Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Sprawdź czy przeglądarka i inne programy prawidłowo pokazują ci zdjęcia

    Wielu osobom przeglądarki internetowe i inne aplikacje źle wyświetlają kolorystykę zdjęć (nie chodzi o kalibrację), a większość z tych osób nie ma o tym pojęcia . Dlatego stworzyłem to: Zarządzanie barwą w zastosowaniach cyfrowych

    Poza wyjaśnieniem tematu, możecie tam łatwo sprawdzić czy wasza przeglądarka Internetowa zarządza barwą i w jaki sposób obchodzi się ze zdjęciami, które są zapisane bez profili. Jest też test do ściągnięcia na dysk, żeby można było sprawdzić pozostałe aplikacje (czy chociażby rzeczy takie jak pokazywanie miniatur w folderach systemu operacyjnego). Zrobiłem też FAQ dot. zdjęć w internecie i drugie, dot. pozostałych aplikacji.

    To tam znajdziecie:
    • Kolory w Internecie – Test podstawowy
    • O co w ogóle chodzi – wyjaśnienie podstaw
    • Dodatkowe testy
    • F.A.Q. – kolory w Internecie
    • Adobe RGB w Internecie
    • Zarządzanie barwą w różnych przeglądarkach internetowych
    • Jak włączyć pełne zarządzanie barwą w Firefixie
    • F.A.Q. – kolory w innych aplikacjach
    • Test zarządzania barwą dla innych aplikacji

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Super...dziękujemy.
    Niby człek coś wie, ale po pewnym czasie stwierdza, że "wiem, że nic nie wiem"
    Bezlusterkowiec Sony i kilka słoików

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za artykuł. Nie żeby wnosił coś nowego ale jak zwykle jaram się jak oglądam te kwadraciki i wiem, że pokażą przepompowane kolory i mogę sobie pomyśleć och jaki to ja mam super monitor i że Opera nie narzuca profili w przypadku braku itd...

    Ale tym razem ZONK, kwadraty nie wykazały zmiany kolorów właściwej dla monitora szerokogamutowego !
    Serce mi zaczęło walić i myślę OCB.
    Nie wiem jakim cudem ale być może jakieś ścierwo i to chyba instalowane wczoraj DXO Optics 9 podmieniło mi profil monitora na sRGB.
    Sytuacja opanowana.

    EDIT:

    Czy każdy z plików .png w paczce do testów powinien być pozbawiony profilu?
    W/g mnie coś nie bangla bo przynajmniej jeden powinien być oprofilowany.
    Ostatnio edytowane przez Ogryzek ; 20-07-2016 o 21:43

  5. #5

    Domyślnie

    Czy każdy z plików .png w paczce do testów powinien być pozbawiony profilu?
    Te pliki mają różne profile

  6. #6

    Domyślnie

    Tjaaa, już wiem ale nadal w IrfanView wyświetlają się identycznie a jeden powinien być przepompowany.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli wszystko pokazuje stonowane, to może IV działa tak jak Adobe Bridge, czyli pokazuje wszystko jako sRGB. Nie wiem. Jak wszystko przejaskrawione, to nie zarządza barwą w ogóle (w IV tak jest defaultowo, trzeba ręcznie przełączyć -przynajmniej w starszych wersjach tak było)/ W każdym razie test działa, ma przypisane prawidłowe profile więc odzwierciedla to co będzie ze zdjęciami. Ew. program może inaczej traktować różne formaty plików, ale wtedy raczej byłoby wszystko przejaskrawione. Docelowo dodam jeszcze plansze, które i to przetestują.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, plansze działają bo przy otwarciu w programie do edycji mam zapytanie czy przypisać czy ew. zastąpić profil ale np. taka plansza z lokomotywą wrzucana jakiś czas temu przez Czornego działa IV poprawnie a Twoje plansze ni.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ogryzek Zobacz posta
    Ok, plansze działają bo przy otwarciu w programie do edycji mam zapytanie czy przypisać czy ew. zastąpić profil ale np. taka plansza z lokomotywą wrzucana jakiś czas temu przez Czornego działa IV poprawnie a Twoje plansze ni.
    Nie wiem jak obecna wersja, ale kiedyś Irfan (niektóre przeglądarki np. FastStone, podobnie) widział profile jedynie w plikach jpeg/TIFF. Pliki testowe są w PNG. Przekonwertuj na jpg lub TIFF z zachowaniem profilu i sprawdź.
    Dodatkowo w Irfan trzeba było zmieniać ustawienia i doinstalować plugin, bo domyślnie zarządzanie kolorem było, przynajmniej kiedyś, wyłączone.
    Ostatnio edytowane przez rawkik30 ; 23-07-2016 o 11:37
    Gościnnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Podpowiedzcie mi proszę.

    Mam monitor Nec P221W
    Obraz korygowany w LR. (z 14 bit raw)
    Eksport do jpg (konwersja na srgb)
    W irfanview bez włączonego zarządzania kolorami jpg wyglądają tak samo jak poprawione rawy w LR

    Jeśli irfan i ff nie mają włączonego zarządzania to czy nie powinno to wyglądać tak samo?
    Ostatnio edytowane przez lacov ; 23-07-2016 o 17:27

Podobne wątki

  1. Sprawdź, czy twoja strona ma alias w 990.pl
    By bialogardzianin in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 12:14
  2. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 05-02-2012, 21:17
  3. Czy mój obiektyw pracuje prawidłowo z body??
    By fan911 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-08-2011, 10:14
  4. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-04-2007, 10:17
  5. NIKON CAPTURE SOFTWARE a inne programy
    By Anonymous in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-03-2005, 15:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •