Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    A kto dzisiaj wie, co to znaczy choćby 'dobry brom'... Żarty się kolegi trzymają, żeby dawać przykłady z ciemni.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #12

    Domyślnie

    Przepracuj kilka filmów w tradycyjnej ciemni fotograficznej i już mniej więcej wszystko się rozjaśni.
    Ale to musisz określić się dokładnie bo negatyw a negatyw to wielka różnica

    Oglądałem wiele zdjęć b/w i nie wiem dokładnie co masz na myśli
    Po pierwsze to sprawdź kalibrację monitora - jasność, kontrast. Kalibracja jest niezwykle ważna. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ktoś inny widzi szarości zamiast czerni na Twoich pracach. Następnie zdobądź wiedzę nt. posługiwania sie histogramem, a on zawsze przyjdzie Ci z pomocą i powie czy fotografia jest odpowiednio "wyważona". Nie wiem jakiego softu używasz, ale chyba każdy program do obróbki ma narzędzie zwane pipetą za pomocą, którego możesz sprawdzić czy czerń do naprawdę czerń a nie szarość. Dobre b/w to również umiejętność posłużenia się pomiarem światła w Twoim aparacie mz. od tego zaczyna się cały proces tworzenia fotografii. Dlatego tak jak podpowiedział Ci david555 dobrze jest opracować kilka negatywów aby zdobyć pojecie o tym co to jest ciemnia, a ta cyfrowa działa na bardzo podobnej zasadzie. Z pomocą również przyjdą Ci filtry szare, które pomogą odpowiednio naświetlić "negatyw" jak i zadbać o soczyste kontrasty a te są kwintesencją smaku w dobrym b/w.

  3. #13

    Domyślnie

    Jedno co mnie zastanawia to to, że każdy z was mówi że to nie b/w i w ogóle, a nikt nie umie powiedzieć co dokładnie jest z nimi nie tak Ja nie chcę filozofii o tych zdjęciach tylko wprost, co nie tak światło, kontrast, cienie, kadry, ogólny odbiór itp.

  4. #14

    Domyślnie

    Wyraźnie napisali ze kontrastowość tych zdjec jest słaba. To jest główny ich główny zarzut.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    To niedobrze, bo nie wiesz nawet co powinieneś zrobić. A zrobienie dobrej konwersji do b&w to trudna umiejętność, której trzeba nei tylko się nauczyć, ale jak już się nauczy, to szlifować.

    Ciężko to zwerbalizować, natomiast bardzo łatwo to zobaczyć. Osobiście do mnie najlepiej przemawia takie określenie: jest blask, albo blasku nie ma. Jeśli po skonwertowaniu do b&w nie ma blasku, znaczy że konwersja, czyli przerobienie kolorowego zdjęćia na czarnobiałe jest nieudane. Jak jest blask - udane.

    Proste do powiedzenia, cięższe do zrobienia, ale jeśli naprawdę nie wiesz o czym mowa, czeka Cię jeszcze dowiedzenie się tego.
    niestety nie wiem o czym mowa, można pokierować mnie na dobrą drogę? Posiadasz portfolio? Chciałem się trochę nauczyć na temat fotografii, myślę, że Twoje zdjęcia będą dobre do przestudiowania

  6. #16

    Domyślnie

    Posiadasz portfolio?
    Większość ludzi ma link do portfolio podany w profilu - patrz pod postem

  7. #17

    Domyślnie

    Używam lightroom, histogram wiem jak odczytywać a jeśli chodzi o ekran to pracuje na laptopie i pod różnym kontem widze różny kontrast i kolory, kalibrowałem go ale laptop to laptop Oj gdybym tylko miał możliwość popracować w ciemni fotograficznej

    A teraz ciut lepiej?

    1.


    2.


    3.


    4.

  8. #18

    Domyślnie

    Lepiej lecz z błędami. Fotografie 1 i 4 - idziesz w dobrym kierunku ale musisz pamiętać, że fotografia powinna zawierać detale, chodzi mi tu o czarne "plamy" za wejściem . Fotografie 2 i 3 - ładnie, można by sprawdzić jak fotografia będzie wyglądała gdyby tak podciągnąć kontrast i dać nieco wyostrzenia - ale to już jest moje gdybanie. Jeżeli dysponujesz NEFem fotografii nr. 4 i zechciałbyś go udostępnić to chętnie pokażę jak ja widzę ten kadr

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    niestety nie wiem o czym mowa, można pokierować mnie na dobrą drogę? Posiadasz portfolio? Chciałem się trochę nauczyć na temat fotografii, myślę, że Twoje zdjęcia będą dobre do przestudiowania
    Nie widziałem wcześniej, wybacz... Tak, mam portfolio, i jak słusznie zauważył Piotrekjeczen wystarczy zerknąć na link do mojej stopki. Jest tam nawet kilka zdjęć czarnobiałych (nawet parę czarnobiałych ale niebieskich), choć spora większość jest w kolorze.

    Ale w tzw. międzyczasie podałeś nową serię pytając czy jest lepiej... Mogę odpowiedzieć że i tak i nie - owszem, podniosłeś kontrast, więc zdjęcia poniekąd straciły swój szaro-szary nastrój, ale cały czas to nie jest to, o czym się mówi 'dobra konwersja'. Wracając do mojego określenia - kontrast się pojawił, ale blasku dalej nie ma... Słusznie wcześniej Fafniak wypomniał, ze poprzednia seria ma za mało kontrastu - ale nie wyciągnij z tej wypowiedzi wniosku, że wystarczy suwnąć suwaczkiem kontrastem i od razu konwersja zrobi się lepsza. Od podniesienia kontrastu konwersja będzie taka sama jak poprzednio, tylko bardziej kontrastowa, nic więcej.

    Myślę, że Twój monitor nie będzie Ci dużą pomocą, ale mimo to powinieneś spróbować ogarnąć co to znaczy 'dobra konwersja'. Wbrew pozorom da się, tylko przy takim monitorze musisz się wykazać większą cierpliwością. Ciężko (a przynajmniej mnie ciężko powiedzieć) od obserwowania czego zacząć - bo już nie pamiętam od czaego ja zaczynałem, poza tym, ze istotnie było to w czasach ciemniowych. ale jak zzałapiesz - sam się zdziwisz, ze wcześniej tego nei widziałeś.

    Być może też parę przykładów będzie nie od rzeczy, jak chcesz mógłbym poszukać w wolnej chwili...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #20

    Domyślnie

    powinieneś spróbować ogarnąć co to znaczy 'dobra konwersja'.
    Powiem tak... po jakiś 5-7 latach prób i błędów, wystawiania zdjęć pod ostrzał na forach i licznych galeriach, a co za tym idzie czytaniu wielu rad i komentarzy ludzi mniej lub więcej na ten temat wiedzących dziś konwersja na etapie CR zajmuje mi jakiś dwie minuty pod warunkiem, że mam dobrze naświetlony NEF. I tu zaczynają się schody. Widziałem różne triki, wielogodzinne "szopowanie" zdjęć aż do tego stanu, że piksele z nich wyciekają... nie, nie, nie ! Wystarczy dobrze przeczytać instrukcję aparatu i poznać jego funkcje, współczesne lustrzanki dają wiele możliwości i ja osobiście nigdy nie trzymam się stwierdzenia, że coś uda mi się uratować w PSie. Starajmy się dobrze naświetlić "negatyw". Bo tylko i wyłącznie w naświetleniu jest ukryta cała tajemnica dobrej konwersji b/w. Oczywiście ilu fotografów tyle prawd i reguł ale ja trzymam się tej jednej - fotografia to nic innego jak malowanie światłem, dobry pomiar, trochę doświadczenia i nasze prace mogę cieszyć oko nasze jak i innych odbiorców.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Czerń i biel....
    By painter in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 07-03-2013, 20:32
  2. Czerń i biel
    By tmadzik in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-11-2009, 02:00
  3. [ Krajobraz ] Czerń. Biel.
    By carl00s in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-01-2009, 22:38
  4. [ Reportaż ] Czerń i biel
    By jerezano in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-11-2008, 19:27
  5. Czerń i biel
    By fil_ftp in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-08-2007, 10:49

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •