Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Monitor EIZO + ColorNavigator - problem

    Witam! Im więcej czytam, tym coraz bardziej nie wiem, co czynić.





    Ostatnio zakupiłem monitor EIZO CS240. Dokonałem kalibracji domyślnych targetow w Color Navigatorze.





    Zdjęcia obrabiam głównie pod Internet + do oglądania na ekranach monitorów, rzadko idą do wydruku. Czy najlepszym dla mnie domyślnym targetem na początek zabawy z obróbką zdjęć na tym monitorze będzie "Web Design" czy "Photography"? Czy jeśli zdjęcia idą do druku przełączam się na photography?





    Czy przy ustalaniu swoich targetow wybrać gamut native czy sRGB? Podkreślam, że zdjęcia w 99% przypadków idą do neta lub sa oglądane tylko na ekranach komputerów. Kalibrator jaki posiadam to X1 DISPLAY PRO.



    Swoje zdjęcia zapisuje w sRGB, a obecnie obrabiam je w Web Design





    Dzięki za pomoc.





    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez michasacuer ; 25-07-2016 o 21:32

  2. #2

    Domyślnie

    Dołączam do pytania. Od kilku dni jestem posiadaczem Eizo CS2420. Wyczytałem na necie, że nawet jeżeli pracuję w przestrzeni sRGB powinienem kalibrować z ustawieniem "Native". Problem w tym, że później po wydruku, kolory nie oddają tego co jest na ekranie. Rozumiem, że szeroki gamut. Inna sprawa(?): pracuję na RawTherapee - mam tam możliwość ustawienia przestrzeni sRGB lub profilu po kalibracji ( z instrukcji RawTherapee wynika, że jeżeli taki profil posiadam, to powinienem go używać ). W przypadku targetu w Colornavigator z sRGB, profil skalibrowanego monitora i profil sRGB nie różnią się niczym, może trochę poza blackami. W przypadku kalibracji z "Native" - różnica w programie oczywiście jest kolosalna. Tylko wtedy co używać? Prawdopodobnie w Lightroomie i Photoshopie jest podobnie?

  3. #3

    Domyślnie

    Do druku powinieneś używać przestrzeni AdobeRGB.

    No właśnie, do obróbki pod Internet + ekrany monitorów targetujemy CN w "Native" czy "sRGB"?

  4. #4

    Domyślnie

    Trochę namieszaliście.

    1. Monitor trzeba skalibrować do przestrzeni sRGB i AdobeRGB. Najlepiej w temperaturach 6500K i 5000/5500K (są 2 szkoły, u nas raczej zalecane 5500K).
    2. Do obróbki pod internet używa się raczej sRGB, chyba że są wymagania co do większej przestrzeni.
    3. Do wydruku używa się AdobeRGB, ale TYLKO I WYŁĄCZNIE jeśli korzysta się z labu lub urządzenia CMYK (nie chodzi o kolory tuszów, a tryb pracy urządzenia - wiele drukarek mimo, że ma tusze CMYK i tak działa w przestrzeni sRBG). Poza tym temp. monitora 5000/5500K. I najważniejsze - światło do oglądania wydruków powinno mieć taką samą temperaturę co monitor i CRI minimum 95.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki! Ale w jakich ustawieniach monitora obrabiać je do Internetu? Jak targetowac?

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Monitor trzeba skalibrować...

  7. #7

    Domyślnie

    i poza ostatnim wpisem w tym watku wszystko inne to straszne banialuki ile to czlowiek moze sie "nauczyc" np o targetowaniu

  8. #8

    Domyślnie

    No dobrze, ale monitor pod obróbkę pod Internet kalibrujemy w gamucie native czy sRGB?

  9. #9

    Domyślnie

    Obojętnie, tylko stwórz własny target, a nie używaj defaultowych. Standardem internetowym jest punkt bieli d65 i gamma 2,2. Zazwyczaj kalibruje się do natywnego gamutu, ale jak w ogóle nie drukujesz, to możesz dać na sztywno sRGB. Jeśli w PS będziesz obrabiał zdjęcia w przestrzeni barwnej sRGB, to przecież czy kalibracja będzie do natywnego czy srgb nie ma znaczenia, to i tak będziesz pracował w sRGB. Zresztą nawet mając szerokogamutowy monitor i obrabiając w AdobeRGB, w każdej chwili można sobie włączyć próbę kolorów na sRGB.

Podobne wątki

  1. monitor eizo sx2262w
    By madzik86 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-05-2014, 18:28
  2. Monitor EIZO - problem
    By sruba in forum Komputery
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 17:58
  3. Monitor Eizo S2243
    By marianzzz1 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 22:10
  4. Monitor Eizo
    By mirek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 18:19
  5. monitor EIZO
    By lukadegroot in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-05-2010, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •