Close

Strona 17 z 107 PierwszyPierwszy ... 715161718192767 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 1063
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Po trzecim już człowiek tylko myśli - kiedy wyjdę???
    owszem zdarza sie
    jednak odbiorce / klienta malo to interesuje niestety

    Nawiasem mówiąc - mogę zrobić każde światło jakie zechcę (to ad vocem do "oceny" moich rozwiązań w tym zakresie).
    dyskutowalismy na ten temat kiedys i nie chcialbym wracac do dosc burzliwej klotni mam swoje zdanie w temacie wyboru swiatla - po prostu mi sie podoba cos innego, ale grunt ze sie sprzedaje. tym bardziej ze gdy decyduje klient to wszelkie aspekty merytoryczne przestaja miec znaczenie.

    Podziwiam tych co jak Piotr na tym rynku się utrzymali pracując, zakładam, godziwie.
    nie ma co podziwiac.. sytuacji gdy chcialem rzucic foty bylo milion, tym bardziej ze nie brakuje mi pomyslow na zycie, a zawodow wyuczonych pare tez sie znajdzie. ale kocham robic zdjecia
    prawde mowiac fotorgafia to wyjatkowo niewdzieczny zawod i przyznam ze strasznie mnie dziwi ze ludzie gromadami pakuja sie w ten biznes.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    prawde mowiac fotorgafia to wyjatkowo niewdzieczny zawod i przyznam ze strasznie mnie dziwi ze ludzie gromadami pakuja sie w ten biznes.
    można tak powiedzieć o wielu zajęciach z których są pieniądze
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    można tak powiedzieć o wielu zajęciach z których są pieniądze
    naprawde uwazasz ze z fotografii sa pieniadze?
    trzeba naprawde miec mnostwo szczescia, znajomosci i poswiecic mnostwo pracy by z fotografii miec rozsadne pieniadze. tak w przeliczeniu na roboczogodziny, a nie na zasadzie ze zrobienie zdjecia to tylko nacisniecie spustu migawki.
    ja wiem ze jest niski prog wejscia i szara strefa, w szczegolnosci w fotografi slubnej. ale chcac to robic legalnie, nie liczac na dotacje z pup i tani zus, na przyzwoitych stawkach - zaczynaja sie schody. Przy czym zarowno dotacje jak i szara strefa od lat zabijaja uczciwy rynek. No ale kazdy sternikiem swojej lodzi
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  4. #164

    Domyślnie

    Piszesz "rozsądne pieniądze" a ja piszę "zawód" = "pieniądze" inaczej jest to hobby
    Przy czym nie podaję kwot, kosztów, zysków, itp
    Chodziło mi tylko o to, że w wielu zawodach/pracach jest podobnie, nie napracujesz się, nie masz szczęścia, to nie masz kasy. Bo dokładnie to co opisałeś w stosunku do prowadzenia działalności fotograficznej można odnieść do wielu innych działalności. Przykładowo projektowanie instalacji elektrycznych czy prowadzenie sklepu z bułkami. Jak policzysz wszystkie koszty, masz legalne programy, płacisz zus/podatki/czynsze a masz to nieszczęście, że nie masz zleceń/klientów, to jesteś na minusie.
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #165

    Domyślnie

    chyba nie do konca zrozumiales co chcialem powiedziec, ale to niewazne. oczywiscie masz racje w tym co napisales powyzej. tylko ze mi chodzilo o stosunek nakladu pracy do efektu. i nie pisze tu o etacie bo z tym zupelnie nie ma porownania tylko o prowadzeniu dzialanosci. milego dnia
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    chyba nie do konca zrozumiales co chcialem powiedziec, ale to niewazne. oczywiscie masz racje w tym co napisales powyzej. tylko ze mi chodzilo o stosunek nakladu pracy do efektu. i nie pisze tu o etacie bo z tym zupelnie nie ma porownania tylko o prowadzeniu dzialanosci. milego dnia
    no to właśnie ty też nie zrozumiałeś, bo ja cały czas o tym samym, czyli o tym, że w innych zawodach (nie na etacie) też bywa trudno
    również miłego dnia
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #167

    Domyślnie

    Dla mnie głównym problemem przy uprawianiu zawodu fotografa jest płytkość mojego wrocławskiego rynku. Jak w każdej działalności liczą się koniec końców klienci zamawiający sesję za sesją a nie raz do roku. Jeszcze 10 lat temu na opisywanym poletku advertorialowo-edytorialowym były 4 wydawnictwa systematycznie zamawiające zdjęcia. Pracowało dla nich paru fotografów (akurat ich wszystkich znałem i nikt już w fotografii nie pracuje). Z tych czterech wydawnictw obecnie tylko jedno ciągle zamawia dedykowaną fotografię. Ale nawet tam suma zamówień lekko licząc spadła do 40% i naprawdę trudno liczyć, że dalej nie będzie ten trend się utrzymywał. Można zadać sobie pytanie czy warto taką wyrwę zasypać poprzez rozpaczliwe poszukiwania nowych klientów siłą rzeczy z poletka reklamy. Uznałem, że wysiłek nijak nie będzie wart zachodu. Zdecydowanie łatwiej jest mi zarobić w działalności wydawniczej, strategicznej czy reklamowej i to zarówno własnej jak i na zlecenie. I w tym sensie 100% zgadzam się z Sailorem.

    Absolutnie nie żałuję jednak tych "paru" lat pracy na tym poletku fotografia okazała się na początku kochanką wdzięczną, inspirująca i satysfakcji było sporo i jest duża szansa, że ktoś też może taką drogę odbyć. Z czasem uwarunkowania się zmieniły, zmalała bariera wejścia ale kluczowe było cięcie kosztów m.in poprzez fotografię stockową. W zasadzie to nawet jestem wdzięczny wydawnictwu, że ostrzegawcze tąpnięcie sprzed 3 lat uzmysłowiło mi, że pora ewakuować się z tego poletka. Akurat był czas na nowe pomysły - dały mi one nawet więcej satysfakcji niż te dotychczasowe. Nie zmienia to jednak, że wdzięczny jestem za tę odbytą drogę. I na pewno dalej będę się w jakimś zakresie fotografią zajmował.

    Obiektywnie rzecz biorąc to myślę, że przy moim zaangażowaniu i dociekliwości na każdym innym polu miałbym porównywalną satysfakcję i myślę, że lepszą kasę.

    Pozdro
    Wiesiek

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    no to właśnie ty też nie zrozumiałeś, bo ja cały czas o tym samym, czyli o tym, że w innych zawodach (nie na etacie) też bywa trudno
    również miłego dnia
    Owszem, jednak specyfika fotografii jako zawodu polega na tym, że w przeciwieństwie do większości zawodów, zajmuje się nią miliardpińcet amatorów chcących sobie dorobić. Hydraulik nie zmieni Ci uszczelki, żeby mieć do portfolio
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  9. #169

    Domyślnie

    Ok, portfolio nie, ale nie znaczy to, że tylko w fotografii jest ciężko
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  10. #170

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    Ok, portfolio nie, ale nie znaczy to, że tylko w fotografii jest ciężko
    Wiele branż zmieniło się diametralnie, fotografowie nie mają nawet specjalnych powodów do narzekania. W takiej architekturze to dopiero zaszła rewolucja. Albo taki zawód redaktora to jest skrajna pauperyzacja. Jako konsumenci zyskujemy, jako świadczący usługi dostajemy po tyłku. Fotografia w jakimś sensie przestała być zawodem a stała się umiejętnością (nie oceniam zasadności tego). Zresztą znaczna część produkcji foto nie wymaga specjalnej wiedzy czy pomysłowości co połączone z niską barierą wejścia daje ostrą konkurencję. Jeden chciałby żyć za powiedzmy 10 K a drugiemu wystarczy 2 K - jak przekonać go do tego aby miał większe ambicje? Po stronie klienta prymat kosztów (nieraz absurdalny) zaciska pole manewru.

    Na pewno nie jest problemem początkujący fotograf "pracujący za portfolio". Klienci, którzy mają takie oczekiwania nie są warci obsługi - szkoda dla nich czasu. Nie są warci nawet rozmowy. Ci którzy potrzebują większej ilości zdjęć są skłonni coś już zapłacić. Problemem jest jednak ilość solidnych klientów czyli głębokość rynku. Wcale tej roboty nie ma zbyt dużo (przy ilości tych co potrafią ją przyzwoicie zrobić). No i stocki zabierają multum roboty.

    Ale nikt nie każe grać w tę grę. Jak komuś nie podoba się to co jest to powinien się uważnie rozglądnąć...Nawet gdy fotografia ma dla niego nieprzeparty urok.

    Pozdro
    Wiesiek

Strona 17 z 107 PierwszyPierwszy ... 715161718192767 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Glamour/Beauty ] Edytorial - Memory Remains (100% krakowski)
    By aboutalithium in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-04-2011, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •