Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53
  1. #1

    Domyślnie Para uniwersalnych filmów - pomysły

    Witam, przypadkiem nabyłem F80, mam jeszcze F601 i zastanawiam się jaką parę filmów wkładać, żeby było uniwersalnie dla amatora. Zastosowanie amatorskie - uniwersalne, najlepiej skrajne czułości, slajdy odpuściłbym ze względu na cenę filmu+wywołanie. Może ktoś już to przerabiał i podsunie jakiś ciekawy pomysł
    Przykłady:
    1. Ektar 100 + Portra 800
    2. Superia 200 + Superia 800
    3. XP2 400 + Delta 3200
    Mam jeszcze Praktice TL1000 z Heliosem, więc na siłę to i na 3 aparaty by się dało, ale bez przesady

  2. #2

    Domyślnie

    Ja to bym na Twoim miejscu do jednego wsadził kolor, a do drugiego b&w. Ja mam w jednym fomapana 100, a w drugim superie 200 lub kodaka 400. Co chcesz fotografować, że chcesz 800 lub nawet 3200 wsadzać ?
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  3. #3

    Domyślnie

    Ektara lubię to taki spacerowo turystyczny materiał o wysokim nasyceniu barw. Portra to zupełnie inny klimat, pastelowe kolory. Superii i Delty nie znam. XP2 niczym mnie nie zachwycił, słaby kontrast i rozdzielczość tonalna.
    D200 | FM3a | C645

  4. #4

    Domyślnie

    W tej chwili mam założony Ektar 100 i XP2 400, pierwszy Ektar pójdzie do wywołania dopiero, więc nie znam, a superia dla mnie ok, ale nic więcej, a właśnie XP2 lubię za kontrast, prostotę(C-41) Do 200mm F/3,5 na jakiejś hali to chyb 800-3200 Właśnie o to pytam, czy w praktyce się takie czułości przydają, jakie macie doświadczenia?

  5. #5

    Domyślnie

    Superia lubi na czerwono zabarwić, coś w jej metodzie produkcji jakiś czas temu zmienili, ale do takich rodzinnych pstryków fajny materiał
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Dla mnie ISO 800 i więcej w analogu jest (jak dla.mnie) tylko do robienia sportu gdy sie mocno obnizy wymagania co do jakosci. Ziarno jak groch.
    W dzisiejszych czasach moze ktos to uważać za zaletę - widac ze uzyto analogowego materiału.

    Co do.pierwotnego pytania. Mając 2 aparaty miałbym w jednym BW a w drugim kolor albo (najprawdopodobniej) slajd. BW ISO do 400 natomiast kolor zapewne tylko 100 (slajd). Zaznaczam ze to moje preferencje - lata temu tak praktykowałem. Dziś bym zresztą wybieral tak samo. A mając konieczność pracy na wysokim ISO bym brał cyfrę i to FF.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-06-2016 o 23:25
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Ektara żadną miarą nie określiłbym jako film "uniwersalny"

    Uniwersalna jest Portra 400 - da się z niej wyciągnąć mnóstwo, w obie strony (wytrzyma gigantyczne prześwietlenia) przy stabilnych kolorach i niskim kontraście. I czułość w sam raz do różnych zadań (choć Portrę wypada zawsze prewencyjnie prześwietlić choć o jedną działkę, ja z reguły walę dwie).

    Z BW to kwestia gustu, ale najbardziej uniwersalnym klasykiem nazwałbym HP5 - można naświetlać od ISO 50 do 3200
    Wołając w Microphenie mam z niego najlepsze wyniki na 3200, więc kiedyś chyba spróbuję 6400.
    Natomiast moim ulubieńcem jeśli nic nie kombinuję jest T-Max 100.

    W dzisiejszych czasach wszystko tak naprawdę zależy od tego, co dalej się z takim negatywem robi. Jaki skaner, jaki soft, jaka obróbka później. Z tym jest zabawa i dopiero jak się człowiek zacznie bawić takim własnym zestawem, to się okazuje co i jak. Stąd mnogość opinii w internetach.
    Jeśli oddajesz filmy do labu, który robi Ci z tego odbitki lub skany na maszynie, z automatu, to nie zauważysz różnicy między Superią a wiele droższą Portrą czy Ektarem, bo zostanie to wszystko sprowadzone do jednego wspólnego (i kiepskiego z reguły) mianownika.

    Jeśli mówimy więc o "uniwersalnych" materiałach, to powinno chodzić o to, ile dana emulsja potrafi zarejestrować danych. Takich "analogowych danych". Jaką ma dynamikę tonalną itd.
    Stąd polecam Portrę 400 (którą spokojnie można naświetlać na oko, bo wytrzyma prześwietlenie nawet i o 8 działek) czy HP5 który wytrzyma niezłe rozciąganie i jest polecany do forsowania.

    O Ektarze są różne opinie, często sprzeczne. Przyznać trzeba że film jest dziwny i dziwnie się potrafi zachowywać.
    Ja lubię go za zielenie, ale traktuję go przy naświetlaniu jak slajd, bo inaczej potrafi robić psikusy z kolorami że głowa mała. Z niczym się nie męczyłem przy skanowaniu tak jak z Ektarem. Za to jak się trafi w punkt, to jest miodzio.
    Portra to z kolei "łatwizna" w skanowaniu - wyciągnąć da się z niej światła i cienie nawet przy sporym kontraście sceny.

  8. #8

    Domyślnie

    Mógłbyś coś napisać o wywoływaniu/skanowaniu, bo nie jestem za bardzo w temacie, na razie własnej ciemni nie mam w planach? Tam gdzie oddaje do wywołania wiem, że skaner Fujifilm SP3000, nie wiem czy maszyna do wywoływania też ma znaczenie i czy coś mogą tam zepsuć?

    Portra 400 racze słabo dostępna, skłaniam się raczej w stronę Superii 200/400 jako "standardowy" film, bo tania i łatwo dostępna. Na razie mam jeszcze różne filmy, które sobie kupiłem na początek do potestowania, forsowania na razie też w planach nie mam, bo zbyt zielony jestem i bezciemniowy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez User1 Zobacz posta
    Mógłbyś coś napisać o wywoływaniu/skanowaniu, bo nie jestem za bardzo w temacie, na razie własnej ciemni nie mam w planach? Tam gdzie oddaje do wywołania wiem, że skaner Fujifilm SP3000, nie wiem czy maszyna do wywoływania też ma znaczenie i czy coś mogą tam zepsuć?
    Jest kilka wątków o skanowaniu, polecam poszukać, ewentualnie wejdź na forum analogowych ortodoksów, tam jest tego jeszcze więcej.
    Cytat Zamieszczone przez User1 Zobacz posta
    Portra 400 racze słabo dostępna, skłaniam się raczej w stronę Superii 200/400 jako "standardowy" film, bo tania i łatwo dostępna. Na razie mam jeszcze różne filmy, które sobie kupiłem na początek do potestowania, forsowania na razie też w planach nie mam, bo zbyt zielony jestem i bezciemniowy
    Porta 400 jest bardzo bezproblemowo dostępna na znanym portalu aukcyjnym, czy w Bartexie, polecam. Dla mnie jest fo film doskonały. Troszkę słabszy, ale nadal dobry jest Fuji Superia X-TRA 400, Superia 200 strasznie mnie rozczarowała, kupiłem na próbę i żałuję. Za to Kodak Gold 200 robi świetną robotę, polecam.
    Ciężko jest zrobić coś na uniwersalnie, ja mając cztery analogi nie wiem, czy mógłbym zrobić zestaw uniwersalny, bo każdy z nich ma swoje plusy i minusy w określonych warunkach Eksperymentuj i baw się fotografią analogową, to daje ogromną frajdę i radość

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Dla mnie ISO 800 i więcej w analogu jest (jak dla.mnie) tylko do robienia sportu gdy sie mocno obnizy wymagania co do jakosci. Ziarno jak groch.
    W dzisiejszych czasach moze ktos to uważać za zaletę - widac ze uzyto analogowego materiału..............
    800 to moje podstawowe iso w fotografii analogowej B&W. I do tego jeszcze wołane w rodinalu 1+30 dla lepszego efektu .....
    Uwielbiam też Deltę 3200@1250 w tejże samej zupie 1+25 - hardkor .....

    Koloru w analogu nie robię; od koloru jest syfra.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. cls padł / jakieś pomysły
    By energy923 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-11-2013, 12:57
  2. [ Portret ] Trzy pomysły na portret
    By Kraftsman in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 15:46
  3. Nowe pomysły na pojedynki
    By autograf in forum Konkursy: RAWki, Fotografia miesiąca, Zadania tematyczne
    Odpowiedzi: 69
    Ostatni post / autor: 23-12-2008, 09:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •