Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie soczewek

    Panowie i Panie

    Potrzebna mi pomoc mam do wyczyszczenia soczewkę w obiektywie niby kupiłem chusteczki do czyszczenia obiektywów ale okropnie pylą. Co byście polecili do czyszczenia soczewek i filtrów tak żeby nie syfiło. Chodzi mi raczej o coś porządnego i sprawdzonego.

  2. #2

    Domyślnie

    Płyn Rotin do optyki i miękka szmatką, można kupić w zestawie. Polecam. Pozdrawiam serdecznie

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzięki wiele osób poleca ten płyn kupie go i jakąś szmatkę do czyszczenia optyki

  4. #4

    Domyślnie

    A może prościej iść do optyka lub Lidla i kupić wilgotne, jednorazowe, nasączone izopropanolem chusteczki do okularów?

    Pzdr.
    pss

  5. #5

    Domyślnie

    Chusteczek papierowych absolutnie nie. Papier może bardzo łatwo porysować powłoki na soczewkach.

    Płyn Rotin (czy jakikolwiek inny dobry - np. Chemax - dostepny u każdego optyka) i sciereczka z mikrofibry do czyszczenia optyki (dostepna u każdego optyka)
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem, że polecasz również pranie ściereczki po każdym czyszczeniu, aby pozbyć się brudu, który nie usunięty może porysować powłoki.

  7. #7

    Domyślnie

    Ściereczki z mikrofibry.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  8. #8

    Domyślnie

    Celulozowe chusteczki
    Myślę, że zgadzamy się co do tego, zę potrzebny jest jakiś płyn. Obojętnie - Rotin, Chemax, czy izopropanol ( większość to i tak izopropanol z różnymi nalepkami np. Zeiss )
    Diabeł tkwi w sposobie jego użycia.
    Mikrofibra będzie zbierać ziarnka piasku i różne śmieci, po paru użyciach jej działanie zacznie bardziej przypominać papier ścierny niż jednorazowa wilgotna chusteczka

    I jeszcze jedno :
    "Wielowarstwowy system antystatyczny działa na zasadzie zwiększania napięcia powierzchniowego elementów optycznych. Po przetarciu szkła płynem zostaje utworzona nanometrowa, wielowarstwowa powłoka, która zwiększa napięcie powierzchniowe i zmniejsza przyciąganie ciał materialnych o 95%."
    W cudotwórcze właściwości nanopowłok Nikona mogę uwierzyć, w deklaracje niektórych producentów płynów do czyszczenia niekoniecznie.
    Ostatnio edytowane przez pysson ; 14-08-2016 o 18:54

  9. #9

    Domyślnie

    Po przeszukaniu internetu zdecydowałem że kupie ten zestaw http://www.rotin.pl/produkt,771.html , a jak się sprawdzi to słabe elementy wymienię na lepsze. Jeszcze raz dzięki Wszytki za pomoc.

  10. #10

    Domyślnie

    W Lidlu są takie tanie nawilżane ściereczki w pudełeczku coś za 4,99 zł chyba. bardzo skuteczne. ALE, ALE nie przesadzajmy z czyszczeniem soczewek. Niektóre soczewki w starszych obiektywach mają miękkie powłoki organiczne i można je po prostu zmyć
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

Podobne wątki

  1. Jak uniknąć zaparowywania soczewek?
    By _Ocean_ in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-10-2012, 17:41
  2. Czystość soczewek a jakość zdjęć
    By RudVan in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 25-01-2012, 15:37
  3. Wymontowywanie grupy soczewek z Heliosa
    By tantal in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-05-2009, 14:29
  4. Zestaw soczewek do makro
    By mihow in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 14-05-2006, 15:29
  5. jak usunąć paprochy z soczewek w coolpixie 5400?
    By indianeczka in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-05-2006, 16:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •