Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaka umowa do sprzedaży fotografii

    Witam serdecznie,

    Od paru dni studiuje zawzięcie różne rodzaje umów (kupna/sprzedaży, umowy o dzieło, royalty free), ponieważ takie umowy są dla mnie prawie jak czarna magia potrzebuje czyjeś wiedzy i rozwianiu moich wątpliwości.

    Zamierzam stworzyć parę moim fotografii w formie dużych plakatów itd. Zakładając że pojawi się jakaś osoba która będzie chciała zakupić ów "plakat" to co wtedy?
    Jaką umowę powinienem przygotować? Co z prawami autorskimi? Czy to może być zwykła prosta umowa kupna sprzedaży, czy to ma być bardzo szczegółowa umowa z wieloma podpunktami i drobne druczki
    Na piękne oczy nie zamierzam nic sprzedać komuś, stąd potrzeba stworzenia umowy, ale w tym cały gąszczu paragrafów można się już zgubić.

    Czy ktoś kto przez to przebrnął może mi pomóc?

  2. #2

    Domyślnie

    Chcesz pisać umowę kupna-sprzedaży na wydrukowany plakat??? Czy na zdjęcie w formie jpg, z którego ktoś ten plakat będzie drukował?
    W tym pierwszym przypadku nie zawracaj sobie tym głowy, bo sprzedając plakat nie przenosisz na kupującego żadnych praw - kupił plakat i tyle. Jak kupujesz jakiś obrazek w sklepie, gazetę moto ze zdjęciami, czy plakat z Gwizdnych Wojen, to też ktoś z Tobą spisuje umowę kupna sprzedaży?

    Jeśl sprzedajesz plik, to razem z rachunkiem wręczasz nabywcy licencję, w której opisujesz dokładnie, co może z tym plikem zrobić. Żadnej filozofii w tym nie ma.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak powiedział przedmówca. Najprościej mówiąc, w przypadku dostarczania klientowi samych wydrukowanych zdjęć (plakaty itp.) przenosisz jedynie własność danego przedmiotu na kupującego.

    Jeżeli chciałbyś wysłać klientowi plik zdjęcia, czyli coś co może on bez problemu dowolnie kopiować, rozpowszechniać dalej itd. warto spisać z nim umowę licencyjną gdzie określisz rodzaj, warunki udzielenia licencji i czas jej trwania.

    Umowa o dzieło nie znajdzie tutaj zastosowania, chyba, że stworzysz utwór/dzieło specjalnie na zamówienie klienta.

  4. #4

    Domyślnie

    http://prawoifotografia.pl/index.php...ez-fotografow/ - może te informacje będą dobrym wprowadzeniem?

  5. #5

    Domyślnie

    Podpinam się z pytaniem pod kolegę. Ktoś zaproponował mi zakup zdjęcia. Osoba ta chce wykorzystać zdjęcie na swojej stronie internetowej oraz jako nadruk na gadżety reklamowe. Nie prowadzę działalności gospodarczej związanej z fotografią i nie planuję prowadzić, jest to jednorazowa transakcja. Jednak chciałabym się zabezpieczyć przed sytuacją, w której umawiam się z kimś na "na gębę", a później zdjęcie zaczyna żyć własnym życiem i wykorzystywane jest do różnych innych, niż przedstawione, celów. Poczytałam trochę na ten temat i uznałam, że umowa licencyjna niewyłączna na czas nieokreślony będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety jestem zielona w tych sprawach, dlatego chciałabym się Was poradzić, czy na pewno? Na co jeszcze zwrócić uwagę? Druga sprawa, załóżmy, że porozumiemy się co do ceny, a osoba ta jest z innej części Polski. Jak rozwiązujecie kwestie terminu płatności, dostarczenia zdjęcia oraz podpisania takiej umowy? Laickie pytania, wiem, ale chciałabym się jakoś przygotować do rozmowy.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    ..uznałam, że umowa licencyjna niewyłączna na czas nieokreślony będzie najlepszym rozwiązaniem.

    Druga sprawa, załóżmy, że porozumiemy się co do ceny, a osoba ta jest z innej części Polski. Jak rozwiązujecie kwestie terminu płatności, dostarczenia zdjęcia oraz podpisania takiej umowy?
    1. OK, czas możesz okreslić lub nie, zalezy jak sie umowisz z klientem.
    2. Umowe wysyłasz mailem, w pdf, ktoś sobie ją drukuje i wysyła ci (tradycyjną pocztą) podpisaną. Plik wysyłasz po zobaczeniu wpłaty na koncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Takich zapytań miałem kilkanaście. Nawet pytałem na początku, jakie kwoty wchodzą w grę z ciekawości. To zawsze były symboliczne pieniądze.
    Baaaardzo symboliczne.
    Więc przestałem pytać, rozmawiać. Jeśli ktoś pyta, o wykorzystanie na koszulkach czy kubkach albo plakatach, odpowiedź brzmi - nie.

    Szkoda czasu i nadziei. Nasz kraj pełen jest cwaniakow. Bez ekscytacji zatem proponuję I na luzie takie sytuacje traktować

    Co innego, gdy fotki robione są od razu z takim przeznaczeniem. Na plakat na przykład. Na ścianę do domu, sypialni etc.
    Wówczas warto. Często jest to fajna przygoda i super zabawa. Tyle że wówczas oddaje (jeśli wola taka) wszystkie prawa do fotki, za co płaci zamawiajacy. Jak z butami od szewca - naprawił i oddaje w całości Ale to inna inszość


    Sumujac
    Bez ekscytacji przy takich pytaniach.
    To tylko pytanie. Prawdopodobnie chodzi o zalegalizowanie tylko na papierze, za tzw uznanie i symboliczne piwo. Żeby ktoś był kryty w wypadku kontroli czy oskarżenia jakiegoś.
    Ostatnio edytowane przez d90 ; 17-06-2019 o 08:35

  8. #8

    Domyślnie

    JacekZ, d90, dzięki za odpowiedź. Temat już nieaktualny. Po zaproponowaniu umowy licencyjnej osoba straciła zainteresowanie. ? Pan chciał przekazania praw, ale umowa pisemna mu nie odpowiadała, w sumie nie wiem jak inaczej sobie wyobrażał to przekazanie praw. Dziwne to było trochę, no ale już nie ma o czym mówić.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Z klientami chętnymi na gotowe zdjęcia jest jak z kobietami przymierzającymi ciuchy. Wiele podejść w wielu sklepach ale tylko jeden zakup. Albo nawet i to nie

  10. #10

    Domyślnie

    Nie zrobiłam tego zdjęcia z myślą o sprzedaży, traktuje tę propozycję jako incydentalną i nie czuje się rozżalona, że się nie udało. Jedynie lekko poirytowana, bo odniosłam wrażenie, że ktoś tu szuka naiwnego. Dziwi to szczególnie, że osoba prowadzi własną foto-działalność i przypuszczam, że w kwestiach prawno-formalnych jest dużo bardziej "obcykana" niż ja i wie jak to się powinno odbywać.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-03-2013, 20:12
  2. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 29-10-2012, 22:51
  3. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 23-07-2012, 15:21
  4. Umowa kupna/sprzedaży sprzętu fotograficzne
    By Borowa in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-04-2012, 21:59
  5. gwarancja a rękojmia (umowa kupna sprzedaży)
    By virooz in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-02-2009, 23:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •