Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    OK, daję. Moim zdaniem powinieneś zacząć od:

    1. Zrozumienia co to jest RAW, i że jest zasadniczo inny niż jpg co do swojej idei
    2. Zrozumienia jak działa taki RAWer jak LR i że z definicji musi wyświetlać RAWa inaczej niż jpga

    Nie pytałbyś czemu LR wyświetla inaczej RAWa niż jpga, gdybyś miał cień zrozumienia co do tych dwóch podstawowych punktów powyżej. Poważnie. Nie pytałbyś czy nie skopałeś czegoś podczas robienia zdjęcia, gdybyś miał choćby mgliste pojęćie co to jest ten cały RAW...

    To nei chodzi o to, żeby udowodnić coś komuś i postawić na swoim, bo mnie nie zależy, czy Ty się do czegokolwiek co ja powiem zastosujesz, czy nie. Nie obchodzi mnie to. Zapytałeś, to poradziłem najlepiej jak mogłem - i naprawdę szczerze uważam, że tak by było najlepiej. Poznać techniczne podstawy fotografii: słynny trójkąt (czas, f, ISO), zasady ekspozycji, stare regułki łączące czas i ogniskową, i parę innych... Jakbyś to w praktyce przećwiczył na własnej skórze, co się czym je - miałbyś jakąś możliwość zrozumienia odpowiedzi jaką Ci ludzie udzielają...

    Ale każdy może postępować jak sam uważa i zamiast uczyć się na cudzych błędach może się uczyć na swoich - wolna wola. Teraz tylko szukaj w całym internecie przepisu na zdjęćia o lepszej plastyce, skoro uważasz, że to jest kwestia jednej czy dwóch porad typu 'co poprawić' jak piszesz.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cahir Zobacz posta
    Zdjęcie było robione ze statywu. Ale i tak coś z ostrością jest nie tak. ...
    Cytat Zamieszczone przez Cahir Zobacz posta
    ...co zostało zrobione źle i jak to poprawić. ...
    Tu można w zasadzie tylko spekulować, zgadywać. Z statywu także może wyjść poruszone. Na takie mi wygląda bo ostrości nie ma w całym kadrze (zakładam, że to cały kadr, tylko pomniejszony).
    Ewentualne przyczyny:
    - pozostawienie włączonej stabilizacji w obiektywie
    - poruszenie w momencie naciskania spustu migawki (nie wiadomo czy był np. wężyk spustowy bądź samowyzwalacz)
    - mocniejszy podmuch wiatru (mało prawdopodobne co prawda)
    - jakaś "wada" samego obiektywu (również uważam mało prawdopodobne) - tylko na podstawie tego co napisałeś:
    Cytat Zamieszczone przez Cahir Zobacz posta
    ... Obiektyw jest mega dziwny, raz mogę zrobić zdjęcia o super plastyce, a chwilę później przy tych samych ustawieniach kaszana. ...
    O różnicy pomiędzy RAW i JPG (nawet tym "zaszytym" w RAW-ie) już napisał kol. 2pompony. Ta różnica będzie i to normalne, choć nie zgodzę sie z tym co napisałeś (na podstawie wstawionego zdjęcia), że Faston wyświetla je w dobrej jakości. Na zamieszczonym przykładzie jak dla mnie jakość z Faston jest również bardzo słaba (jeśli to cały kadr).

  3. #13

    Domyślnie

    A możesz wrzucić gdzieś na serwerze ten RAW do ściągnięcia? Po prostu IMO obydwa zdjęcia są takiej jakości, że chcę zobaczyć OCB

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Tu można w zasadzie tylko spekulować, zgadywać. Z statywu także może wyjść poruszone. Na takie mi wygląda bo ostrości nie ma w całym kadrze (zakładam, że to cały kadr, tylko pomniejszony).
    Ewentualne przyczyny:
    - pozostawienie włączonej stabilizacji w obiektywie
    - poruszenie w momencie naciskania spustu migawki (nie wiadomo czy był np. wężyk spustowy bądź samowyzwalacz)
    - mocniejszy podmuch wiatru (mało prawdopodobne co prawda)
    - jakaś "wada" samego obiektywu (również uważam mało prawdopodobne) - tylko na podstawie tego co napisałeś:

    O różnicy pomiędzy RAW i JPG (nawet tym "zaszytym" w RAW-ie) już napisał kol. 2pompony. Ta różnica będzie i to normalne, choć nie zgodzę sie z tym co napisałeś (na podstawie wstawionego zdjęcia), że Faston wyświetla je w dobrej jakości. Na zamieszczonym przykładzie jak dla mnie jakość z Faston jest również bardzo słaba (jeśli to cały kadr).
    Kumam jaka jest różnica między RAW i JPG....po prostu nie sądziłem, że to w tym wypadku będzie ona tak duża w kwestii jakości.
    Może/na pewno musiałem poruszyć statyw - mój błąd. A szkoda.

    Cytat Zamieszczone przez Ogryzek Zobacz posta
    A możesz wrzucić gdzieś na serwerze ten RAW do ściągnięcia? Po prostu IMO obydwa zdjęcia są takiej jakości, że chcę zobaczyć OCB
    Proszę http://przeklej.org/file/bmy3GB/DSC.3989.NEF

  5. #15

    Domyślnie

    Skopałeś kompletnie ostrość i szukasz problemu w oprogramowaniu. Problemem nie jest soft tylko operator. Zanim zaczniesz szukać problemu tam gdzie go nie ma ogarnij obsługę aparatu.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  6. #16

    Domyślnie

    Zrób jakieś normalne zdjęcie i jak będzie coś nie tak to wtedy szukaj problemu ale tutaj ja nie wiem co miało być głównym motywem.
    Ostrość jest kilka metrów przed aparatem. Następnym razem przełącz z AF-C na AF-S.
    Ostatnio edytowane przez Ogryzek ; 14-08-2016 o 22:46

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cahir Zobacz posta
    Więc na podstawie RAW-a mogę potwierdzić, że wygląda na poruszone, czy tam niepotrzebny był ten tryb AF-C i tu główna przyczyna (prawdę mówiąc nawet nie wiem gdzie i jak w EXIF się sprawdza jaki tryb AF był użyty )

    Nie mogę natomiast potwierdzić tej rzekomo wielkiej różnicy pomiędzy przeglądarką, a tym co wyświetla Lightroom. U mnie praktycznie różnicy nie ma, nie wiem dlaczego u Ciebie jest tak duża jak napisałeś.

    Więc NEF (czy raczej zaszyty w nim JPG) otwarty w Irfan View (akurat taką używam przeglądarkę do zdjęć) tak wygląda:



    W Lightroom tak:



    W obydwu programach zmieniłem tylko rozmiar zdjęcia, zmniejszając do dłuższego boku 1200 pix. i nic więcej

    PS.
    Widze, że Occur.pl (tam akurat wstawiłem) wyciął dane EXIF (i dodatkowo skompresował zdjęcia, na dysku miały ponad 400KB), a było w nim jaki program był użyty...no trudno, trza wierzyć na słowo
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14-08-2016 o 23:03

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ogryzek Zobacz posta
    Ostrość jest kilka metrów przed aparatem. Następnym razem przełącz z AF-C na AF-S.
    Jaki AF? Zdjęcia ze statywu szczególnie w takich warunkach robi się z wyłączonym AF-em i stabilizacją. Odpala się Live View powiększa kadr i ustawia dokładnie ostrość ręcznie. Wtedy jest pewność, że błąd AF nie zepsuje zdjęcia.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Cahir - Otóż na razie nei rób w RAWach, rób sobie spokojnie w jpgach. Pół świata robi same jpgi i żyje. Zostaw te RAWy w spokoju (przynajmniej na jakiś czas).
    To się nazywa pomoc? Człowiek uczy się cały czas i jeśli ten człowiek chce się uczyć to niech się uczy a my na forum jesteśmy by pomagać. Jeśli teraz zostawi rawy w spokoju i nikt mu nie podpowie o co chodzi tak naprawdę z lr i rawami, to co za rok lub tam parę miesięcy coś się zmieni? tworzy lr i wywoła piękną rawkę, która trafi do muzeum fotografii?

  10. #20

    Domyślnie

    Żeby robić RAWy, trzeba po pierwsze wiedzieć co to jest i jak się tym zajmować, po drugie trzeba opanować program, czyli wiedzieć jak się go obsługuje . Jeśli się nie wie ani jednego ani drugiego, trzeba się nauczyć. Niby proste, a cały czas do ludzi to nie dociera.

    Zupełnie jak w muzyce: żeby grać na jakimś instrumencie trzeba po pierwsze poznać zasady muzyki i po drugie opanować (tzn. nauczyć się obsługiwać) dany instrument. W wypadku muzyki ludzie to rozumieją i nei zadają pytań w rodzaju: hej, całkiem nieźle wychodzi mi bębnienie na cymbałkach, czemu jak siadam do fortepianu to mi nie wychodzi?

    A w wypadku RAWów i obróbki takie pytania są na porządku dziennym.

    Dlatego szczerze radzę takim ludziom - nie rzucajcie się na głęboką wodę, skoro wyraźnie nie macie do tego drygu czy żyłki. To nie są wyścigi, ten kto się szybciej nauczy nei będzie lepszy, będzie tylko wiedział tydzień wcześniej, nic więcej. Opanujcie spokojnie warsztat, nauczcie się rozumieć co światłomierz wam chce powiedzieć, wdrażajcie się w fach fotografa bezstresowo, poznawajcie tajniki ekspozycji - a jak sami zobaczycie z czasem przesiadka na RAWy przyjdzie o wiele łatwiej.

    Ale przecież zawsze można temu co mówię nei wierzyć i zabrać się za Rawy natychmiast, bez wymaganej do tego wiedzy i wprawy. A potem padnie kolejne pytanie, czemu przez sekundkę zdjęcie jest bajecznie kolorowe, a potem przygasa. Widać ten LR taki do dupy.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-11-2015, 17:07
  2. Lightroom 3.2 nie wyświetla profili obiektywów
    By tomek_bartus in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-06-2015, 18:49
  3. różnica w jakości zdjęcia
    By Noelle22 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-04-2014, 20:29
  4. Problem z Photoshop CS5 - wyświetla jaśniejsze zdjęcia
    By daniel4g in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-02-2012, 13:07
  5. Filtr polaryzacyjny = wzrost jakosci zdjecia
    By Hrehor in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-06-2007, 10:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •