Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Od RAWu do antyramy

    Witam chciałbym wywołać jeden z moich (gniotów) i oprawić go w antyramę,zastanawia mnie parę rzeczy.Dodam tylko że chciałbym by odbitka była duża,myślałem nad formatem 70x100.Maksymalna odległość od zdjęcia około 4M

    1 czy muszę jako specjalnie dobrać rozmiar zdjęcia,tzn kadr (zdjęcie mam już obrobione i skadrowane) jaki typ pliku sączę że NEF
    2 czy muszę ustawić odpowiedni profil kolorów ?
    3 czy zlecić to jakiejś firmie ze Szczecina czy wysłać droga internetowa do jakiegoś labelu, jeśli tak to co proponujecie ?
    4 jaka antyrama bardziej się sprawdza szklana czy plexi (wiem kwestia gustu ale nie mam doświadczenia)

    Parametry zdjęcia:

    Rozmiar pliku
    12.77 MB NEF
    Wymiary
    4864 x 3264
    Typ dokumentu
    Obrazek Camera Raw
    Głębia bitowa
    16
    Typ koloru
    RGB
    Profil koloru
    Bez znacznika

    Jeżeli jest potrzeba mogę wrzucić ukończonego NEFa na jakiś z wybranych przez was hostingów,za każdą cenną rade z góry dziękuje.
    Ps.Monitor nie jest skalibrowany

  2. #2

    Domyślnie

    Aby zdjęcie nadawało się do druku musisz je zapisać jako plik .tiff lub .jpg (w bardzo dobrej jakości). NEF to surowy plik bez obróbki (jedynie w pliku XMP zapisują się ustawienia programu).
    Jeżeli masz nieskalibrowany monitor to licz się z innym wynikiem niż masz obecnie na monitorze. Różnica wyniknie z tego jak bardzo monitor "odstaje" od drukarki.

    Co do wielkości to:

    Rozdzielczość druku szerokość wysokość
    360 DPI 921 px 14173 px
    180 DPI 4961 px 7087 px

    (chyba, że się gdzieś w obliczeniach rąbnąłem :/
    Robert Miernik (i inni fachowcy) mnie pewnie zaraz poprawią.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  3. #3

    Domyślnie

    Rozmiar pliku sugeruje 16Mpix. Dawno temu na tym forum pokazywałem jakość druku pliku z D300s (12Mpix) w rozmiarze A1 (czyli 594 x 841mm) popartą dokładnymi zdjęciami. Powiem tak: bez problemu z 16 Mpix wydrukujesz 100x70cm i z odległości mniejszej niż pół metra spokojnie można takie "dzieło" oglądać bez obawy o widocznośc pikseli, utratę szczegółów itp. Jest jednak jedno małe ale: taki plik musi być odpowiednio przygotowany do druku, a jeśli się tym nie zajmowałeś, to będziesz miał z tym kłopot. Pomijam już kwestię nieskalibrowanego monitora, ale takie rzeczy jak np. wyostrzanie obrazu dla dużych formatów (wyostrza się zdecydowanie bardziej, niż dla fotek w internecie), dokładne usunięcie ewentualnej aberracji (to, co na monitorze ma 0,5mm na wydruku będzie miało nawet 4mm) i kilka innych rzeczy trzeba brać pod uwagę. Na koniec do tego wszystkiego dochodzi profil koloru dla danego typu papieru (choć tym już powinien się zająć ktoś, kto drukuje, a Tobie wysłać "zripowany" proof do zatwierdzenia, ale że nie masz skalibrowanego monitora, więc kółko się zamyka...).

    I teraz jeszcze takie podjeście: wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jakości wystawowej z idealnie odwzorowanymi kolorami na poziomie badania spektrofotometrem, czy czerwień Coca-Coli jest tym pantonem, który ma być i basta, czy może po prostu drukujesz jakiś krajobraz dla ożywienia swojej ściany swoim dziełem. W tym pierwszym przypadku zdaj się na jakiegoś zawodowca i zapłać za prawidłową obróbkę i przygotowanie pliku do druku. Jeśli robisz to z tego drugiego powodu, to gotowy plik o rozmiarze 100x70 cm w rozdzielczości 300 dpi wyostrz na 25%, zapisz w sRGB i oddaj do druku.

    EDIT: upewnij się jedynie, że obraz nie jest za ciemny/jasny, czyli wycinek gotowego pliku wydrukuj na jakiejś domowej atramentówce
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 14-07-2016 o 00:01
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

Podobne wątki

  1. wypożycze antyramy - kraków
    By sebaok in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-10-2013, 08:46
  2. Antyramy - kwadrat
    By Marcin Stawiarz in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 14:41
  3. Słabsza jakość RAWu w Photoshopie
    By ProTofik in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-12-2010, 01:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •