Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 57
  1. #31

    Domyślnie

    Hej, odświeżam temat, bo mam podobną zagwozdkę
    Od niedawna posiadam Nikona d5500 z obiektywem Nikkor 18-105mm. Generalnie jestem mile zaskoczona tym kitem i póki co nie mam większych uwag ale... po przesiadce z Canona 5d + C24-105L marzy mi się uniwersalny obiektyw w góry i do krajobrazu z lepszą plastyką, ładniejszym odwzorowaniem barw i ostrością co najmniej taką jak N18-105mm. Cena do 2500zł za nówkę max. Czy w tej cenie dostanę coś wyraźnie lepszego do ww. zastosowań? Wstępnie wpadł mi w oko N16-85mm. Czy ktoś ma/miał bezpośrednie porównanie pomiędzy tymi dwoma obiektywami?

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    Hej, odświeżam temat, bo mam podobną zagwozdkę
    Od niedawna posiadam Nikona d5500 z obiektywem Nikkor 18-105mm. Generalnie jestem mile zaskoczona tym kitem i póki co nie mam większych uwag ale... po przesiadce z Canona 5d + C24-105L marzy mi się uniwersalny obiektyw w góry i do krajobrazu z lepszą plastyką, ładniejszym odwzorowaniem barw i ostrością co najmniej taką jak N18-105mm. Cena do 2500zł za nówkę max. Czy w tej cenie dostanę coś wyraźnie lepszego do ww. zastosowań? Wstępnie wpadł mi w oko N16-85mm. Czy ktoś ma/miał bezpośrednie porównanie pomiędzy tymi dwoma obiektywami?
    Nowego 16-85mm raczej bym nie kupował, dużo nie zyskasz w porównaniu do 18-105mm.
    Czy to koniecznie musi być jeden uniwersalny obiektyw? Może warto pomyśleć o Sigmie 10-20mm + 50mm f/1.8G + 70-300mm AF-P VR?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #33

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o Nikkory, to biorę jak najbardziej pod uwage używane obiektywy i ten 16-85mm wypada wtedy całkiem rozsądnie cenowo.

    Ogólnie początkowo widziałam to tak:
    N18-105mm kupiłam za śmieszne pieniądze wiec niezależnie od dalszych zakupów, zostawię sobie ten obiektyw. Do niego planowałam dokupić UWA: biorę pod uwagę Tokinę 11-20mm lub Sigmę 10-20mm. Tę ostatnią wyłącznie ze względu na cenę (nówka prawie 1000zł tańsza w stosunku do Tokiny...) jednak przeraża mnie bardzo wysokie prawdopodobieństwo wysyłania Sigmy do serwisu celem kalibracji. Myślę, że po prostu będę musiała zrobić rundę po sklepach i przetestować kilka Sigm, zanim podejmę ostateczną decyzję w sprawie UWA.
    Te dwa obiektywyw, czyli N18-105 i UWA miałybyć moim podstawowym zestawem w góry. Później zaczęłam się zastanawiać, czy jeżeli uniwersalnym zoomem robię jakieś 70% zdjęć, nie warto byłoby zainwestować w coś lepszego niż N18-105 (niezależnie od posiadania w przyszłości UWA), stąd moje pytanie
    Co do zooma, być może 70-300 miałby u mnie zastosowanie (np. będąc ostatnio na Morawach większość zdjęć robiłam na ogniskowej ~105mm) ale w przeciwieństwie do koleżanki, która założyła ten wątek, ja po kilku latach noszenia C5d + C24-105 mam serdecznie dość taszczenia ciężkiego sprzętu na szyi i mój obecny zestaw musi być na tyle lekki, żebym pakując plecak nie patrzyła na niego z obrzydzeniem Dlatego noszenie więcej niż dwóch obiektywów odpada. Dodam, że chodzi tu o trekking w górach, czyli większość moich wyjść w plener, bo gdybym fotografowała głównie krajobrazy "nizinne" waga i czas nie miałyby aż takiego znaczenia. Nie wiem, może nie brzmi to szczególnie sensownie, ale fotografia jest zawsze "dodatkiem" do tego typu wycieczek, a nie celem samym w sobie, dlatego muszę brać pod uwagę wagę i czas i jakoś to wypośrodkować.

  4. #34

    Domyślnie

    Z szerokokątnych ja w górach jestem zadowolony z Tokiny AT-X PRO DX 12-28 mm f/4. Zakres ogniskowych do 28 jest bardzo przydatny - od szerokiego kąta do niemal standardu. Zapewnia dużą elastyczność, a obiektyw bardzo dobry i sobie chwalę (albo mój egzemplarz) - świetne kolory, fajnie szybko ostrzy, plastyczne zdjęcia, nieduży, lekki. Z "kitowych" sprawdził mi się też Nikon AF-S DX 18-140 f/3.5-5.6G ED VR, ale to niemal to samo, co 18-105, no, może solidniejszy (metalowy bagnet), a ogniskowa do 140 ma też swoje zalety - kilka razy przydała się, zwłaszcza z cropem, kiedy chciałem coś mieć bliżej (D7200).
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    Hej, odświeżam temat, bo mam podobną zagwozdkę
    Od niedawna posiadam Nikona d5500 z obiektywem Nikkor 18-105mm. Generalnie jestem mile zaskoczona tym kitem i póki co nie mam większych uwag ale... po przesiadce z Canona 5d + C24-105L marzy mi się uniwersalny obiektyw w góry i do krajobrazu z lepszą plastyką, ładniejszym odwzorowaniem barw i ostrością co najmniej taką jak N18-105mm. Cena do 2500zł za nówkę max. Czy w tej cenie dostanę coś wyraźnie lepszego do ww. zastosowań? Wstępnie wpadł mi w oko N16-85mm. Czy ktoś ma/miał bezpośrednie porównanie pomiędzy tymi dwoma obiektywami?
    Jako uniwersalny obiektyw w teren mogę polecić tego N 16-85
    Dwie fotki poglądowo z terenu:
    Pierwsza na 16mm:

    Druga na 85mm:
    AF w D5500 w połączeniu z tym N 16-85 działa dosyć sprawnie, nie jak w d300s, ale daje radę
    Porównania tego obiektywu do N18-105 niestety nie mam
    Ostatnio edytowane przez frogi ; 24-05-2017 o 16:11
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  6. #36

    Domyślnie

    @OlgaZ
    Trudno nie wspomnieć o Sigmie 17-50/2.8, która np. u mnie dobrze sprawdza się do krajobrazów, a zakres zwykle jest wystarczający.
    Jęsli chodzi o UWA, to nie przesadzaj z tą kalibracją, mogę się założyć, że przy tego typu obiektywie i zdjęciach, do których jest dedykowany, nie zauważysz przesunięć focusa. W tej cenie, oprócz nowej S10-20 możesz ewentualnie szukać używanego Nikkora 10-24.

  7. #37

    Domyślnie

    W różnych górach byłem na setkach wycieczek, zawsze z aparatem. Z mojego doświadczenia na temat dyskusji w tym wątku dodam dwie uwagi.
    1. Jeżeli wybieramy się w góry z aparatem to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy idziemy na wycieczkę w towarzystwie przyjaciół, czy idziemy fotografować góry. W zależności od odpowiedzi na to pytanie inny bedzie plan wyprawy (godziny wymarszu, wybór miejsc itp). Inny też będzie sprzęt który należy zabrać (aparat,obiektywy, statyw, głowice, itd)
    2. W górach można robić ciekawe zdjęcia wszystkimi ogniskowymi, ale pamiętać należy, że jednak większość zdjęć robimy tam zazwyczaj szerokim kątem. Szczególnie dotyczy to tych którzy pytają jaki obiektyw zabrać w góry. Jeżeli do formatu Dx zabierzemy w góry obiektyw 10-24 czy 12-24 to większość nawet nie pomyśli żeby go zmienić w trakcie wycieczki. Jeżeli ktoś założy do aparatu obiektyw 17-50 to też nie będzie tragedii, ale jeżeli wcześniej fotografował obiektywami UWA to będzie mu często brakowało tych krótszych ogniskowych. Dłuższe niż 50 mm ogniskowe do Dx można sobie spokojnie podarować, a ci którzy ich tam ewentualnie używają nie pytają co z sobą zabrać.
    W górach można oczywiście fotografować inne tematy: zwierzęta, portrety, makro itd ale to już inna historia i inny sprzęt ktory nie różni się niczym od tego używanego na nizinach.

  8. #38

    Domyślnie

    Osobiście, to wydaje mi się, że długie ogniskowe mogą się przydać. Często można znaleźć fajny detal, zrobić "portret" konkretnego szczytu, jakąś fajną fakturę z płatów śniegu, skał, kosówki itp. itd. Tak więc najczęściej u mnie zestaw w góry wyglądał tak:
    DX: Sigma 10-20, Nikkor 70-300 VR - jak musi być lekko i małe gabaryty
    FF: Nikkor 14-24, Nikkor 70-300VR - jak mogę sobie poszaleć z ciężarem w plecaku

    Jeśli miałem konkretną potrzebę, ochotę i/lub siły to 70-300 zastępowałem Tamim 150-600. Wiele razy się przydał.

    Choć oczywiście dobór ogniskowych to w dużym stopniu kwestia przyzwyczajenia i preferencji fotografa
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  9. #39

    Domyślnie

    Bushi - akurat tej Tokiny nie brałam pod uwagę, ale skoro polecasz to przyjrzę się jej bliżej

    frogi - dzięki za zdjęcia i opinię

    poste - ta Sigma była mi już kilkukrotnie polecana przez znajomych i ogólnie wydaje się najbardziej rozsądnym wyborem, ale wiesz.. człowiek szybko przyzwyczaja się do wygody posiadania ogniskowej 105mm więc postanowiłam poszukać też czegoś w zakresie powiedzmy do 70-85mm. Ciekawa wydaje się też Sigma 17-70mm (nowsza wersja) tylko nieco odstrasza opinia o mydlanych brzegach przy ogniskowej 17mm. Nie wiem na ile jest to uciążliwe i widoczne, przejrzałam sporo zdjęć z tego obiektywu na Flickrze i wydaje się okej, odpowiada mi jakość zdjęć z tego obiektywu przy różnych parametrach, mimo pewnych niedoskonałości, no ale ziarno wątpliwości zostało zasiane.
    Co do Sigmy 10-20mm i kłopotów z AF - znajomy używa tej Sigmy i zdjęcia robi nim naprawdę fajne, ale jak podpytałam o szczegóły to okazało się że nie jest tak kolorowo. Potwierdził, że jego egzemplarz ma problem z AF i często kiedy nie jest go pewny, a zależy mu na ujęciu, to robi kilka zdjęć o identycznych parametrach, a później wybiera najostrzejsze. Dodam, że fotografuje głównie w górach właśnie, a mimo to ta wada jest widoczna (kwestię techniki robienia zdjęć i późniejszej obróbki pomijam, bo nie jestem tego w stanie ocenić).
    Nikkor 10-24mm również wpadł mi w oko, ale po przejrzenie sporej ilości zdjęć z ww. Nikkora, Sigmy 10-20mm i Tokiny 11-20mm (Flickr, Pixelpeeper), w moim subiektywnym odczuciu pod względem ostrości wypada on najsłabiej.

    Dark - ja również uważam, że dłuższa ogniskowa w górach daje bardzo ciekawe efekty i miałabym trochę inne podejście do tematu, gdybym chodziła w nie głównie żeby robić zdjęcia. Ten Nikkor 70-300mm faktycznie jest lekki jak swój zakres, ale oprócz podejścia ogranicza mnie jeszcze budżet Z Tamrona 150-600mm widziałam kilka fajnych ujęć Tatr i z pewnością jest to świetne narzędzie do wyławiania ciekawych detali z otoczenia. Zresztą, to obiektyw który marzy mi się do tych pozostałych kilku % zastosowań, kiedy już skompletuję podstawowy zestaw i wyjdę z debetu

    Ogólnie rzecz biorąc, i nawiązując też do tego co napisał mmluty, zestaw w góry to bardzo indywidualna kwestia, zależna od oczekiwań, kondycji, zdrowia no i priorytetów. Oczywiście, że im większy zakres ogniskowych pokrywają posiadane obiektywy, tym zwiększają się szanse na ciekawe zdjęcie, tylko ta zabawa zabiera czas. Może gdybym miałam ponadprzeciętną kondycję lub bawiłoby mnie robienie zdjęć w biegu, patrzyłabym na to inaczej, a tak wybieram najlepszy dla mnie kompromis.

  10. #40

    Domyślnie

    Ja też prawie zawsze fotografuję "przy okazji" i unikam dźwigania sprzętu (a także zmiany obiektywów). I póki używałem aparatu z APS-C (DX), byłem fanem obiektywów klasy 16-80/85 (co daje ekwiwalent 24-120, czyli dosyć uniwersalny zakres). Zwłaszcza, że są zupełnie niezłe zarówno w systemie Canona i Nikona. I takie rozwiązanie rekomenduję. Pozostaję zresztą wierny tej zasadzie - do FX mam w standardzie przypięty obiektyw 24-105. Sigma 17-50 jest świetna, ale jeżeli się fotografuje na zewnątrz, moim zdaniem warto poświęcić światło na rzecz zakresu (z tego powodu nie zdecydowałem się na 24-70 do FX). Jak się potrzebuje czasem coś jasnego lub coś szerokiego, to warto kupić taki obiektyw stałoogniskowy (lekki, mały) i wrzucić do plecaka "na wszelki wypadek". Ja na tej zasadzie czasem zabieram 35/1.8 (do FX)- kiedy się spodziewam, że będę robić zdjęcia w pomieszczeniach.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw do zdjęć aut
    By kristof05 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-06-2013, 14:08
  2. obiektyw do zdjęć sportowych
    By ptaszyna_tkd in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 06-09-2011, 00:30
  3. W górach... Tarnowskich Górach ;) [tymancjowo ślubniakowo]
    By tymancjo in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 14:40
  4. Obiektyw do Zdjec Reporterskich
    By Maziol in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 06-06-2007, 00:20
  5. obiektyw do zdjęć koncertowych
    By zielarz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-09-2004, 22:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •