Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Nikon d5300 ciemne zdjęcia

    Witam, kupiłem niedawno nikona D5300 z obiektywem AF-P 18-55 DX VR i mam problem ze zdjęciami. Chodzi dokładnie o jpeg są bardzo ciemne mimo że dobrze naświetlone. W czym może być problem? Ten obiektyw jest aż tak ciemny czy funkcja rozjaśniania musi być włączona?

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najlepiej zrób zdjęcie w raw i wklej tu linka bo inaczej ciężko ci pomóc.

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcia poprawien naświetlone są odpowiednio jasne.
    Jak są ciemne to są źle naświetlone.

    Wstaw zdjęcie wraz z parametrami ekspozycji (czas, przesłona, ISO).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Ciemne to znaczy kiedy: na wyświetlaczu aparatu, na komputerze, wywołane? Zdjęcia robione na zielonym, na jakich ustawieniach? Wstaw tutaj kilka zdjęć i parametry. Będziem kombinować
    Tutaj jest... podpis

  5. #5

    Domyślnie

    Zawsze robie w raw i jpeg-ach, zdjęcia naświetlone były poprawnie Ciemne to znaczy na komputerze i na wyśwetlaczu aparatu. Ustawienia w aparacie "neutralne". D-lighting na auto, preselekcja przysłony.

    Zdjęcia:

    http://www.fotosik.pl/u/buczu920/album/2347955

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    Ustawienia w aparacie "neutralne". D-lighting na auto, preselekcja przysłony.
    Ja nie widzę tragedii, jeśli chodzi o jasność.
    Jeżeli używasz profilu neutralnego, to możesz się spodziewać mało intensywnego nasycenia kolorami, zmniejszonego kontrastu i zmniejszonego wyostrzania. Właśnie o to chodzi w tym profilu, żeby zdjęcie nie było zbyt jasne ani zbyt kontrastowe ani zbyt kolorowe. Jeżeli użyjesz tego profilu fotografując szaroburą scenę, to nie dziw się, że zdjęcie może wyjść szarobure do kwadratu.
    Spróbuj użyć do tego zdjęcia innego profilu albo skoryguj profil neutral w aparacie. Możesz mu zwiększyć nasycenie lub kotrast. Ewentualnie możesz zastosować dodatnią korektę ekspozycji albo inne ustawienie D-lighting.
    Rawa możesz wywołać ponownie w aparacie lub na komputerze, z innymi ustawieniami.

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    Zawsze robie w raw i jpeg-ach, zdjęcia naświetlone były poprawnie
    Jeśli sam piszesz, że zdjęcia są za ciemne, to znaczy, że nie były naświetlone poprawnie.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-07-2016 o 12:15

  7. #7

    Domyślnie

    Wcześniej używałem sony a58 i przy takim naświetleniu na hitogramie, zdjęcie było bardzo jasne, więc jestem zdziwiony, może nie jest jakieś okropnie ciemne ale na jpg widać moim zdaniem winiete i to solidną, dlatego też pytam czy te aparaty tak mają czy właśnie ustawienia tak wpływają, ale ok zaraz statyw aparat i będziemy ustawiać

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    może nie jest jakieś okropnie ciemne ale na jpg widać moim zdaniem winiete i to solidną
    D5300 nie koryguje (chyba) winiety. Obiektywy kitowe mają skłonności do winietowania. AF-P są jeszcze bardziej kompaktowe, niż starsze wersje kitów, więc winieta raczej może w nich występować. Jeżeli Cię ona razi, możesz łatwo usunąć winietę na komputerze. Większość programów do raw ma tę opcję, w tym nikonowski Capture NX-D. Po zastosowaniu korekcji zdjęcia z reguły faktycznie wydają sie jaśniejsze.
    Jak jest z kitami do lustrzanek Sony - nie wiem. Może A58 korygował winietę automatycznie, a może Sony robi lepsze obiektywy kitowe?...

    Cytat Zamieszczone przez bucz920 Zobacz posta
    Wcześniej używałem sony a58 i przy takim naświetleniu na hitogramie, zdjęcie było bardzo jasne
    Histogram nie musi decydować o tym, czy zdjęcie jest odbierane jako jasne, czy ciemne. O odbiorze zdjęcia decyduje przede wszystkim jego zawartość. A całkowicie różne treści mogą tworzyć bardzo podobne histogramy.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-07-2016 o 13:46

  9. #9

    Domyślnie

    O ile wiem histogram jest do oceny naświetlenia, na zdjęciach jest w normie i nie ma prześwietleń ani niedoświetleń, w takim razie zdjęcie powinno mieć taką jasność jaką ja widzę jako fotograf, a tam było bardzo jasno a zdjęcia są ciemne o jakieś 1ev więc coś jest nie tak. Tak samo na lv było jasne a po zwolnieniu migawki nagle robiło się strasznie ciemne, tak jakby coś ingerowało w te zdjęcia. Wiem, że mogę usuwać winiete i robie to lr ale jak chce zrobić zdjęcia wakacyjne i pokazać jej rodzinie to nie chce mi się siedzieć przy tylu rawach i winiety usuwać. Ok trudno będę dalej walczył z tym może dojdę do tego co jest nie tak

  10. #10

    Domyślnie

    To nie problem z aparatem, a jego obsługą.
    Masz 3 tryby pomiaru światła i trzeba wybrać odpowiedni do panujących warunków. Tu masz bardzo jasne niebo i białe obiekty - jest pewne że aparat w CW i matrycowym będzie sie do nich ustawiał.

    A to jak będzie wyglądał histogram zależy od tego co jest w kadrze. To że jest gdzieś po środku, nie znaczy że zdjęcie jest poprawnie naświetlone.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon d 5200 - Ciemne zdjęcia?
    By Schumen2 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-09-2015, 10:28
  2. Nikon d70 ciemne zdjecia
    By bartekd70 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-12-2012, 00:41
  3. Nikon D300s ! Pilne, ciemne zdjęcia?
    By szulzykk in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-05-2012, 23:36
  4. Nikon D80 + Metz 44 wersja nikon -> ciemne zdjęcia.?
    By malyd77 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-01-2012, 11:40
  5. NIKON COOLPIX 5000 - Ciemne zdjęcia
    By zomo in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 20-04-2008, 14:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •