISO ustawiasz zgodnie z tym, które będzie napisane na filmie. ISO ustawia się poprzez wciśnięcie srebrnego przycisku po prawej stronie kółka. Znacznik ASA i ISO to to samo, więc jak masz na filmie napisane ISO 400, to ustawiasz wartość 400 na wysokość czerwonego wskaźnika, jak na zdjęciu.
    Druga funkcja tego pokrętła, to korekta ekspozycji. Jak w cyfrze, od -2 do +2, domyślnie na 0. Jeżeli chcesz ją zmienić, musisz "podnieść kołnierz" ten srebrny i kręcić w lewo lub w prawo. Może Ci się to przydawać na trybie A (o tym za chwilę) lub jak chcesz oszukać światłomierz.

    Cytat Zamieszczone przez karina_klepacka Zobacz posta
    Jak dobrać odpowiedni światłomierz? Czy po prostu jakikolwiek...? Nie chcę spisywać parametrów na cyfry.
    I jak z niego korzystać?
    Po co Ci dodatkowy światłomierz? Masz w aparacie i do tego jest to jeden z dokładniejszych pomiarów. Linia FE, FE2 i FA były bardzo dokładne w pomiarze światła. W wizjerze po lewej stronie masz dwie wskazówki. Jedna, gruba, pokazuje jaki masz wybrany czas. Druga "leży" na dole, ale jak odciągniesz dźwignię naciągu w stronę czoła (swojego) to uruchamiasz światłomierz. Wtedy sztuka polega tylko na tym, żeby ta cienka wskazówka była tam gdzie gruba, a właściwie odwrotnie. Cienka pokazuje pomiar i musisz dobrać do tego czas naświetlania (czyli grubą dać tam gdzie jest chuda). Jeżeli nie starczy skali czasu, to operujesz przysłoną na obiektywie.


    Cytat Zamieszczone przez karina_klepacka Zobacz posta
    A to jak analogowe ISO jest po lewej, to co jest na prawym pokrętle?
    I jak mogę wybrać jednocześnie 2 ustawienia tym samym pokrętłem?

    Tu z kolei masz pokrętło czasów. Czasy od 1000 do 2 to są czasy krótsze niż sekunda (1000 to 1/1000 s). Od 1 do 8 to są czasy sekundowe. M90 i B to czasy manualny, który pozwala wyzwalać migawkę bez baterii (wszystkie inne wymagają baterii). M90 to 1/90 s, a B to jest Bulb, czyli tak długo, jak masz wciśnięty spust. Jeszcze masz A, czyli "priorytet przysłony". Aparat sam dobiera czas do zadanego ISO i przysłony. Jeżeli zaczynasz zabawę z analogiem, a masz problemy z manualną obsługą aparatu, to od tego zacznij. Żeby z A przełączyć się na inne czasy, musisz wcisnąć ten srebrny przycisk na środku.

    Jeszcze napisz jakie masz obiektywy do FE, no i oczywiście jak jest jeszcze coś, czego nie kumasz, to pisz. Pozdrawiam serdecznie

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki, to powinno wystarczyć póki co.
    Mam Nikkor 35 mm/2.5 E

  9. #9

    Domyślnie

    No i super. Zanim założysz film, pobaw się na sucho w ustawianie ostrości na klin i naukę tendencji światłomierza do zachowań w różnych warunkach. Pamiętaj o zamykaniu dźwigni naciągu, bo szybko zjesz baterie, no i koniecznie sprawdź czy światłomierz reaguje na domykanie przysłony, bo FE ma uchylany popychacz do oczytu przysłony (dzięki temu można pracować z Nipponami Kogaku bez przerabiania). Bardzo lubię to body, jeden z przyjemniejszych Nikonów jakie mam

  10. #10

    Domyślnie

    W tym aparacie jak odbywa się prawidłowy pomiar światła?
    Jeśli mam popychacz do odczytu przysłony opuszczony czyli popychacz obraca się razem z pierścieniem przesłony to wówczas mam podawane czasy do ustawionej przesłony od razu czy mam się*sugerować wskazaniem proponowanego czasu po wciśnięciu podglądu głębi ostrości?
    Nie wiem czy piszę jasno.
    Chodzi mi o to, że wskazówka proponowanego czasu migawki przez światłomierz w wizjerze, zmienia się*podczas kręcenia pierścieniem przesłony bez podglądu ostrości oraz z podglądem. Który jest prawidłowy?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F60 instrukcja PL
    By swistakbmx in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-12-2008, 01:51
  2. Instrukcja obslugi PL nikon D70S
    By marcinifgm in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-07-2008, 15:36
  3. Instrukcja PL dla nikon coolpix P1
    By palej in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-04-2007, 17:49
  4. Instrukcja do Nikon coolpix 8700 PL
    By klaklanbej in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-08-2006, 11:05
  5. Instrukcja Nikon Coolpix 4100 Pl
    By Krzbal in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-06-2005, 00:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •