Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 53
  1. #31

    Domyślnie

    Ilu ludzi, tyle koncepcji. I bardzo dobrze. Na szczęście wybór filmów na rynku nadal jest wystarczająco duży, aby każdy dobrał pod własny gust, chociaż przykro patrzeć, jak niektóre - i to niestety z tych najlepszych - bezpowrotnie znikają.

    Ja jeżeli robię na dwa aparaty, to przeważnie w jednym mam film czarno-biały, a w drugim kolorowy. Ponadto tak się złożyło, że od zawsze jestem fudżiowy człowiek. Superia 200 od niepamiętnych czasów doskonale mi się sprawdza jako uniwersalny kolorowy film "do wszystkiego" i nie chcę tego zmieniać. Czarno-białe w zwykłym codziennym użytku to przeważnie Ilford 125 FP4 plus albo 400 HP5 plus. Pod trochę większe oczekiwania (względnie na więcej niż dwa aparaty ) z czarno-białych najchętniej zakładam Fuji Acros 100, którego zapas zdążyłem zrobić rok temu rzutem na taśmę i na jakiś czas mi wystarczy, ale też bardziej niż zadowolony byłem w zeszłym roku, gdy na hiszpańskim urlopie używałem Ilford Delta 100 Pro. Z niskoczułymi kolorowymi zrobił mi się problem, odkąd wyszła z produkcji moja ulubiona Reala. Do zeszłego tygodnia nosiłem po niej żałobę. Teraz na próbę po raz pierwszy w życiu założyłem Ektara 100 i zobaczymy co wyjdzie. O 400 ISO nie zamierzam się martwić, dopóki nie skończą mi się Fuji Pro400H. Bardziej czułe filmy (800-1600) założyłem do tej pory nie więcej jak ze 3-4 razy w całym życiu i na dobrą sprawę nie muszą one dla mnie istnieć. Artystyczne ziarno to nie jest moja specjalność.

    Do średniego formatu mam jeszcze w lodówce dwie paczki (tymczasem przeterminowanej) Reali oraz dwie paczki Acrosa 100, a uzupełniają je pojedyncze czterysetki Ilforda. Nic innego na razie nie potrzebuję.

  2. #32

    Domyślnie

    Także Portra 400 nieźle wyszła, do portretu ok, prześwietlałem o 1EV jak radziliście Ektar 100 też fajny, ale czasem nawet zbyt kontrastowy. Czyli wyszło tak jak można by się spodziewać i ja napisaliście

    Zacząłem się zastanawiać, czy Ilforda XP2 400 nie zamienić na "prawdziwy" czarno biały film, jestem z niego zadowolony, czy coś przemawia za zmianą? Ekonomicznie raczej ciężko będzie, XP2 z wywołaniem i skanowaniem wychodzi mi jakieś 30zł(chociaż nie widzę w bartexie w te chwili?), ale pobawiłbym się koreksem itd Nie wiem czy dobrze liczę, ale D-76 1:1 + utrwalacz Ilforda(rapid fixed) wyjdzie około 90zł za 5l, licząc 500ml na dwie rolki więc wychodzi za sztukę 4.5zł(jednorazowe dawki, nie liczę koreksu itd), za C-41 płacę 5zł, czyli kwestia filmu, ale czarno białe ilfordy też kosztują +-20zł, chyba że Rollei RPX 100 Z koreksem można się bawić w forsowanie itd. W życiu sam nic nie wywołałem, więc piszę tutaj, może ktoś podsunie myśl, na jaką nie wpadłem, czegoś nie wliczyłem, może chemię można wykorzystać dwa razy tego samego dnia, bez korekty czasu? Utrwalacz jest jednorazowy?

  3. #33

    Domyślnie

    zależy jaka chemia, akurat D-76 jest jednorazowy, i przede wszystkim sprobuj TRIXa
    “When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in black and white, you photograph their souls” Ted Grant

  4. #34
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez A.n.d.r.e.V Zobacz posta
    zależy jaka chemia, akurat D-76 jest jednorazowy,
    W jakim sensie?

  5. #35

    Domyślnie

    Nie chodzi mi, żeby koniecznie robić najtańsze filmy na starej chemii, chętnie bym się pobawił, a jak miałoby to zalety ekonomiczne to nie miałbym dylematu, czy czarnobiel oddawać na C41, czy samemu się moczyć Powiększalnik oczywiście odpada, przynajmniej na razie

    - - - - kolejny post - - - - - -





    Dla mnie xp2 to bajka, może nie najlepsze przykłady akurat, mam nadzieję, że wywołując samemu gorzej nie będzie

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez A.n.d.r.e.V Zobacz posta
    zależy jaka chemia, akurat D-76 jest jednorazowy, i przede wszystkim sprobuj TRIXa
    Jak jednorazowy?!

    ulotka

    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  7. #37

    Domyślnie

    Koledze chyba chodziło, że dawka nadaje się na pojedyncze użycie "If you use D-76 Developer diluted 1:1, dilute it just before
    you use it, and discard it after processing the batch of film.". Muszę sobie te ulotki poczytać, ale najpierw ktoś mnie naprowadzi, czy warto iść w D-76 i utrwalacz Ilforda, czy może coś innego warto sprawdzić, np może jest coś wielokrotnego użytku/tańszego/w tej samej cenie a trochę lepszego/bardziej trwałego

  8. #38
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    D76 to klasyka i moj ulubiony wywolywacz.
    Przy kolejnym uzyciu wydluza sie czas. Jest tez regenerator D76R i mozna wtedy uzywac D76 wiecznie
    Niektorzy wołają w bardzo malej ilosci wywolywacza np w procesorze Jobo gdy koreks lezy na boku i sie obraca (wtedy do wywolania wystarczy malo plynu) i wylewają. Ale nie trzeba tak robić.

  9. #39

    Domyślnie

    Regeneratora nie widziałem w tym sklepie co chcę chemię zamówić, poza tym to za pewne skomplikuje proces, a korzyść finansowa wątpliwa. Do małego koreksu 250ml/film zalecają wydłużyć czas o 10% chyba, a co dopiero bardziej skomplikowane mechanizmy Utrwalacz jakiś dobry?

  10. #40
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Mnie sklepy nie bardzo interesują, bo sam naważam Przepis na regenerator zam, ale nie stosowałem nigdy, nawet gdy więcej pracowałem w BW, bo teraz .... nic nie robię, wstyd.
    Utrwalacz to tiosiarczan sodu plus zakwaszacz. Co tam dobry czy zły. Jak nie jest za mocno zużyty to jest dobry.

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. cls padł / jakieś pomysły
    By energy923 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-11-2013, 12:57
  2. [ Portret ] Trzy pomysły na portret
    By Kraftsman in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 15:46
  3. Nowe pomysły na pojedynki
    By autograf in forum Konkursy: RAWki, Fotografia miesiąca, Zadania tematyczne
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 23-12-2008, 09:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •