Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21
  1. #11

    Domyślnie

    Powiem szczerze że kiedyś używałem sporadycznie af-on w klawiszu AFL/AEL....

    Jednak zdarzało się że żona lub kto inny miał robić zdjęcia i ostatecznie łatwiej było mówić "spust do połowy, a potem do końca" (zaogólniam.... Ale jak byś wytłumaczył laikom AF-ON? Powodzenia ?)


    Potem żona dostała swoją lustrzankę, więc nie było potrzeby tłumaczyć.... I może przeszedł czas by wrócić do opcji AF-ON ???


    Fakt, są nawyki z AF pod spustem, ale pewnie to kwota czasu...


    Mogłoby ktoś na zachętę przytoczyć kilka dobrych stron używania AF, przykładowego użycia AF-ON lub przypisanych tych funkcji do klawiszy AFL/AEL? jak wspomniałem.: Tak dla zachęty????

    Zastanawia mnie ta szybkość ... bo czy Szybsza AF od tego na spuscie? Od czego to zależy?

    Wysłane z mojej "szklanej kuli"
    D750, kilka DX, kilka "analogów" oraz kilka słoiczków no i błyskoteka 900

  2. #12

    Domyślnie

    Jednak zdarzało się że żona lub kto inny miał robić zdjęcia i ostatecznie łatwiej było mówić "spust do połowy, a potem do końca" (zaogólniam.... Ale jak byś wytłumaczył laikom AF-ON? Powodzenia
    Moje aparaty wszyscy postrzegają jako "dziwne" i "nie działające" również z tego powodu ( oprócz tego, że strasznie ciężkie ). Mi to nawet pasuje, mniej łap się po aparat wyciąga

    Jak wyrobisz odpowiednie nawyki z przyciskiem AF-ON to później nie będziesz potrafił bez tego żyć. Uczciwie ostrzegam. Moim zdaniem, do dynamicznych ujęć, zmieniającej się sytuacji ( czyli to co mamy w reportażu ) jest to jeden z najfajniejszych sposobów na AF.

    AF włączony przez AF-ON nie jest szybszy niż jak uruchamiasz go przez przyciśnięcie spustu. Kontrolujesz za to więcej czynników - możesz wcisnąć spust bez ostrości w tym miejscu gdzie mierzy aparat ( jeżeli masz ustawiony priorytet spustu, a nie AF ), możesz zrobić pułapkę ostrości jeżeli masz priorytet AF na spuście, łatwiej jest kontrolować spust mając dedykowany przycisk do tego i nie świerzbi palec na spuście, żeby już klatkę zachować ( :P ).

    AF-C - jedyna sensowna opcja przy poruszających się dość dynamicznie obiektach. Przy szybszym zestawie jak 24-70 i FX sprawdza się bardzo dobrze, przy stałkach, czasem potrafi nie nadążać, ale wtedy zazwyczaj AF-S poległby całkowicie.

    Patrząc po odpowiedziach - każdy ma swoją szkołę. Musisz popróbować sam różnych ustawień i zobaczyć na których masz największy procent trafień. Ważny jest też sprzęt z którego korzystasz - AF-S będzie znacznie szybszy na D5 z 14-24 niż na D5200 z 38 1.8D, więc musisz dopasować technikę do posiadanego sprzętu To potrafi zaboleć, jak np przesiadasz się na chwilę z D300s na D70s i nie rozumiesz gdzie uciekły wszystkie pola AF i czemu on taki wolny
    d70s + N18-70 + N55-200

  3. #13

    Domyślnie

    Ja też polecam nauczyć się zestawienia AF-ON i AF-C, bardzo wygodne i szybkie, fakt że wygodniej jest na przykład w D300s, gdzie jest oddzielny przycisk w słusznym miejscu, ale AF-L/AE-L też się nadaje. Kciuk na AF-ON i ostrzysz cały czas środkowym punktem, a wskazujący tylko wyzwala migawkę, jak widzisz swój kadr Pozdrawiam serdecznie.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tibi7 Zobacz posta
    Zastanawia mnie ta szybkość ... bo czy Szybsza AF od tego na spuscie? Od czego to zależy?
    Szybkość działania tego tricku nei polega na tym, że AF jest szybszy na tylnym guziku, tylko na tym, że jest odpięty od spustu. To znaczy naciskając spust aparat nie zużywa cennej chwili na ostrzenie, a jak ma już i tak ostro, to na sprawdzenie, czy aby na pewno.

    Co się dzieje, jak masz AF pod spustem? Obojętnie, czy jest nastawione ostro czy nie, PRZED zrobieniem zdjęcia AF się uruchamia i aparat zaczyna całą procedurę nastawianai ostrości - co trwa. Przy żółwiach to nie ma specjalnego znaczenia, ale przy kotach (dzieciach czy innych szybkich stworzeniach) ma olbrzymie, bo PRZED zrobieniem zdjęćia aparat traci cenny czas na sprawdzanie ostrości - obojętne, czy to potrzebne czy nie.

    Trick i cała mądrość tej sztuczki polega na tym, że kciukiem nastawiamy sobie ostrość kiedy chcemy (koniecznie AF-C: trzymasz - mierzy, puszczasz - nie mierzy i nawet nie próbuje się bez potrzeby uruchamiać), a jak chcemy zrobic zdjęćie, to po prostu naciskamy spust. Aparat wtedy nie traci czasu na uruchomienie AFa, tylko wali zdjęcie.

    Wydawać by się mogło, że to brzmi skomplikowanie, a zysk jest niewielki - ale mimo wszystko zysk bywa gigantyczny i w dzikiej przyrodzie wszyscy na tym sposobie jadą, bo nie ma lepszego.








    Cytat Zamieszczone przez Tibi7 Zobacz posta
    Jednak zdarzało się że żona lub kto inny miał robić zdjęcia i ostatecznie łatwiej było mówić "spust do połowy, a potem do końca" (zaogólniam.... Ale jak byś wytłumaczył laikom AF-ON? Powodzenia ?)

    Ja w D7100 mam na to taki sposób: pod PSAM mam normalnie, tzn AF pod spustem i nikt się nie gubi. Natomiast oba ustawienia użytkowinika (U1 i U2) mam z AF na tylnym guziku. Przełączenie tego to kwestia obrócenia jednego kołka o 4 skoki, więc mogę to zrobić nawet w biegu na ślepo.

    Jeśli fotografuję przypuśćmy architekturę, i żaden budynek mi nie ucieka, spokojnie mam ustawiony klasyczny tryb, czyli AF pod spustem. Ale jeśli nagle z bramy wybiegnie apetyczna goła panna i zacznie biegać po chodniku zakosami, przełączam w ćwierć sekundy na tryb 'szybkościowy' i jestem gotowy do łapania świetnych kadrów.

    To samo, jeśli daję komuś aparat, żeby zrobił zdjęcie - przełączam kółeczko i już jest 'normalnie'.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

    Domyślnie

    Potwierdzam wszystko co napisał 2pompopny! A jak używamy AF-S to tez jest wygodne. Trzeba się przyzwyczaić, ale to jest bardzo dobre rozwiązanie.
    "Emotion is really the only thing about pictures I find interesting. Beyond that it is just a trick" - Christopher Anderson<br>

  6. #16

    Domyślnie

    Osobiście wszystko(łącznie ze statycznymi motywami) robię na AF-C podpiętym do AF-ON.

  7. #17

    Domyślnie

    Chciałem dodać, że o ile przy zdjęciach czegoś szybkiego jest to po prostu must-have sposób żeby te szybkie cele ogarnąć, o tyle przy zdjęciach statycznych też się bardzo mocno przydaje, mianowicie przy zdjęćiach ze statywu, a zwłaszcza wieczorami lub w trudniejszych warunkach. W studiu ze statywem też.

    Przykład: stoicie wieczorem ze statywem, kadr już dobrany, ostrość zmierzona, ale czekacie aż jakaś trąba odjedzie swoim samochodem, bo zaburza kompozycję i świeci po oczach - czas mija i trąba w końcu odjeżdża. Naciskacie spust żeby wreszcie zrobić zdjęcie zanim następny klarnet się pojawi samochodem - i co? Nagle aparat zaczyna od początku mierzyć ostrość, ale ponieważ już się ściemniło w międzyczasie, aparat ma z tym problemy, myszkuje, szuka, AF cuduje... A wystarczyło mieć odpięty AF spod spustu, zmierzyć sobie ostrość raz tylnym guzikiem, a potem już tylko robić zdjęcia bez angażowania w to AFa, który im ciemniej, tym bardziej głupieje.

    Inny przykład: macie ustawioną scenę w studio na stole, pieczołowicie poustawiane buteleczki z perfumami leżą słodko na jedwabnym tle, ostrość pomierzona wcześnie pięknie się rozkłada uwydatniając fakturę i rysunek materiału - podchodzicie, robicie zdjęcie, ale PRZED utrwaleniem obrazka aparat uruchamian AFa, mierzy oczywiście ostrość i ostawia ją po swojemu, bo tak mu w tym momencie bardziej pasuje. Szlag trafia wszystko, ostre macie nie to co trzeba, i jest ogólna doopa.

    A wystarczy sobie odpiąć AFa spod spustu, ustawić ostrość tylnym guzikiem, a potem tylko robić zdjęćia, nie angażując już AFa do niczego, skoro jest dobrze.




    Tak więć dziwaczny lub wręcz głupi dla niektórych pomysł, żeby usuwać AFa spod spustu migawki okazuje się mieć zaskakujące przewagi w niektórych sytuacjach.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #18

    Domyślnie

    Po szybkich testowych fotkach na psie potwierdzam, że przeniesienie AF na tylny guzik jest wygodne. Skopiowałam także pomysł 2pompony z ustawieniem tego pod U1, aby rodzinka, której czasami, choć dość rzadko, nie panikowała, że zepsuli mi aparat
    Serdeczne dzięki za tę podpowiedź.

  9. #19

    Domyślnie

    w fotografi dziecka podstawą trybu AF jest POWER TAPE - nie do zastapienia

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Przykład: stoicie wieczorem ze statywem, kadr już dobrany, ostrość zmierzona, ale czekacie aż jakaś trąba odjedzie swoim samochodem, bo zaburza kompozycję i świeci po oczach - czas mija i trąba w końcu odjeżdża. Naciskacie spust żeby wreszcie zrobić zdjęcie zanim następny klarnet się pojawi samochodem - i co? Nagle aparat zaczyna od początku mierzyć ostrość, ale ponieważ już się ściemniło w międzyczasie, aparat ma z tym problemy, myszkuje, szuka, AF cuduje... A wystarczyło mieć odpięty AF spod spustu, zmierzyć sobie ostrość raz tylnym guzikiem, a potem już tylko robić zdjęcia bez angażowania w to AFa, który im ciemniej, tym bardziej głupieje.

    Inny przykład: macie ustawioną scenę w studio na stole, pieczołowicie poustawiane buteleczki z perfumami leżą słodko na jedwabnym tle, ostrość pomierzona wcześnie pięknie się rozkłada uwydatniając fakturę i rysunek materiału - podchodzicie, robicie zdjęcie, ale PRZED utrwaleniem obrazka aparat uruchamian AFa, mierzy oczywiście ostrość i ostawia ją po swojemu, bo tak mu w tym momencie bardziej pasuje. Szlag trafia wszystko, ostre macie nie to co trzeba, i jest ogólna doopa.

    A wystarczy sobie odpiąć AFa spod spustu, ustawić ostrość tylnym guzikiem, a potem tylko robić zdjęćia, nie angażując już AFa do niczego, skoro jest dobrze.
    W tych przypadkach można też tymczasowo odłączyć AF, używając przycisku AF-L.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. tryb E na aparacie w fotografii reportazowej, slubnej
    By robin102 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-04-2014, 00:03
  2. Jaki teleobiektyw do fotografii przyrody
    By roslina74 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 12-01-2014, 14:47
  3. Jaki tryb pomiaru przy portrecie?
    By Sculptoris in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-12-2008, 15:39
  4. Jaki tryb kolorów?
    By adasme in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-07-2007, 23:54
  5. Jaki tryb w SB 800???
    By yacekk in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-06-2006, 19:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •