Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czy ktoś obrabia w GIMP-ie NEF-y z Nikona D7200?

    Od lat obrabiam pod Windows NEF-y z Nikona D300S używając tandemu UFRAW + GIMP. Sprawiłem sobie Nikona D7200 i niestety okazało się, że jego NEF-y nie są wspierane przez UFRAW.
    Nie udało mi się nigdzie znaleźć skutecznej metody jak zmusić UFRAW-a do zrozumienia balansu bieli D7200. Podobno ktoś oszukał UFRAW kopiując w jego plikach dane z D5500 i zmieniając im opis na D7200 ale nie udało mi się dotrzeć do szczegółów.

    Czy udało się komuś zmusić UFRAW do pracy z NEF-ami D7200 i podzieliłby się tą wiedzą lub czy ktoś zna jakieś inne narzędzie które może zastąpić UFRAW przy dalszej obróbce danych w GIMP?
    Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  2. #2

    Domyślnie

    Ja z takiego tandemu nie korzystam. Być może uda ci się przekonwertować za pomocą raw2nef (http://www.bagnon.com/raw2nef/) do "starego" formatu i dalej tak jak obrabiałeś. Oczywiście jeżeli sposób kodowania WB się zmienił a tenże tool tego nie uwzględnia, to pewnie i tu ufraw polegnie. Ale i jest szansa, że zadziała

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumie przyzwyczajenia itd, ale nie lepiej będzie nefa edytować w Nikonowskim sofcie (darmowy) zapisując do tiff i następnie dalej w GIMP?
    :::WEB:::BLOG:::ANALOG:::INSTA:::
    YouTube::: FB:::Strony przyjazne mobilnym!

  4. #4

    Domyślnie

    No ja wiem że można wypalić sobie synapsy i z przyzwyczajenia zrobić drugą naturę ale te combo UFRAW + GIMP jest naprawdę wygodne i szybkie. Zwłaszcza lubię(iłem) to, że UFRAW bezpośrednio odpalał mi GIMP-a do dalszej edycji i nie miałem żadnych plików pośrednich do trzymania na dyskach.
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  5. #5

    Domyślnie

    To może Rawtherapy do obróbki nefow? Można podpiąć GIMPA i odpalać skrótem klawiaturowym.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    138

    Domyślnie

    Witam
    Muszę kolegę zasmucić ale UFraw i GIMP nie otwiera wcale lub nieprawidłowo pliki D7200.
    Przykładowo GIMP v.2.9.3 zawiera plugin konwertora UFRaw v0.22 (czerwiec 2015), bazuje na DCRaw 9.26
    Powinien otwierać pliki D7100, ale niestety nie otwiera NEF całkowicie!!.

    Można wywołać programem dcraw i zapisać jako 24-bitowe TIFF-y.
    System operacyjny Windows

    Aby wyświetlać pliki w formacie NEF w aplikacjach Internet Explorer lub Windows Photo Viewer w systemie Microsoft Windows, należy najpierw zainstalować kodek NEF firmy Nikon. Kodek umożliwia odkodowanie plików w celu ich łatwego wyświetlania i przeglądania w systemie operacyjnym – podobnie jak plików w formacie JPEG lub TIFF.
    http://downloadcenter.nikonimglib.co...NEF_Codec.html

    http://downloadcenter.nikonimglib.co...oad/sw/28.html
    NEF Codec jest modułem, który czyni pliki zdjęciowe Nikon RAW (.NEF) tak łatwymi do obróbki jak zdjęcia w formacie JPEG i TIFF.
    Ver.1.26.0 Obsługuje obrazy w formacie NEF (RAW) wykonane przy pomocy D7200

    Jeśli kolega preferuje programy free to proponuję zapoznać się z LightZone już v4.1.5 obsługuje D7200.
    Nie posiadam tego aparatu ale ściagnołem pliki z:
    http://www.photographyblog.com/revie...sample_images/
    I sprawdziłem, niestety nie można dodać wynikowego załacznika zrzutu.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbyma Zobacz posta
    Witam
    Muszę kolegę zasmucić ale UFraw i GIMP nie otwiera wcale lub nieprawidłowo pliki D7200.
    Przykładowo GIMP v.2.9.3 zawiera plugin konwertora UFRaw v0.22 (czerwiec 2015), bazuje na DCRaw 9.26
    Powinien otwierać pliki D7100, ale niestety nie otwiera NEF całkowicie!!.
    Muszę przyznać się że zbyt szybko odpowiedziałem w tym akapicie, nie sprawdajac "manualnie" wszystkich możliwości:
    1. Jeżeli staramy się otworzyć plik NEF poprzez drag&drop lub Plik => Otwórz... i w otwartym oknie pozostawimy (na dole po prawej stronie - Wybór typu pliku (Wykrywanie automatyczne) otworzy nam się tylko podglad miniaturki.
    2. Musimy postępować następujaco: Plik => Otwórz... i w otwartym oknie na dole, klikamy na Wybór typu pliku i wybieramy - zaznaczamy raw image (proszę zwrócić uwagę na bardzo dużo rozszerzeń możliwych plików) po czym dopiero klikamy Open.
    Otworzy się UFraw (przy plikach D7200 może pyskować że coś sie nie zgadza, klikamy OK), możemy zgrubsza wybrać WB (potem będzie można dokładniej w GIMP 2.9.3)
    klikamy w UFraw OK.
    Plik otwiera się w GIMP-ie, teraz Obraz => Dokładność => 32 bit (zmiennoprzecinkowe) Ok
    A dalej to np.
    Obraz => Kolory => Automatycznie, gdy chcemy coś poprawić z ekspozycja mamy do dyspozycji Kolory => Ekspozycja...
    itd
    A więc jak pisałem w poradniku:
    OneDrive: http://1drv.ms/1O74Jqj - tu również podałem gdzie była pobrana wersja GIMP-a
    o Wybór 32-bitowej precyzji zmiennoprzecinkowej pozwala na pełne wykorzystanie 32-bitowego przetwarzania zmiennopozycyjnego GEGL.
    o GIMP wykorzystuje wewnętrznie przetwarzanie (linear floating-point) liniowe 32-bitowe zmiennoprzecinkowe i praca na obrazie z tą precyzją jest radykalnie szybsza, niż w jakiejkolwiek innej dokładności.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez zbyma ; 07-06-2016 o 17:36

  8. #8

    Domyślnie

    a jak z jakością finalnego pliku? Jak używałem ufraw to z tym było średnio...
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    a jak z jakością finalnego pliku? Jak używałem ufraw to z tym było średnio...
    UFraw ulega ciagle transformacji, trudno zajać stanowisko nie wiedzac która wersję poprzedno stosowano.
    Ale
    Obecnie w GIMP 2.9.3 stosowana jest już werja 0.22.
    Po otwarciu UFraw i "obróbce", w piatej zakładce ustawiamy "Ilość bitów pliku wyjściowego" 16.
    Dalej jak pisałem powyżej po otwarciu pliku w GIMP 2.9.3 ustawiamy DOKŁADNOŚć przetwarzania na 32 bity zmiennoprzecinkowe, która jest teraz natywna GIMP.
    (można również ustawić przetwarzanie w 64 bitach, tylko po co jaki jest RAM?).
    Kto miał do czynienia z 8 bitowym przetwarzaniem, a obecnym 32 bitowym wie co to znaczy.
    Chyba że nie wie o co chodzi.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    No niestety musiałem się ostatecznie "przeprosić" z innym softem. Użyłem nikonowskiego Capture NX-D i jakoś tam się z nim dogadałem. Ma sporo pożytecznych funkcji których nie miałem wcześniej.
    Pierwsze efekty działania z GIMP-em: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=276890
    Wie ktoś tylko może jak w Capture NX-D zablokować usuwanie EXIF-ów przy konwersji do tiff?
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

Podobne wątki

  1. NEF i Gimp for Windows
    By Tr0n in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27-12-2009, 19:15
  2. Gimp i NEF
    By Pedro100 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-10-2009, 20:12
  3. Czy NCE 4.4.2 obrabia NEFy z d80?
    By Myszkin in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-12-2006, 02:28
  4. Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 26-11-2006, 13:53
  5. Czy ma ktoś NIKONA F6 ?
    By Robert W in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 01-10-2005, 17:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •