Close

Strona 51 z 107 PierwszyPierwszy ... 41495051525361101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 501 do 510 z 1063
  1. #501

    Domyślnie

    @Wujot na prawdę czuje się wyróżniony Twoimi słowami, chociaż obawiam się że nigdy tak się nie stanie. Patrząc na Twój dorobek, drogę którą przeszedłeś, wiedzę jaką zdobyłeś nie mam się co nawet łudzić że się zbliżę do poziomu jaki ty reprezentujesz. Nawet nie mówię o Twoim warsztacie technicznym jak oświetlenie, a właśnie samym procesie tworzenia pomysłów, aranżacji i wywieranie pożądanych efektów wizualnych. Może jakbym był Twoim asystentem przez kilka lat to bym podciągnął się w tym wszystkim patrząc i codziennie asystując w Twojej pracy.
    Dziękuje też za wskazanie ciekawych publikacji które pomogą mi podciągnąć się tam gdzie obecnie najbardziej kuleje mój warsztat. Nie będę ukrywał że ciężko zdobywa się te książki. Ale będę szukał bo dochodzi do mnie to od czym piszesz od samego początku. Pomysł, aranżacja itd. a nie jak to do tej pory u mnie było że technika, oświetlenie, jakość.

    Co do low key to pisałeś już trochę na ten temat, w nawiązaniu do moich pytań o problemy z jakością wynikające z wad matryc cyfrowych z rejestracją niedoświetlonych zdjęć.

    Wracając do tematu książek to z wymienionych mam tylko "Światło w fotografii, Magia i Nauka" i jest to jedna z najlepszych publikacji jaką mam i nie mogę się doczekać kiedy wpadną mi w ręce te które stawiasz wyżej od niej.

    pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za czas jaki poświęcasz dla nas, dzieląc się swoimi przemyśleniami oraz wiedzą.

  2. #502

    Domyślnie

    W zasadzie wszystko jest dość łatwe do kupienia, ceny też spoko.

    https://allegro.pl/listing?string=Ma...p-cul-1-4-1003

    http://www.taniaksiazka.pl/sztuka-i-...-p-428855.html

    https://www.olx.pl/oferta/swiatlo-w-...1-IDmVmlS.html

    http://allegro.pl/witold-dederko-osw...egro&bi_m=reco

    Kup jeszcze koniecznie "Historię obrazów" Hockneya - są na allegro za 70-80 zł. Tanio jak za piękno tej książki.
    Jest ciągle np. w Empiku Allan Starski "Scenografia" - rewelacyjna książka - też obowiązkowa, trochę wniosków przeniesiesz wprost do studia foto.
    O Strzemińskim już pisałem - jest w Muzeum w Łodzi. To akurat trudna lektura.

    Uwaga ogólna to są niektóre książki z tych co na nie trafiłem. Niejako z mojego pokolenia, podejrzewam, że teraz znalazłyby się lepsze (albo i nie). Na przykład "Światło w filmie" Konrada to trochę archaiczna pozycja bo zmieniły się i źródła i oprawy. Mnie nauczyła ona myśleć w kategoriach technicznych. Być może znalazłoby się teraz coś lepszego i aktualniejszego. Ale wydaje mi się, że trzeba spojrzeć na zagadnienie z różnych kierunków i różnych dziedzin. Szczególnie, że fotografia pojmowana branżowo jest bardzo zaściankowa. Dlatego czytam bardzo szeroko, w tym najmniej z "klasycznych" pozycji fotograficznych. W sporej mierze wynika to z pozycjonowania tych publikacji. Ale też ujęcie tematu przeważnie mi nie odpowiada.


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Zapraszam na blog. Całkiem nowy tekst i siedzi akurat w temacie rozmowy o świetle.

    http://polandtravel.info/jurewicz/ja...ycjami-esej-2/

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 31-10-2017 o 14:43

  3. #503

    Domyślnie

    @Wujot Ślicznie dziękuje kolego za pomoc, ja na "Professional Lighting Technique Broncolor" ponad miesiąc polowałem i o włos nie kupiłem niemieckiej wersji. Poprosiłem już by mi zamówiono to wszystko co przylinkowałeś. Przeczytałem też bloga. Jak zawsze poza dokładnym zapoznaniem się z treścią starałem się zgadywać kompozycje oświetleniowe. Na pierwszym zdjęciu rozpoznaje temat o którym mi kiedyś tutaj opowiadałeś, czyli filtry kolorystyczne, ciepły który robi poranne oświetlanie z ponad horyzontu i zimne, błękitna folia na cienie. Do tego kawa ma również nawiązywać do porannego przeznaczenia kosmetyków które znajdują się na zdjęciu. Mam nadzieje że dobrze czytam to zdjęcie?.

    Temat z poduszką rónież kapitalny, samym światłem zrobiłeś historię i z mdłego obrazu stworzyłeś coś co przykuwa oko. Gobo zagrało kapitalnie podkreślając realizm sceny. Jeżeli w ogóle gobo robił efekt liści.

  4. #504

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    @Wujot Na pierwszym zdjęciu rozpoznaje temat o którym mi kiedyś tutaj opowiadałeś, czyli filtry kolorystyczne, ciepły który robi poranne oświetlanie z ponad horyzontu i zimne, błękitna folia na cienie. Do tego kawa ma również nawiązywać do porannego przeznaczenia kosmetyków które znajdują się na zdjęciu. Mam nadzieje że dobrze czytam to zdjęcie?.

    Temat z poduszką rónież kapitalny, samym światłem zrobiłeś historię i z mdłego obrazu stworzyłeś coś co przykuwa oko. Gobo zagrało kapitalnie podkreślając realizm sceny. Jeżeli w ogóle gobo robił efekt liści.
    Poranną kawę dobrze odczytujesz - przynajmniej takie były intencje. Ale muszę powiedzieć, że z porami dnia to zawsze mam problem. Powiedzmy, że takie światło panowałoby rano na tarasie. Ale jak pokazać porę we wnętrzu? W zdjęciu z tą poduszką zostawiłem neutralną kolorystykę (no bo tak byłoby w rzeczywistości), później przyszło mi do głowy, że można byłoby zrobić jakąś dominantę wskazującą na kolor wnętrza np delikatnie różową (bo kobieca) albo jakąś inną.

    Zastanowił mnie bardzo efekt z tej Twojej foty


    Takie światło w naturze występuje o zmierzchu - te psychodeliczne różo-fiolety występują na niebie na wschodzie (przeciwnie do słońca, pod warstwą cyjanu). Ale oczywiście w cieniach się tego nie zobaczy. Czyli z odczytywaniem pory po kolorze to jest bardziej skomplikowane. Wracając na chwilę do poduszki to się wydaje proste bo z definicji będzie się kojarzyć z porankiem bądź zmierzchem. To drugie jednak już przy oświetleniu sztucznym. Czyli poduszka w białym równomiernym świetle będzie poranna. Z kawą to też jest łatwo bo pije się ją rano więc psychologicznie będziemy w odbiorze faworyzować to skojarzenie.

    Teraz na tapetę bierzemy znów Twoją herbatę. Moja żona uznała, że to pora wieczorowa. Dociśnięta "zeznała", że raz, że herbata ale dwa ciemno i na pewno nie jest to poranek . Czyli jest kolejny wniosek poranek jest jasny, prześwietlony a zmierzch ciemny. I znów miałoby to umocowanie w psychologii (a nawet fizjologii) bo niezależnie, że fotometrycznie pewnie nie ma różnicy to jednak otwierając oczy po śnie jesteśmy oślepieni a o zachodzie jest odwrotnie dostrzegamy spadający poziom jasności.
    Jak widać nie tylko kolorystyka, motywy ale nawet histogram ma określony wpływ na deszyfrowanie fotografii. Tę konkluzję dedykuję wszystkim miłośnikom "prawidłowej" tonacji, wzorników kolorów itd. Nie ma prawidłowej tonacji - jest interpretacja.

    Najogólniej ciągle zmagam się z tymi porami dnia - jak widzisz zidentyfikowałem jakieś zależności. Jest jeszcze na szczęście weryfikacja - pokazujesz pracę innym i pytasz się jaka to pora i wiesz czy dobrze zrobiłeś.

    W tym Twoim zdjęciu irytuje mnie to odbicie nad dzióbkiem - w pierwszej chwili łapię to, że niby para ale coś nie tak z nią jest. I to denerwuje. Oklapnięta rączka - też tego unikam.

    ---------------------------------------------------------------

    Teraz gobo - ciekaw jestem jak rozumiesz to pojęcia. Bo patrząc wąsko to wkładka do reflektora profilowego lub spoota. W fotografii końcówki takie są rzadkie a te które znam kiepskie (chromatyzmy) w roli projektora. Zawsze mi się marzyło mieć ze dwie profilówki ale rozmiary, cena, waga raczej skutecznie zniechęcają (dlatego mam tylko PC). Szkoda, że nie ma zgrabnych mniejszych konstrukcji pod stolik fotograficzny. Taka końcówka z obcinaczami (każdy przesuwany niezależnie), przesłona irysowa i ramka na gobo byłaby idealna. Oczywiście w cenie do 3000 PLN .

    Skoro nie można mieć prawdziwego gobo, to trzeba improwizować i u mnie pojęcie gobo rozszerzyło się na włożenie "czegoś" w skierowany strumień światła. Rezultaty są niezłe bo reflektor odsuwasz daleko a maskę montujesz przy planie i można mieć jej ostry obraz. Zmieniając relacje przestrzenne można zmiękczyć cień półcieniem. Zresztą zwrócę Ci uwagę, że "prawdziwe" gobo stosowane jest tam gdzie nie ma możliwości bliskiego podejścia do planu. I w takim ujęciu na focie z poduszką rzeczywiście jest gobo a roślinki zerwałem przed studiem.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 01-11-2017 o 19:36

  5. #505

    Domyślnie

    Tekst odnośnie światła i pory dnia genialny w swojej prostocie i faktycznie mający sens w odniesieniu do realiów. Tak do tego tematu nigdy nie podochodziłem. Porę dnia uznawałem za kąt padania, rozproszenia i temperaturę.
    Faktycznie uzyskałem efekt odwrotny od zamierzonego bo nie wziąłem pod uwagi mocy światła. Bardzo cenna lekcja za którą dziękuje.

    Co do gobo to dla mnie też jest szerokim pojęciem. I uznajmy że to wszystko co stawiamy pomiędzy światłem a obiektem bu uzyskać pożądany cień będzie gobo. Przerabiałem samodzielnie robione folie stawiane przed lampami aż w końcu zrobiłem sobie takie coś.

    Tak więc doskonale Ciebie rozumiem z tym tematem.

    Nawiązując do czajnika i tego odbicia to był efekt przypadkowy i mnie też zaczął irytować po publikacji zdjęcia, natomiast co do rączki to nie chciałem by wyszło sztucznie. Dlatego ją położyłem co mogło popsuć estetykę obrazu. Dziękuje też za szczegółową analizę i obowiązkowo proszę podziękować małżonce

    Postaram się niebawem wrzucić coś nowego bo mam już przygotowane rekwizyty tylko właśnie etap planowania kadru bardzo słabo mi idzie.

  6. #506

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Nawiązując do czajnika i tego odbicia to był efekt przypadkowy i mnie też zaczął irytować po publikacji zdjęcia, natomiast co do rączki to nie chciałem by wyszło sztucznie. Dlatego ją położyłem co mogło popsuć estetykę obrazu. Dziękuje też za szczegółową analizę i obowiązkowo proszę podziękować małżonce

    Postaram się niebawem wrzucić coś nowego bo mam już przygotowane rekwizyty tylko właśnie etap planowania kadru bardzo słabo mi idzie.
    Powinieneś pracować na zlecenie - trzeba mieć dużą dyscyplinę aby robić wymagające zdjęcia "dla siebie". Najlepiej uczyć się za pieniądze klientów - to zawsze była i jest moja dewiza.

    W kwestii rączki to masz rację - nie obejrzałem jej zbyt dokładnie. Normalnie to nie mam skrupułów - widz nie zna szczegółów konstrukcji i jak zablokuję rączkę to na pewno weźmie to za dobrą monetę. Ale tutaj z oczywistych względów byłby to błąd. Ale czegoś mi w tym zdjęciu brakuje. Jakoś jest tak zbyt oczywiście. Sprawdziłem, że rzeczywiście nie używają talerzyków pod filiżankę ale znalazłem fajne "serwetki". Ale w ogóle to dzieje się w "parterze". Może powinna być ptasia perspektywa? No i jednak przestrzeń z reguły jest mocno otwarta. I trochę historii brak. Hmmm. Dużo pytań. Nie jest to łatwa fota.

    Ładny spoot. Skąd wytrzasnąłeś wziąłeś ten obiektyw - jakiś projektor? Czego?

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 02-11-2017 o 01:17

  7. #507

    Domyślnie

    Po raz kolejny zgadzam się z Twoją oceną. Staram się robić obrazy z minimalną ilością przedmiotów co faktycznie może powodować efekt że czegoś brakuje w opowieści. Zamiast skupić się na historii skupiam się na estetyce.
    Co do zleceń i uczenia się na klientach to niestety nauka taka na portrecie nie okazała się dobrym pomysłem, co do zleceń z tego typu fotografii poza kilkoma sytuacjami nie mam takich możliwości.
    U mnie leży marketing i reklama która wynika z niskiej samooceny swojej pracy. Kiedyś było odwrotnie ale wynikało to z niewiedzy jak wyglądają dobre prace. Czym więcej wiem tym bardziej się wycofuje widząc tylko ścianę jaka mnie czeka zanim uzyskam pożądany poziom.

    Co do spota to tylna część to strumienica, przednia jakiś stary projektor kupiony za kila funtów. Na ebayu jest masa tego za grosze.
    https://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-1...kAAOSwjyhZ-Iu3
    Wkłady robię sobie sam z plastikowych wieczek od pudełek śniadaniowych z nożem wypalonymi wzorami. Mam też od niedawna starą lampę projektor Elfo ze setką płytek więc nic tylko używać


    Obecnie pracuje nad takim projektem i może byś mógł mi pomóc w rozważaniach jak ten pomysł zrealizować.
    Opisze na jakim etapie planowania jestem, pierwsze próby wyszły poniżej moich oczekiwań dlatego zaprzestałem pracy nad tym zdjęciem co widać po jabłku i detalach. Teraz bogatszy o Twoje uwagi chce skupić się na szkicu zamiast lecieć z aparatem i czas tracić na próby.



    Przede wszystkim chce zmienić koncepcje, bo nie ma tutaj historii i jest pół pomysłu na zdjęcie, góra butelki nie sprawdza się jako rączka od kufla chyba że bym ją wymodelował w PS i zrobił z niej ucho. Sam pomysł dolnej części jako kufla z pianą lekko wylewającą się jest tematem i myślę że dobrze się sprawdza.
    Problem widzę w 5 elementach:
    1. Historia
    2. Kąt patrzenia
    3. Podłoże
    4. Kolor
    5. Tło
    6. I siła światła wynikająca z wczorajszej naszej rozmowy


    Tematem jest cydr jabłkowy o bardzo ładnym kolorze matowej zieleni, płyn nie jest przeźroczysty co powinno ułatwić oświetlenie tematu.
    Kolorem przeciwstawnym jest czerwień lub fioletowy. Takie pytanie czy tło robić w kolorze przeciwstawnym czy np takie drewno będzie dobrym posunięciem?
    Kolejnym pomysłem jaki mam to by zrobić efekt spadającej górnej części butelki uderzającej o podłoże, chce też złapać rozbryzg wody w tym uderzeniu. Muszę mieć też kąt by widać było wnętrze tej butelki i jabłko jak na tym zdjęciu. Myślę że to fajne nawiązanie do tego z czego jest piwo zrobione.
    Mam problem z tłem jego kolorem i tematem na nim. Mam gobo drzewa, mógłbym puścić taki efekt na tło albo na stół gdzie znajduje się kompozycja.
    Sprawdzałem też efekt jabłek znajdujących się na stole ale wyszło mi już za wiele elementów w kompozycji, nie ma też nic co by wyjaśniało dlaczego butelka jest przecięta. Nie mam też nic co by czyniło z tego zdjęcia historię.
    Na razie jedyny efekt zatrzymania widza to efekciarstwo.

    Wiem co chce zrobić a nie za bardzo wiem jak to zrealizować już na pierwszym etapie. Nie wiem czy robić na wprost z niskiej perspektywy co by rozwiązało problem podłoża ale straci się element zaciekawienia uzyskanego perspektywą.
    Czy trzymać się takiej perspektywy i dokładać sobie kolejnych problemów z podłożem i zlaniem go z tłem.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 02-11-2017 o 11:49

  8. #508

    Domyślnie

    Mam poważne wątpliwości czy w ogóle w tym pomyśle jest potencjał aby się nim dalej zajmować.

    Zauważ, że w pierwowzorze mieliśmy butelkę przecinaną nożem (jak krojenie jabłka). Jednak nie z przypadku butelka była butelką bo pozostała prawie cała. Po odcięciu góry robi się z tego zagadka. Dół to przecież robi się szklanka, góra to jakiś lejek. Razem rebus - chyba zbyt wiele oczekujesz od odbiorcy. Myślę, że dołożenie noża może też nie pomóc. Jak widać pozornie drobna zmiana i całość się wali.

    Wejdźmy na poziom wyżej. Nie jest dla mnie do końca zrozumiałe po co w ogóle tym się zajmujesz. Podejrzewam, że na bazie interesującego projektu i opanowanej technologii chciałbyś zrobić coś własnego. Ale pomysł jest dość zamknięty. pomijając kwestie realizacyjne (które ja osobiście zasadniczo bym zmienił tak aby to był nowoczesny plakat a nie pseudorealistyczna fotografia) to potencjału tam nie widać. Ale być może należałoby odwrócić rozumowanie. Chciałbym zrobić plakat o sile nie mniejszej jak wzorcowy, który także by w zgrabny sposób łączył elementy butelki i jabłka. I to jest zupełnie inne zagadnienie. Mogę Ci podpowiedzieć koncepcje, które przyszły mi do głowy:
    - lewitująca nad płaszczyzną butelka z wyrazistym cieniem, kształt cienia to oczywiście jabłko prawdopodobnie z małym listkiem
    - podobnie (zawieszona abstrakcyjnie butelka ale zamiast denka ma połówkę jabłka
    - albo wyobraź sobie butelkę oplecioną jedną bardzo długą obierką od jabłka. Zaczyna się nad kapslem i wijąc ląduje na dole
    Prawdę powiedziawszy jak chwilę nad tym myślę to pojawiło mi się kilkanaście potencjalnych dróg i ich analiza i dopracowanie pochłonęłaby sporo czasu. W każdym razie każdy z tych trzech projektów jest designerski i lekki. I każdy wymaga kultury wykonawczej. Np w pierwszym projekcie należałoby się bardzo dokładnie zastanowić czy chodzi tylko o ordynarną podmiankę cienia czy może jednak przemodelowanie częściowo przezroczystego kształtu jaki da butelka. W drugim projekcie istotne jest aby zgubić podwójną ściankę butelki tak aby nie był to owoc dołożony do butelki, Wystarczy przeciąć owoc o średnicy butelki, obciąć dno, nalać trochę płynu (aby fotografować przez warstwę płynu) i wyretuszować podwójną krawędź szkła. A później zrobić całą butelkę i zmontować. Trzeci projekt jest najwdzięczniejszy i najsympatyczniejszy i dość łatwy w realizacji. I myślowo mi najbliższy. Jasne nic nie wnoszące tło i butelka, którą obierasz niby jabłko. Piękna jukstapozycja.

    Jeśli już koniecznie musisz się zajmować pociętą butelką to uruchom myślenie w innym kierunku. Np potnij ją na plasterki (powiedzmy 10). Ułóż z tego niedbałą wieżę i zadbaj aby było widać powierzchnię płynu (bez piany) ale jabłka już sobie daruj. Za dużo grzybków w jeden cydr.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #509

    Domyślnie

    Dziękuje za przemyślenia, podoba mi się pomysł z plastrami chociaż z technicznego punktu widzenia raczej nie do zrobienia poza Photoshopem. Ale myślę że udzieliłeś mi najlepszej rady by uwolnić się od koncepcji która jest problematyczna. Mam już ciekawy pomysł który łączyłby element prostoty, historii w plakatowej formie. Zobaczymy jeszcze jak z realizacją sobie poradzę.

    Przecięta butelka jest ciekawym obiektem ale faktycznie na siłę nie ma co iść tą drogą.
    Niebawem wrócę oby tylko z dobrym zdjęciem do oceny

  10. #510

    Domyślnie

    Nic więcej z siebie nie wycisnę na obecnym etapie, zamiast marnować czas skupię się na razie na portrecie i wrócę do tematu jak przeczytam polecane przez Ciebie książki. Brak dobrego pomysłu ciągnie za sobą słabe starania na podłożu technicznym. Efektem końcowym wiadomo co jest.



Strona 51 z 107 PierwszyPierwszy ... 41495051525361101 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Glamour/Beauty ] Edytorial - Memory Remains (100% krakowski)
    By aboutalithium in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-04-2011, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •