Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Hugin - panorama "z podłogą i sufitem" - jak to zrobić.

    Witam. Mam kłopot ze stworzeniem panoramy z rzeczonym "sufitem i podłogą", czyli 360x180. Przeglądałem już sporo tutoriali z różnych programów. Używam Hugina, ale próbowałem też wykonać to w Photoshopie. Efekt jest ten sam - panoramy wychodzą super, ale tylko w poziomie. Nie potrafię zrobić takiej, gdzie można patrzyć "w górę" i "w dół". Udało mi się nawet zrobić panoramę "planetę", ale nie znam programu, na którym mógłbym to podejrzeć w Windows, więc nie wiem czy dobrze wyszło. Interesuje mnie jednak osiągnięcie efektu podobnego do fotki z Panorado, która jest zdjęciem demonstracyjnym tego programu. Fotka nie jest planetą, tylko panoramą wykonaną w kilku punktach w "rybi" sposób, czyli pewnie standardową fotką 360x180. FSPViewer-2.1.0, którego używam pozwala patrzeć na niej na niebo i podłoże, jednak moje panoramy przegląda tylko horyzontalnie. Z tego co widziałem w większości tutoriali ludzie po prostu wrzucają fotki do Hugina, odpalają asystenta i po sprawie. Czasem tylko przesuną parę punktów kontrolnych, lub ewentualnie przemieszczą jakiś punkt w szybkim podglądzie. Ja jak bym nie próbował - nie wychodzi. Doszedłem do wniosku, że jest to kwestia zdjęć "z rybim okiem", ponieważ ja składam panoramę ze standardowych fotek z normalną geometrią. Rybie oko próbowałem więc zrobić w aparacie jako nałożenie efektu na wykonane zdjęcie (bo mam tylko taką opcję i nie mogę robić moim Coolpixem L340 rybiego oka "od ręki"). Próbowałem też używać Photoshopa do przerabiania normalnych zdjęć na rybie oko (filtr sferyczny, lub transformacja warp). Niestety tak przygotowane fotki hugin źle interpretuje i robi się sieka rozłożona nie tylko w poziomie, ale i w pionie z czarnymi dziurami, lub poprzestawianymi, "porozrywanymi" obrazkami. Pytanie więc jak w aparacie, który nie za bardzo ma rybie oko zrobić fotki i wrzucić je do Hugina by się udało (ogniskowa aparatu 4mm - 112mm, bo to chyba ma znaczenie przy podawaniu parametrów w programie, jak próbuję go ustawiać manualnie). Ewentualnie jak robiąc normalne fotki - tak je przerobić, by Hugin złapał co trzeba i sklecił z tego panoramę 360x180 ? Może wykonuję źle zdjęcia, bo Hugin ma problemy by automatycznie wykryć punkty kontrolne gdy dodaję zdjęcie wykonane w dół i / lub w górę, jednak nie ma tu filozofii przecież, próbowałem nawet powiesić sznurek na aparacie by uniknąć efektu paralaxy (chociaż poziome pano wychodzą super, więc go raczej nie ma), a zdjęcia w dół i w górę robię po prostu prostopadle "do ziemi i nieba" z punktu centralnego dla obiektywu, z którego były robione wszystkie pozostałe dookoła.

  2. #2

    Domyślnie

    Poszukaj programu Autopano Giga - daje radę przy panoramach sferycznych.

    pozdr,
    kris

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, ale to nie jest darmowy program. Hugin raczej sobie radzi z tego co widziałem na tutkach. Problem może tkwić w fotkach. Czy wiecie jak je prawidłowo wykonać zwykłym aparatem ?

Podobne wątki

  1. jak zrobić "kolorowy cień" w studio?
    By anytramka in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 12:35
  2. tradycyjnie: "jak zrobić taki efekt"
    By TonyFalcon in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-12-2010, 22:15
  3. Jak zrobić stare zdjęcie z "nowego"?
    By ddMON in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 31-10-2004, 11:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •