Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2016
    Miasto
    Bielsko Biała
    Posty
    2

    Domyślnie Nauka aparatu Praktica Nova B

    Witam, mam problem. Dostałem aparat Praktica Nova B i nie za bardzo rozumiem jego regulacje, mówiąc krótko nie wiem do czego są niektóre pokrętła. Miło byłoby gdyby ktoś był w stanie mi objaśnić jego obsługę. Wiem jak ustawić ostrość, gdzie ustawić przesłonę(ale to ustawienia obiektywu), gdzie założyć film i jak go przeciągać, ale wydaje mi się że są tam dwa pokrętła od czasu migawki ( jeśli pisze coś z błędami odnośnie pojęć przepraszam, jestem nowy w tym).

    1 - pierwsze pokrętło daje wybór między białym, a czerwonym trójkątem, lecz gdy ustawie je na czerwony i naciągnę to słychać dźwięk jakby zapadek w środku, takie tykanie, tak samo po naciśnięciu spustu leczy na czerwonym ustawieniu drugie pokrętło które obraca się podczas naciągania nie wraca do końca i nie można naciągnąć nowej klatki filmu, muszę najpierw palcem dokręcić pokrętło nr 2 do końca (czyżby coś było uszkodzone?)
    2 - drugie pokrętło którego nie jestem pewien, ma zakres B, 2, 30, 4, 8, (piorun), 60, 125, 250, 500, z czego 8, 4, i 2 są na pomarańczowo a reszta na biało lecz to podobno ten kolor oznacza czasy tak długie że zaleca się do nich statyw aby nie poruszyć zdjęcia
    3 - trzecie... wiem tylko że kręcąc nim mam sprawić zęby na światłomierzu ( nr 5 ) wskazówka z oczkiem pokryła się z wskazówką sterowaną przez światłomierz (selenowy?) ale czym ono steruje? za co odpowiada?
    4 - to doczytałem, że służy do ustawiania czułości filmu ale o co chodzi z tymi literkami na srebrnej tarczy? bo cyfry od czułości filmu są w środku w tych dwóch okienkach w DIN'ach i ASA'ch

    Załączam zdjęcia aparatu z opisem cyframi i bez, i zdjęcia które robiłem na próbę ale jedyne co ustawiałem to ostrość, typ filmu i próbowałem ustawiać przesłonę

    Link do dysku google (jeśli coś nie działa to proszę napiszcie)
    https://drive.google.com/folderview?...Uk&usp=sharing
    Ostatnio edytowane przez Lachu003 ; 25-07-2016 o 20:23

  2. #2

    Domyślnie

    ad 1. To jest przełącznik długich (tych pomarańczowych) i krótkich czasów. To tykanie to naciąganie i praca dodatkowego mechanizmu.

    ad 2. To jest ustawianie czasu migawki. Czasy pomarańczowe to długie czasy, a białe to krótkie. Ustawia się je

    ad 3. Steruje tylko i wyłącznie wskazówką światłomierza. Służy też do określenia jaką przesłonę i czas ustawić, z tym że pomarańczowe czasy oznaczają tu pełne sekundy.

    ad 4. Te literki to opis skali ASA i DIN. A cyfry służą do oczytania jaką przesłonę ustawić przy jakim czasie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2016
    Miasto
    Bielsko Biała
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, wiem już że chyba muszę zabrać ten aparat na przegląd bo dodatkowy mechanizm się zacina. Czyli kiedy mam czerwoną strzałkę to wybieram długie czasy, a jak chce krótkie czasy to białą? Co do drugiego pokrętła to zakładając że wskazówki się pokryły i chciałbym zrobić zdjęcie z przesłoną ustawioną na 8 to czas migawki ustawiam też na 8, dobrze rozumiem? Jeśli tak to jest to super aparat na początek, bo podpowiada co jak ustawić

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lachu003 Zobacz posta
    Czyli kiedy mam czerwoną strzałkę to wybieram długie czasy, a jak chce krótkie czasy to białą?
    Tak.

    Cytat Zamieszczone przez Lachu003 Zobacz posta
    Co do drugiego pokrętła to zakładając że wskazówki się pokryły i chciałbym zrobić zdjęcie z przesłoną ustawioną na 8 to czas migawki ustawiam też na 8, dobrze rozumiem? Jeśli tak to jest to super aparat na początek, bo podpowiada co jak ustawić
    W tym konkretnym przypadku - tak.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. Praktica MTL5B
    By jasin in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-10-2014, 09:13
  2. Adapter Praktica B
    By Charte in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-08-2014, 21:11
  3. [ Pozostałe ] Praktica
    By ongzng in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-05-2011, 22:14
  4. Filtry Praktica
    By Fazzi86 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-05-2009, 15:38
  5. Praktica L2
    By MarzycielPL in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-08-2007, 11:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •